| tonyc7 a întrebat:

De ce credeti ca se mai pot simti deranjate femeile tinere intr-o relatie cu un barbat astfel incat ajung sa decida sa incheie acea relatie? (in afara de frecventele cazuri cand au parteneri alcoolici, agresivi, curvari sau fara loc de munca)

24 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Din N motive. Nepotrivire de caracter, ignoranta din partea partenerului, plictiseala, certuri, egoism, infidelitate etc etc. Dacă te despărți de cineva, nu înseamnă ca a făcut nu știu ce chestie. Despărțirile sunt normale.

| tonyc7 explică (pentru AnemonaP):

Certuri de la ce?
Plictiseala de la ce?
Potrivirea de caracter nu poate fi totala, in orice cuplu (chiar si in cele bine sudate) exista si unele diferente de caracter, mai mari sau mai mici.
Iar egoismul si infidelitatea - excluse! (ca si celelalte alte cauze pe care le-am mai scris in paranteza)

| AnemonaP a răspuns (pentru tonyc7):

Certuri pot fi iarăși din N motive.
Iar de plictiseala, te plictisești pur și simplu de persoana de lângă tine, nu mai trezește nimic in tine, nu te mai identifici in relația cu ea, nu îți mai aduce vreo satisfacție.
Clar ca exista difernta de caracter, niciun om nu este la fel, însă, unii oameni nu sunt compatibili, nu sunt pe aceeași lungime de unda. Alt motiv: planuri diferite de viitor. Etc etc

| tonyc7 explică (pentru AnemonaP):

Pai si daca un barbat e deplin multumit de femeia lui, dupa ce a avut un mare noroc de a fi acceptat de aceasta, socotind ca alta ca ea foarte-foarte greu se mai poate gasi, ce crezi tu ca trebuie sa faca barbatul pentru ca femeia pe care o iubeste atat de mult sa nu ajunga sa se plictiseasca de el? Ceea ce ar insemna pentru el un fel de sfarsit al lumii (fericite)! Sau ce NU trebuie sa faca barbatul pentru ca marea lui iubire sa nu ajunga sa se plictiseasca de el?

| AnemonaP a răspuns (pentru tonyc7):

Nimeni nu poate da acest răspuns. In timp, sentimentele se pot schimba. Dacă bărbatul încearcă sa faca tot ce are in putința, de frica sa nu piardă femeia de lângă el, clar este o problema undeva.

| tonyc7 explică (pentru AnemonaP):

Si totusi, daca barbatul se comporta impecabil din toate punctele de vedere cu acea femeie, spunandu-i si repetandu-i ca alta ca ea nu mai poate gasi, si tocmai pentru asta o pretuieste atat de mult, crezi ca o poate convinge totusi ca numai alaturi de el poate avea cea mai frumoasa viata? Desigur, si cu mici obstacole cand si cand, poate si cu mici neintelegeri cateodata, ca asta e viata pana la urma, insa de fiecare data depasite cu brio, lucruri pe care el i le va explica ori de cate ori e cazul.

| Eireann a răspuns (pentru tonyc7):

"lucruri pe care el i le va explica ori de cate ori e cazul." - am nevoie de un barbat sa imi explice banalitati din viata cotidiana.
Tu prezinti asta cam cum te-ai comporta cu un copil, nu cu un adult capabil sa faca propriile algeri si sa gandesca rational.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Pentru ca nu le plateste consumatia in oras

| Violleta2022 a răspuns:

Insatisfactie sexuala!

| tonyc7 explică (pentru Violleta2022):

Depinde si de femeie, nu numai de barbat. O femeie frigida, de exemplu, sau una ajunsa la menopauza, nu prea mai poate avea satisfactie sexuala.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tonyc7):

Sa o crezi tu! satisfactia este reciproca, daca barbatul nu are cu ce sa satisfaca, femeia nu simte placere si nu poate avea orgasm.
Iar in ce priveste menopauza, poate acum vreo 100 de ani era o problema, desii sincer nu vad de ce ar fi, ca satisfactia sexuala nu consta in aparitia ciclului menstrual sau al menopauzei, odata ce si la barbati apare andropauza, doar scade frecventa sexului.
Dar nu discuatm aici de perioada in care este femeia: menstruala, menaopauzala, ci de simpla satisfactie sexuala si producerea de orgasm, la femeie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De modul cum se comportă în pat.

| tonyc7 explică (pentru sadrian46):

Fii mai explicit. Adica barbatul sa fie mereu un taur in calduri, sa o satisfaca sexual cat mai des posibil, sau sa se comporte cat mai fin cu ea, asemeni unui print, mergand mai mult pe latura romantica si mai putin pe sex?
Din ce-am observat, majoritatea femeilor nu se gandesc la pat atat de intens si de des ca barbatii! Deci?

