| anonim_4396 a întrebat:

De ce continua unele persoane o relație deci lipsește încrederea reciproca?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Sterg mesajul asta ca nu vreau sa ma repet, o sa pun explicatia completa, o sa scriu mai mult dar daca tot ai zis sa scriu, vreau sa explica cam tot ca sa nu mai ai neclaritati:

Deci:

Femeile sunt atrase de barbati cu figuri mai agresive pentru ca aia in trecut erau bazati, puternici si aparau familia, figura aia inspira acele calitati, iar ele sunt programate sa fie atrase de aia, ca sa iasa cica copii sanatosi. De ce natura nu s-a gandit si la binele nostru, si de ce tine asa mult sa nu crapam, n-am inteles. Si cand dau de agresivi, se plang apoi ca le bate, sau ca se poarta urat, ca le inseala, ca-si bate joc de ele, paradoxul naturii! Aia e.
Cu unu cuminte nu sta, sta tot cu ala de o bate pentru ca tot de ala e atrasa, sau care se poarta mai urat. O idiotenie, dar nu sunt ele vinovate, ele fac ce sunt programate sa faca. Si urmatorul partener tot de acelasi tip va alege, ca de ala e atrasa din nou, si dupa aia zice "aoleu dau doar de nenorociti", pai normal, ca aia sunt atractivi.

Daca esti cuminte se plictiseste! Daca faci ce zice ea, la fel, ca de fapt ea nu stie ca simte asta pentru ca astia nu-s asa atractivi pentru ca nu inspira calitatile alea, agresivitatea, duritatea, inspira barbatie, masculinitate, asa ca nu se plicti dar vor suferi, insa sufera oricum, ca e plictisita de ala, sau ca o bate si o batjocoreste celalalt, e tot aia, asa ca softul lucra contra noastra.

Dar care stie? Care s-a prins de astea? Toti doar se mira de ce se intampla, si atat. A se pune mana pe psihologia evolutionista, si a se trage concluzii. Si eu am invatat de la unu de pe FB, nici eu nu stiam pana acum 5 ani. Dar mi-am pus intrebari, "oare de ce e ma asa?!".
Auzi des "aoleu ce a gasit la idiotul si derbedeul ala? Uite vecinu, e cuminte, are serviciu cu bani, are casa, e serios", pai o fi, dar ala nu atrage pentru ca are fata neatractiva si in trecut era primul cu figura sparta de alti barbati care apoi ii violau femeia si ii lua toate resursele, deci din punct de vedere al naturii, ea nu trebuie sa stea cu ala.

Si poate trece oricand la alt barbat ca genele ei zic "ia testeaza...ca daca altul e mai barbat, mai okey, mai bazat?!", si la prima ocazie, posibil sa cada in capcana unui altul, si te trezesti ca ti-a tradat increderea, dar necunoscand treaba, ramai doar cu mirarea pana mori! O iei "dar eu ce aveam, ce nu am facut? Ce nu i-a convenit la mine?".

Barbatul, el e facut sa caute femei frumoase, ca frumusetea denota sanatate si fertilitate, de aia le vede frumoase, ca daca babaciunile erau mai fertile si mai sanatoase ca alea tinere, de ele erau atrasi, pe ele le vedea frumoase, comic, dar adevarat. De aia multi nu mai sunt atrase de alea mai grase, ca denota dereglari, un fel de boala, de nesanatate.
Si barbatul poate trece oricand la alta femeie dar in primul rand din punct de vedere sexual ca in genele lui e "sa f cat mai multe". Ca daca nu s-ar plictisi de una, ar ramane doar cu aia, chestie care naturii nu ii convine.
Aia care nu inseala si sunt stabili, sunt, ca nu pot sa nu fie asa! Nu au capacitatea sa aiba si altele, ca altfel ar face la fel si ei. Deci e fals aia "aaa ala e om, nu e nenorocit ca ala", pai nu poate fi nenorocit.

