| Nikcoletta a întrebat:

De ce am menstruația redusă?
Nu folosesc pilule contraceptive. Nu am relații sexuale.
Menstruatia imi vine lunar pe aceași dată, dar foarte redusă și e maro la culoare.
Din ce cauză se întâmplă asta? Din luna august n-am mai avut menstruatia normală.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa fie infectie, de la avortul incomplet de luna trecuta.

"în 29 Octombrie | Miky267 a întrebat:
Am făcut un avort prin chiuretaj după care timp de 10 zile am avut sângerari cu cheaguri și o bucată mare de embrion. Ce era cu embrionul ăla?
Să fi fost avort incomplet? Imediat după embrion sângerarile s-au oprit".

| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil activitatea hormonala este perturbata de anumiti factori de natura medicala ace afecteaza buna functionare a unei sau a mai multe glande endocrine (tiroida, hipofiza, folicul ovarian, suprarenale, etc.) si din acest motiv in timpul fiecarui ciclu menstrual nu creste si nici nu se dezvolta in mod normal grosimea si volumul tesutului din care este alcatuit endometrul. Fiindca endometrul la terminarea ciclului menstrual ramane insuficient dezvoltat, fiind anemic/pipernicit si foarte putin/insuficient vascularizat, dupa desprinderea de pe peretele uterului si in urma procesului de destramare, dintr-un volumul mic al endometrului anemic, rezulta o cantitate mica de amestec de sange menstrual. Fiindca viteza de scurgere a sangelui este mult mai lent decat ar fi in cazul unui flux normal de eliminare, expunerea la oxigenul existent in aer este mai indelungata si astfel se produce procesul de oxidare a fierului din hemoglobina existenta in compozitia sangelui. In urma procesului de oxidare (ruginire) a fierului, culoarea sangelui devine brun-maronie care uneori poate deveni chiar negricioasa. Cateva analize endocrine ar putea elucida care sunt problemele cu care te confrunti in acest moment. Sau sa te prezinti la o consultatie ginecologica. Multa sanatate!

| Rovana17 a răspuns:

O fi un dezechilibru hormonal, ai fost sau ești stresată?