| anonim_4396 a întrebat:

De ce cand iti vine ciclul nu ai voie sa mergi, de exemplu, la o piscina sau la strand sa faci baie sa inoti?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai voie sa faci baie la tine acasa (nu sa stai cu fundul in apa fierbinte). Nu ai voie in bazine publice fiindca vei murdari apa cu sange menstrual. Tu ai face baie intr-un bazin in care este amestecat sange menstrual de la mai multe femei pe care nu le cunosti? La mare, poti intra cu OB, fiindca e multa apa, iar pierderile de sange pe langa OB, chiar in apa sunt nesemnificative. Insa la piscina, intr-o cantitate mica de apa, aceste pierderi conteaza si se si vad.

15 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Cum de ce?!

E scarbos!

Iti dai seama ca ''umpli'' apa in care toata lumea se scalda cu sange- menstrual...straight face

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Păi cum de ce? E evident răspunsul. Tamponul respectiv se îmbibă cu apă + nu e igienic! Stai liniştită acasă, mergi după ce trece perioada aia! Baftă!

| zayidee a răspuns:

Pai daca porti absorbant...cred ca iti poti si tu imagina de ce. Ai intra tu in piscina si ar iesi restul. laughing, nu si-ar dori nimeni sa inoate in " Marea Rosie". Eventual poti incerca cu un OB, dar nu trebuie sa stai mult in apa, cam 2 ore, apoi trebuie sa il schimbi.

| walk a răspuns:

Deoarece poti face hemoragie

| Anonim951 a răspuns:

Nu ai voie cand esti pe ciclu fiindca apa contine bacterii (microbi) si pot aparea boli de la asta, prietena mea a fost la inot si pe ciclu si nu a patit nimic. Succes si tie!

| JustMe_8650 a răspuns:

De ce toata lumea crede ca nu ai voie sa inoti daca esti pe stop"? Inotatoarele profesioniste ce fac cand sunt in perioada aia le spun alora la concursuri" stiti dom`le sunt pe stop si nu pot particpa nu-i asa ca anulam concursul laughing". Trebuie sa folosesti un tampon bun si sa nu stai 1000 de ani in piscina!

| Iulian02 a răspuns:

Buna! Din cate stiu eu : nu prea ai voie pentru ca te poti infecta, da' poti sta sa te bronzezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inotatoarele folosesc pastile care sa le intarzie menstratia cu 2-3 zile tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A zis cineva ca trebuie sa folosesti tampoane bune pentru inot. Ce inseamna tampoane bune?

| HubbaBubbaEmm a răspuns:

Nu-ti face grija, poate cu imbolnavitul da, de fapt nu curge cand stai in apa, eu am intrat, nu am patit nimic, si e prea prea cu marea rosie daca curge curge putin nu cu galeata :-J faci ce vrei dar eu iti spun:*

| Andreea97_9156 a răspuns:

Daca folosesti OB nu se intampla nimic. Eu merg la piscina cand sunt pe ciclu da' schimb tamponul dupa 1 ora maxim 2. Nu-mi iese lichidul mendtrual pe langa OB.

| Myhaela_8649 a răspuns:

Fata mie nu mi-a venit problemele, dar nici nu vreau eu daca as fi in locul tau, as sta ma degraba pe mal (la mare) sau pe margine (la strand) pentru a evita orice problema... sper ca mai inteles ca doar problemele nu o sa te tina luni de zile.nu ai sa mori daca stai cate va zile pe uscat bft si ai grija de tine :*:*

| Ralu_2997 a răspuns:

Eu ieri am fost la mare si eram pe stop si nu mi-am pus absorbant cand am intrat in apa si s-a oprit! si acum`nu am nici dureri de burta, nici curgeri abundente! Si am stat in apa 2 h`! Cand iti vine poti sa alergi sa inoti sa faci ce vrei tuwinking

| Popa_Carmen_2002 a răspuns:

Ai voie doar ca trebuie sa folosesti un ob! Adica un tampon! Dar fii atenta ca tamponul e ala de se baga inauntru si ala de se pune pe chilot e absorbant, asa ca daca folosesti un tampon si il schimbi corespunzator nu se intampla nimic.

| anca_7121 a răspuns:

Nu este adevarat ca atunci cand intri in apa lasi in urma ta o pata mare rosie, deoarece atunci cand intri in contact cu apa ciclul se opreste. Dar partea proasta este ca poti avea dureri de burta sau lombare foarte puternice daca stai un timp semnificativ in apa. De ex la un dus de 15 min nu ti se intampla nimic. Daca vrei sa ai dureri insuportabile intra in apa. Dar acum asta depinde si de corpul fiecarei femei, deoarece sunt cazuri in care au intrat in apa si nu au avut nimic. Acum tu poti face ce crezi tu de cuviinta. Depinde si cum te simti inainte de inot. Nu trebuie sa-ti fie rau. Daca simti ca poti face asta si esti hotarata si nu prezinti nici o simtoma "Rea" poti intra. (pe proprie raspundere)