Acuma cu inselatu:

Multi se intreaba de ce barbatu nu iarta daca o femeie inseala, dar ele da.
Raspunsul e simplu, pentru ca in trecut daca femeia se f cu altul, nu se mai stia al cui e copilul, asa ca barbatul nu mai stia daca e copilul lui sau nu, asa ca pentru a preveni asta, nu tolereaza inselatul.
Femeia mai tolereaza inselatul dar nu tolereaza infidelitatea emotionala, pentru ca la ea nu se mai pune problema ca nu sti al cui e copilul, asa ca nu e asa dura treaba cu toleranta inselatului, insa nu tolereaza infidelitatea emotionala ca daca ala se ataseaza de alta, va duce resursele la aia, iar actuala le va pierde.

De ce ne indragostim:

Femeia si barbatul sunt foarte diferiti prin natura lor, femeia e facuta sa faca si sa creasca copii, iar barbatul sa inoveze, sa aduca resurse, de acolo 95 % incompatibilitate in gandire, preocupari, discutii.
Daca ai sti de la inceput asta, poate nu ai mai face familie cu omul ala, asa ca e nevoie sa te imbete cum ar veni, sa nu mai vezi realitatea, asa ca faci familie, si cand te trezesti e prea tarziu, ca, copiii sunt facuti. Plus ca in perioada aia se face mult sex si e numa bine pentru perpetuare.
Adica "asta e eligibil pentru specie, iti ordon sa te cuplezi cu el, te fac eu sa faci asta".
Plus ca indragosteala te fereste de saritul din floare in floare, asa ca asta duce sa te cuplezi doar cu acel om pentru a forma o familie, pentru ca in faza aia nu mai te poti uita la nimeni altcineva.
Se vede ca indragosteala este o anormalitate prin cum se manifesta! Obsesie, sunat de 50 ori pe zi, stat unu in altul in prostie, deci e un dezechilibru mare din care nu poate iesi ceva prea bun. De aia la multi se alege prafu dupa ce aia trece, ca vede cum e celalalt in realitate.
Cand aud "daaa` e frumos sa ne indragostim", stiu si eu ca sa fim drogati e misto, dar nu este bine! Ca poate iesi dezastru din asta, viata ratata, scoala abandonata, suiciduri uneori.

NU conteaza caracterul si inteligenta neaparat, alea nu erau calitati in declansarea atractiei in trecut, ca nu ajutau, asa ca nu conteaza, doar fizicul este decisiv. De aia pe multe le vezi cu barbati infecti la caracter si rai, cu nimic in cap (dar asta am mai zis). Ar putea conta si astea dar dupa ce proba fizica e trecuta, altfel nu le mai intereseaza sa afle ce caracter ai si ce ai prin cap.

Si din ce am scris, intelegi acum de ce nu poti avea incredere in nimeni din relatie oriunde pe glob, la orice rasa, varsta, categorie sociala, studii.
Nici in prieteni nu prea poti avea incredere, cand au ocazia te vinde rapid daca are interes, chiar daca mult timp e totul foarte okey si e de incredere, cand da de ceva mai bun care ii convine, te arunca la cos rapid. Si lumea iar se mira "Vaaai, nu ma asteptam prietenu meu cu care am mancat la masa sa ma vanda? Sa ma tradeze? Am soc domne, aoleu ce ma fac, mi-e rau, bagam mana in foc pentru el". Daca stia care e treaba, se cam astepta.

De multe ori nici in tine nu pot avea incredere, ca una gandesti constient si zici ca faci, si alta poate la un moment dat vei simti altfel si nu vei face cum ti-ai zis.

Suntem rai, egoisti, parsivi, mincinosi, prefacuti mult dintre noi ca oameni, ca asa am fost programati, astea ajutau la supravietuire in trecutul indepartat.

Aia cu de ce ne plictisim de parteneri am zis, ca nu apare asta la copil si animale iar am zis, nu apare ca nu e nevoie sa apara la categoriile astea. Trebuie sa ai grija doar de copilul tau, nu de al altora, nu conteaza cum este alalalt. Cainele ce rost are sa-l schimbi, asa ca ramai cu ala, nefiind nevoie sa schimbi, nu simti ca te plictiseste nici dupa 20 ani, il iubesti la fel pana moare. Si gandeste-te ca un copil te poate plictisi triplu, ca tipa, e din alta generatie, gandeste altfel, te mananca de bani, pe la 15 ani te da si afara din camera ca ce vi acolo, iar un partener de varsta ta e mai cuminte, comunici altfel, deci e aiurea rau.