| AnemonaP a răspuns (pentru tonyc7):

Cine ar vrea un bărbat care se comporta ca un print, dar in dormitor sa stea ca mortu’? Sau cine și-ar dori un bărbat care oferă sex ca la carte și care nu este deloc pe latura romantica? N-ai cum sa ai o relație sănătoasă fără iubire și sex, astea merg mana in mana.
Dacă tu ai observat asta nu înseamnă ca e și adevarat, normal ca femeile vor sa fie satisfăcute in pat. Acum depinde și de libido-ul femeii respective, ca și la bărbați, sunt cupluri și cupluri, unii vor mai mult, altii mai puțin. Și de la chestia asta apar certuri ca tot vorbeam despre asta mai devreme. Când nu sunteți compatibili pe plan sexual, totul se duce de râpă. Nu are cum sa supraviețuiască o relație fără sex.

| tonyc7 explică (pentru AnemonaP):

Femeile nu sunt dispuse sa faca sex atat de des precum vor barbatii. Asta era ideea. Iar daca un barbat incearca sa aiba contact sexual cat mai des cu partenera lui, in cele mai multe cazuri femeia devine deranjata pentru ca ajunge sa se simta jucaria sexuala a propriului ei barbat in primul rand, si apoi fiinta iubita de acesta. Mai e vorba si de educatie, multor femei sexul des li se pare normal atunci cand vor sa faca copii, dupa aceea rarit cat mai mult posibil.

| AnemonaP a răspuns (pentru tonyc7):

Astea sunt stereotipurile pe care ți le-ai format tu despre femei și despre sex. Nu coincide cu realitatea deloc. Sa știi ca noi femeile nu fugim de sexlaughing) Dacă mai sunt câteva leșinate de genul, se mai întâmpla, ca și cu bărbații. Cunosc foarte multe cazuri undeva femeia cere mai mult decât bărbatul ei, sau cazuri in care atât femeia cât și bărbatul o fac foarte rar unul cu altul pentru ca așa simt. Când nu exista compatibilitate sexuală așa se întâmpla.

| tonyc7 explică (pentru AnemonaP):

Stii ca un barbat sanatos are erectii de multe ori pe zi, mai ales dimineata cand se trezeste cu niste erectii foarte ferme si rigide? Prin urmare, ca femeie tu ai fi dispusa sa faci sex cu partenerul tau ori de cate ori i se scoala lui? De-asta a ramas si o vorba in popor: a face ceva dupa cum i se scoala unuia sau altuia. happy

| AnemonaP a răspuns (pentru tonyc7):

Da, am pus mana pe bărbați la viața mealaughing Ce sa zic, n am avut norocul sa dau peste unul sa vrea de mai mult de 3 ori pe zi, majoritatea 1-2 ori pe zi. Unii au libido ul mai scăzut happy

| tonyc7 explică (pentru AnemonaP):

Nu sunt adeptul unui numar fix, constant, de raporturi sexuale zilnice. Pot fi si zile in care unul sau ambii parteneri sa nu aiba chef de sex, sunt constient de asta. Plus ca in majoritatea zilelor, ambii sunt ocupati cu joburile, cu alte activitati, inclusiv cele casnice. Dar totusi sexul nu poate fi uitat. Si nici minimalizat! happy

| sadrian46 a răspuns (pentru tonyc7):

Adica barbatul sa fie mereu un taur in calduri, sa o satisfaca sexual cat mai des posibil. Adică nu.
Din ce-am observat, majoritatea femeilor nu se gandesc la pat...
Cum ai observat ce gândesc femeile în general?
Deci nu există rețetă. Fiecare femeie e altfel. După ce faci sex cu mai multe, dacă o să ai această șansă, o să înțelegi.

| Emma30555 a răspuns:

Rutina, monotonia lipsa iubirii poate duce la despărțire. O relatie poate fi plictisitoare dacă partenerii nu se inteleg, nu rad impreuna, nu găsesc modalitati de a se distra din când în când, nu se iubesc

| Lukasssz a răspuns:

Pentru ca nu are bani.

| universe3 a răspuns:

Asta depinde de mai multi factori, tu ai pus intrebarea subiectiv, dar cum poti spune ca daca nu ai loc de munca esti inutil? Sunt multe relatii unde femeia munceste si barbatul e casnic, si nu e un lucru rau deloc.

| tonyc7 explică (pentru universe3):

Da, stiu. Dar majoritatea femeilor nu suporta sa isi vada partenerul fara loc de munca, te asigur de asta!