| Pamanteanul a întrebat:

De ce anumiți oameni par ca le e frica sa iubească și au impresia ca sunt mintiti și batjocoriti din partea altora? Acei oameni au suferit în dragoste și au fost mintiti în trecut și au frica sa fie mintiti și luați în deridere? De sunt mulți nenorociți care își bat joc de persoanele pe care le iubesc?

Răspuns Apreciat de Editori
| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Din pacate asa se intampla, nu ai ce sa faci in privinta asta.Majoritatea sunt reticenti(ceea ce mi se pare normal)dupa ce au trecut printr-un esec in dragoste,sunt mai evazivi, mai prudenti inainte de a se implica intr-o alta relatie si asta din cauza ca au fost tradati in trecutul lor, sau ma rog pot sa fie si din alte probleme nu neaparat despartire dupa o infidelitate, pe cand altii dau din lac in put voit sau nevoit, depinde de situatie.

2 răspunsuri:
| RainbowD a răspuns:

Pai, unii oameni se implica foarte mult din punct de vedere emotional intr-o relatie si se poate ca aceea relatie sa nu aiba finalul dorit, iar atunci, cei care se implica mai mult, sufera mai mul si evident au tendinta de a ridica un zid in jurul lor. Iar, cand apare iar un potential partener sau partenera, le este frica sa se implice iar pentru a nu suferi din nou. Pot spune ca asa am fost si eu o perioada de timp...mai ales dupa ultima relatie. Din frica de a nu mai suferi, am inceput sa indepartez toata lumea care incerca sa se apropie de mine. Iar, legat de ultima intrebare, nu cred ca este okay sa ii catalogam pe toti asa. Da, sunt si persoane care isi bat joc, nu exclud. Poate, unii nu o fac intentionat, sau nu stiu cum sa zica ca nu au sentimente fata de persoanele care le iubesc. Sau, poate din cauza ca nu au ajuns la maturiatea emotionala necesara, nu isi dau seama ca ii ranesc pe cei care au sentimente pentru ei. Important, este sa nu ii judecam, pana la urma si ei sunt oameni...toti gresim.

| InYourPants a răspuns:

Cred ca toata lumea e ca ei, mincinoasa si batjocoritoare. Frica de karma.