| lory1994 a întrebat:

De cati bani am nevoie pentru a deschide un magazin alimentar mic intr-un sat? si ce acte imi trebuie? dar m-ar interesa mai mult de cati bani am nevoie.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este adevarat ca daca doresti sa-ti deschizi un magazin, vei incerca sa-ti gasesti un vad cat mai bun. Insa, intentia ta de a cere informatiile principale pe aceasta sectiune, spune multe despre seriozitatea intrebarii tale. Daca doresti ca in magazinul tau sa se vanda si astfel de servicii, atunci intentia ta este explicabila.
In primul rand iti trebuie o locatie unde va functiona acest magazin si sa-ti deschizi o firma, care va avea drept activitate, comertul. Dupa acea ai nevoie de mobilier si bani pentru a cumpara marfa, sa angajezi pe cineva ca si vanzator si, un contabil autorizat care sa-ti faca actele si sa nu te fure prea mult. O masina proprie, este obligatorie. Chiar daca magazinul va functiona intr-un sat, fara un buget minim de 20.000 de euro, nu ai cum sa-ti desfasori o minima activitate. Mult succes!

| pietrean a răspuns:

O suma anume, mai greu iti poate spune cineva, dar iti pot spune ce ai de facut:
1.Sa-ti faci un PFA(este mai ieftin decat un SRL).O groaza de acte(si bani) duse la Camera de Comert.Iti explica cei de acolo de ce ai nevoie.
2.Declaratie punct de lucru:inchiriere(costa) sau personal.
3.Casa de marcaj(costa bani).
4.Cantar electronic, autorizat(daca ai produse vrac), care costa.
5.Bani de aprovizionare cu diverse produse.
6.Cheltuieli diverse:lumina, contabil, etc.
7. Daca ai nevoie de un vanzator, alte cheltuieli la Camera de Munca.
8. Diverse "contributii"!
BAFTA!

| fomistul123 a răspuns:

Depinde de numarul produselor pe care vrei sa le pui in vanzare. Ceea ce a spus persoana de deasupra mea cu 20.000 de euro, e deja exagerat de mult laughing). Cu banii astia iti deschizi firma de contructii direct... Ma rog... Ai nrboie de 1500 de euro, 2000, 3000 de euro depinde de ceea ce vrei tu sa contruiesti acolo.