E clar?! Daca ai intrebari, pune, dar eu zic ca am zis cam tot. O sa ma bag pe la somnik, cel mai sigur revin pe la 23, 15, insa poate si pana in ora 20, oricum tu scrie si eu cand vin ma uit si raspund.

14 răspunsuri:
| bustamante a răspuns:

Din motive sexuale sau interese.

| Mosotti a răspuns:

Adevarul e ca nu poti avea incredere in nimeni, oricand te poate trada, parasi, cu asta trebuie sa ne obisnuim, asa ca nu ai cum sa nu faci relatie, faci si asa, si cat merge, merge, cat nu, aia este, dar sa fim pregatiti psihologic, nu sa facem soc ca naivii aia "aaaaoleeeeeu, el? Care asa bun era, cum sa faca asta tocmai el, nu ma asteptam, vai de mine nu mai pot", pai de ce nu se astepta? oricine si oricand poate face, chiar daca pana la un moment dat nu face, chiar daca te iubeste pana la un moment dat, chiar daca se poarta f frumos, nu conteaza. Se pot schimba lucrurile rapid la anumite ocazii.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Omul este o fiinta emotionala, ai dreptate, crezi ca unele rase sunt mai de incredere?

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Scrie te rog ca vad ca esti liber azi, chestia cu relatiile, mecanismele, inteleg de ce nu pot avea incredere

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Am modificat mesajul de mai sus, sa se actualizeze, ca nu avea sens sa ramana si ala.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Ma bucur ca mi-ai raspuns, ai mare dreptate, intrebarea urmatoare ce sa fac sa fiu antisocial? sa nu am prieteni, iubita?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Cum adica ce sa faci sa fi antisocial?! Ca nu pricep, vrei sa fi antisocial? Pai e simplu, eviti contactul cu oamenii mai mult decat strictul necesar.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Ti-am cerut sfatul, zi-mi ce inseamna spamul in conceptia ta

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai mesaje din alea tampite date multe deodata, asta e spam, de fapt era o mancare englezeasca, de acolo e termenul, o conserva buna de carne.
Am zis sa eviti oamenii mai mult decat strictul necesar adica de ex daca te duci la magazin, nu te feresti sa intrebi unde e produsul X, sa platesti, sa intrebi despre ceva, sa zici buna ziua la un vecin, dar nu sa te imprietenesti, sa te vizitezi, sa stati la discutii mai mult decat trebuie.

Dar de ce vrei sa fi antisocial?

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Sa nu fi dezamagit

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da, dar asta este exact cliseul gresit, si mi se pare ca am tot zis unde era cazul, pornind negativ este adevarat ca ne ferim de esecuri, dar si ne luam orice sansa ca sa dam de ceva ok.
Eu fac invers, pornesc cu pozitiv 100 %, si respectivul sau respectiva pierde procente pe timp ce trece daca dezamageste, in felul asta nu mai sunt dezamagit daca se intampla, pentru ca ma astept si sunt pregatit psihologic, dar am si sansa sa dau de niste oameni de calitate care raman cu cele 100 procente.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Sterg mesajul asta ca nu vreau sa ma repet, o sa pun explicatia completa, o sa scriu mai mult dar daca tot ai zis sa scriu, vreau sa explica cam tot ca sa nu mai ai neclaritati:

Deci:

Femeile sunt atrase de barbati cu figuri mai agresive pentru ca aia in trecut erau bazati, puternici si aparau familia, figura aia inspira acele calitati, iar ele sunt programate sa fie atrase de aia, ca sa iasa cica copii sanatosi. De ce natura nu s-a gandit si la binele nostru, si de ce tine asa mult sa nu crapam, n-am inteles. Si cand dau de agresivi, se plang apoi ca le bate, sau ca se poarta urat, ca le inseala, ca-si bate joc de ele, paradoxul naturii! Aia e.
Cu unu cuminte nu sta, sta tot cu ala de o bate pentru ca tot de ala e atrasa, sau care se poarta mai urat. O idiotenie, dar nu sunt ele vinovate, ele fac ce sunt programate sa faca. Si urmatorul partener tot de acelasi tip va alege, ca de ala e atrasa din nou, si dupa aia zice "aoleu dau doar de nenorociti", pai normal, ca aia sunt atractivi.

