| mariuscdrz a întrebat:

De ce aud tot mai des persoane care spun ca dragostea este suferinta, ca in dragoste tot timpul suferi? Dragostea este un sentiment placut, poate cel mai frumos sentiment uman? Eu persoanal, nu am suferit niciodata din dragoste, adica din contra, sufeream cand ma simteam singur. Unii oameni spun ca e mai bine sa fii single, deoarece intr-o relatie mai mult suferi decat sa fii fericit.

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Pentru ca oamenii aia intra in relatii toxice care nu au nicio treaba cu iubirea pura, absoluta. Daca doi oameni se numesc cuplu nu inseamna ca neaparat se iubesc. Incep relatii de gura lumii, sa dea bine in societate, din plictiseala, sau exclusiv pentru aspectul fizic. O astfel de mizerie nu are cum sa tina sau sa duca la ceva bun.

Dpmdv, cea mai buna viziune asupra iubirii este cea a lui Victor Hugo. Aceasta este ilustrata in scrisoarea lui Marius pentru Cosette: http://onutzza.blogspot.com/2007/10/o-inima-sub-piatra-fragment-din.html

| mariuscdrz explică (pentru Plato):

Cred ca e cel mai bun raspuns.

20 răspunsuri:
| XxBlueRosexX a răspuns:

Eu am suferit din dragoste de foarte multe ori chiar si in momentul de fata sufar deci èarerea mea e ca doare...la inceput toate reletile sunt lapte si miere dupa ceva timo incepe sa se schimbe si devine dureroasa.

| mariuscdrz explică (pentru XxBlueRosexX):

Care e motivul pentru care suferi? S-a despartit de tine? Ai prins-o cu altul sau ce?

| XxBlueRosexX a răspuns (pentru mariuscdrz):

Nu l-am prins cu alta pur si simplu a plecat... ajunsesem acasa, sifonierul lui gol, si un bilet in care imi spunea doar "am plecat acasa sa fi fericita"...nu stiu motivul plus ca nu i-am gresit cu nimic.

| mariuscdrz explică (pentru XxBlueRosexX):

Handicapat...probabil o fi gasit pe alta

| XxBlueRosexX a răspuns (pentru mariuscdrz):

Daca ar fi gasit pe alta nu m-ar fi cautat iarasi, ma suna de multe ori pe saptamana dar nu ii raspund la telefon pentru ca nu vreau sa ii dau satisfactia sa ma auda plangand sau trista. Deci o perioada pana imi revin il las asa apoi o sa merg la el sa vorbim vreau sa inteleg ce sa intamplat...mereu ne-am inteles bine nu am avut probleme.

| RAY a răspuns:

Daca tu nu ai suferit de ce vorbesti in numele nostru, nu e mai bine sa fii single, dar daca nu ai incredere in sexul opus ce sa faci, asta e, imi poti garanta tu ca exista fete sincere, serioase in care pot avea incredere 100%?

| mariuscdrz explică (pentru RAY):

Daca tu mi spui mie ca nu ai ce faci daca nu ai incredere, gresesti, ai ce sa faci, te desparti de persoana respectiva. O relatie nu inseamna doar, conversatii pe wapp cu inimioare si mesaje cringe. O relatie se bazeaza in primul rand pe: incredere si respect. Daca intr-o relatie nu exista unul dintre aceste 2 elemente, acea nu este relatie, asta este clara. Si da, iti pot garanta ca exista fete in care poti avea cea mai mare incredere, nu toate fetele sunt panarame sau depravate. Si in al doilea rand, iti poti da seama foarte repede daca persoana respectiva chiar te iubeste sau sta cu tine de plictiseala, sa aiba si ea o relatie asa la vrajeala...

| RAY a răspuns (pentru mariuscdrz):

Asta nu e un argument rational, stiintific, ti-am cerut sa imi dovedesti stiintific nu prin teoria cribitului

| mariuscdrz explică (pentru RAY):

Cum adica stintific?

| RAY a răspuns (pentru mariuscdrz):

Sa poti dovedi ceea ce afirmi, sa reproduci ceea ce afirmi, ca apa care fierbe la 100 de grade, asa ceva nu se poate asa ceva in iubire, e doar credinta bazata pe nimic, e ca daca ai crede in unicorni roz

| RAY a răspuns:

Pune mana pe o carte in mod fizic, se scrie

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru ca au facut alegeri gresite, iar acum incearca sa isi ascunda incompetenta in alegerea persoanei potrivite prin niste etichete.

| Username272 a răspuns:

Într-adevăr, poate nu ai iubit asa tare, nu ai pus suflet pentru relație, eu de exemplu sunt într-o relație de 4 luni, daca m-aș despărți de ea as suferi, pentru ca o iubesc si tin mult la ea, si o sa imi fie dor de momentele frumoase petrecute impreuna, si este o persoană speciala, nu o sa mai fie nimeni ca ea, daca am pierdut-o, ii ca si cum iubesti pe cineva ce nu poti avea, sau ca si cum iubesti pe mama ta si dmf ar muri, o durere, daca o iubesti cu sufletul si cu inima o sa te doară cand te desparți, daca o iubesti doar cu gura nu o sa ai nimic, trebuie sa simti ca iubesti, si la final iti zic eu ca o sa suferi, nu iti doresc asta, mult succes in dragoste!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Username272):

Uite! Tu esti un exemplu concludent pentru raspunsul meu.
Daca ai in minte gandul ca "la un moment dat ne vom desparti" de ce ai mai inceput o relatie, in primul rand?

| mariuscdrz explică (pentru Username272):

Pai da, dar de ce ai pierde-o? Adica daca sunteti fericiti imoreuna, va intelegi bine, care ar fi motivul oentru care v-ati desparti?

| mariuscdrz explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Exact asta voiam sa spun si eu? De ce ai mai conceput o relatie daca ai in gand ca sigur te vei desparti si o sa suferi

| Username272 a răspuns (pentru mariuscdrz):

Suntem încă împreună, sunt multe motive de deaspratie, neînțelegeri, multe

| mariuscdrz explică (pentru Username272):

Atunci rezolvati problemele amandoi, ca sa nu mai existe certuri

| RAY a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Iubirea este o credinta, iubirea nu este ceva rational, iubirea te tampeste, iti inhiba partea rationala din creier