| anonim_4396 a întrebat:

De ce ai senzația că dacă te-ai despărțit de fostul/fosta vei rămâne singur pe viață?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| acsva a răspuns:

Asta se intampla pentru ca in timpul in care ai fost impreuna cu persoana respectiva te-ai atasat de ea, si ai inceput sa vezi anumite evenimente viitoare alaturi de acea persoana, care din cauza sentimentelor pe care i le porti, ai impresia ca este unicul om care te poate face fericit si implinit (de fapt sunt persoane care o pot face mult mai bine, crede-ma) si in momentul cand acea persoana dispare din viata ta, simti o perioada de timp un gol, lucru care este perfect normal, ca si suferinta. Dar putin optimist, dupa ploaie apare un curcubeu frumos. Toata suferinta va trece usor, usor, perioada care depinde doar de tine, si iti spun asta din experienta mea proprie, eu mi-am iubit partenerul nespus de mult si cand a trebuit sa plece tocmai in America, m-a lasat tare trista, am suferit o gramada si simteam ca toata lumea mea s-a oprit in momentul in care el a ales sa o ia pe alt drum, dar nu a fost deloc asa, acum sunt foarte bine si acea persoana imi este complet indiferenta. Odata ce trece dragostea, incepi sa ii vezi si defectele.
Well, totul va fi bine, acestea sunt doar etape in formarea noastra ca oameni, si nu incerca sa le vezi ca pe ceva negativ, doar suferind vei stii sa pretuiesti mai tarziu fericirea si chiar sa iti alegi mult mai bine un partener, esecul este drumul spre succes.
Numai bine, capul sus, asa o sa vezi mai repede "curcubeul"

5 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Pentru că ai rămas blocată într-o anumită situație.
Cu toate că s-a finalizat, viața încă nu, așa încât vor exista și alte posibilități.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca ai tinut la ea. Problema este daca si fostul/fosta simte la fel.

| Adry05 a răspuns:

Pentru că ieși din zona de confort, ai avut contact doar cu el pe o perioadă și ți se pare ciudată ideea de a fi contactat/ă de altă persoană, cunoaște, fii împreună etc

| Endoryus a răspuns:

Asa e cand increderea in tine e sub nivelul marii. De asta multi prefera sa ramana in relatii mizerabile.

| Zorn a răspuns:

Pentru ca persoana aia a insemnat mult pentru tine si ai impresia ca nu o sa mai gasesti niciodata pe cineva ca el/ea.