Daca esti cuminte se plictiseste! Daca faci ce zice ea, la fel, ca de fapt ea nu stie ca simte asta pentru ca astia nu-s asa atractivi pentru ca nu inspira calitatile alea, agresivitatea, duritatea, inspira barbatie, masculinitate, asa ca nu se plicti dar vor suferi, insa sufera oricum, ca e plictisita de ala, sau ca o bate si o batjocoreste celalalt, e tot aia, asa ca softul lucra contra noastra.

Dar care stie? Care s-a prins de astea? Toti doar se mira de ce se intampla, si atat. A se pune mana pe psihologia evolutionista, si a se trage concluzii. Si eu am invatat de la unu de pe FB, nici eu nu stiam pana acum 5 ani. Dar mi-am pus intrebari, "oare de ce e ma asa?!".
Auzi des "aoleu ce a gasit la idiotul si derbedeul ala? Uite vecinu, e cuminte, are serviciu cu bani, are casa, e serios", pai o fi, dar ala nu atrage pentru ca are fata neatractiva si in trecut era primul cu figura sparta de alti barbati care apoi ii violau femeia si ii lua toate resursele, deci din punct de vedere al naturii, ea nu trebuie sa stea cu ala.

Si poate trece oricand la alt barbat ca genele ei zic "ia testeaza...ca daca altul e mai barbat, mai okey, mai bazat?!", si la prima ocazie, posibil sa cada in capcana unui altul, si te trezesti ca ti-a tradat increderea, dar necunoscand treaba, ramai doar cu mirarea pana mori! O iei "dar eu ce aveam, ce nu am facut? Ce nu i-a convenit la mine?".

Barbatul, el e facut sa caute femei frumoase, ca frumusetea denota sanatate si fertilitate, de aia le vede frumoase, ca daca babaciunile erau mai fertile si mai sanatoase ca alea tinere, de ele erau atrasi, pe ele le vedea frumoase, comic, dar adevarat. De aia multi nu mai sunt atrase de alea mai grase, ca denota dereglari, un fel de boala, de nesanatate.
Si barbatul poate trece oricand la alta femeie dar in primul rand din punct de vedere sexual ca in genele lui e "sa f cat mai multe". Ca daca nu s-ar plictisi de una, ar ramane doar cu aia, chestie care naturii nu ii convine.
Aia care nu inseala si sunt stabili, sunt, ca nu pot sa nu fie asa! Nu au capacitatea sa aiba si altele, ca altfel ar face la fel si ei. Deci e fals aia "aaa ala e om, nu e nenorocit ca ala", pai nu poate fi nenorocit.

Acuma cu inselatu:

Multi se intreaba de ce barbatu nu iarta daca o femeie inseala, dar ele da.
Raspunsul e simplu, pentru ca in trecut daca femeia se f cu altul, nu se mai stia al cui e copilul, asa ca barbatul nu mai stia daca e copilul lui sau nu, asa ca pentru a preveni asta, nu tolereaza inselatul.
Femeia mai tolereaza inselatul dar nu tolereaza infidelitatea emotionala, pentru ca la ea nu se mai pune problema ca nu sti al cui e copilul, asa ca nu e asa dura treaba cu toleranta inselatului, insa nu tolereaza infidelitatea emotionala ca daca ala se ataseaza de alta, va duce resursele la aia, iar actuala le va pierde.

De ce ne indragostim:

Femeia si barbatul sunt foarte diferiti prin natura lor, femeia e facuta sa faca si sa creasca copii, iar barbatul sa inoveze, sa aduca resurse, de acolo 95 % incompatibilitate in gandire, preocupari, discutii.
Daca ai sti de la inceput asta, poate nu ai mai face familie cu omul ala, asa ca e nevoie sa te imbete cum ar veni, sa nu mai vezi realitatea, asa ca faci familie, si cand te trezesti e prea tarziu, ca, copiii sunt facuti. Plus ca in perioada aia se face mult sex si e numa bine pentru perpetuare.
Adica "asta e eligibil pentru specie, iti ordon sa te cuplezi cu el, te fac eu sa faci asta".
Plus ca indragosteala te fereste de saritul din floare in floare, asa ca asta duce sa te cuplezi doar cu acel om pentru a forma o familie, pentru ca in faza aia nu mai te poti uita la nimeni altcineva.
Se vede ca indragosteala este o anormalitate prin cum se manifesta! Obsesie, sunat de 50 ori pe zi, stat unu in altul in prostie, deci e un dezechilibru mare din care nu poate iesi ceva prea bun. De aia la multi se alege prafu dupa ce aia trece, ca vede cum e celalalt in realitate.
Cand aud "daaa` e frumos sa ne indragostim", stiu si eu ca sa fim drogati e misto, dar nu este bine! Ca poate iesi dezastru din asta, viata ratata, scoala abandonata, suiciduri uneori.

NU conteaza caracterul si inteligenta neaparat, alea nu erau calitati in declansarea atractiei in trecut, ca nu ajutau, asa ca nu conteaza, doar fizicul este decisiv. De aia pe multe le vezi cu barbati infecti la caracter si rai, cu nimic in cap (dar asta am mai zis). Ar putea conta si astea dar dupa ce proba fizica e trecuta, altfel nu le mai intereseaza sa afle ce caracter ai si ce ai prin cap.

Si din ce am scris, intelegi acum de ce nu poti avea incredere in nimeni din relatie oriunde pe glob, la orice rasa, varsta, categorie sociala, studii.
Nici in prieteni nu prea poti avea incredere, cand au ocazia te vinde rapid daca are interes, chiar daca mult timp e totul foarte okey si e de incredere, cand da de ceva mai bun care ii convine, te arunca la cos rapid. Si lumea iar se mira "Vaaai, nu ma asteptam prietenu meu cu care am mancat la masa sa ma vanda? Sa ma tradeze? Am soc domne, aoleu ce ma fac, mi-e rau, bagam mana in foc pentru el". Daca stia care e treaba, se cam astepta.

De multe ori nici in tine nu pot avea incredere, ca una gandesti constient si zici ca faci, si alta poate la un moment dat vei simti altfel si nu vei face cum ti-ai zis.

Suntem rai, egoisti, parsivi, mincinosi, prefacuti mult dintre noi ca oameni, ca asa am fost programati, astea ajutau la supravietuire in trecutul indepartat.

Aia cu de ce ne plictisim de parteneri am zis, ca nu apare asta la copil si animale iar am zis, nu apare ca nu e nevoie sa apara la categoriile astea. Trebuie sa ai grija doar de copilul tau, nu de al altora, nu conteaza cum este alalalt. Cainele ce rost are sa-l schimbi, asa ca ramai cu ala, nefiind nevoie sa schimbi, nu simti ca te plictiseste nici dupa 20 ani, il iubesti la fel pana moare. Si gandeste-te ca un copil te poate plictisi triplu, ca tipa, e din alta generatie, gandeste altfel, te mananca de bani, pe la 15 ani te da si afara din camera ca ce vi acolo, iar un partener de varsta ta e mai cuminte, comunici altfel, deci e aiurea rau.

E clar?! Daca ai intrebari, pune, dar eu zic ca am zis cam tot. O sa ma bag pe la somnik, cel mai sigur revin pe la 23, 15, insa poate si pana in ora 20, oricum tu scrie si eu cand vin ma uit si raspund.

| Ely1234567 a răspuns:

Probabil din interes

| RAY a răspuns (pentru Ely1234567):

Tu nu ai sta?

| Ely1234567 a răspuns (pentru RAY):

Nu as sta... Dacă nu as mai simți ceva pentru el