| Avadani_Alexandra_1996 a întrebat:

De ce dupa despărtire unii nu isi mai vorbesc? Sau altii raman foarte buni prieteni?

12 răspunsuri:
| madagascar a răspuns:

Depinde de motivul despartirii, de cat doare despartirea si de felul de a fi al persoanei respective, de mentalitate. Din punctul meu de vedere nu exista prietenie dupa despartire, dar e doar parerea mea, alti au o alta parere, depinde.

| splash132 a răspuns:

Cum au zis si ceilalti principalul motiv este orgoliul...si mi s-a intamplat la fel...nu am mai vorbit cu respectiva pentru ca e mai bine asa, esti ranit pe moment, dar cu trecerea timpului incepi sa dai uitarii

| PlayWithMe a răspuns:

Eu am reusit abia cu o singura fata sa raman prieten, foarte greu, iar acum ne intelegem f. bine.In rest nu am putut, imaturitatea isi spune cuvantul

| h3r a răspuns:

Nu isi mai vorbesc deoarece unul dintre ei devine nepasator iar celalalt prefera sa se indeparteze, asta pentru ca il doare despartirea.
Cam putine situatii sunt atunci cand cei 2 care formau un cuplu, ajung dupa despartire 2 prieteni seriosi, fiecare cu ale lui. Probabil si-au dat seama ca nu sunt facuti pentru a fii un cuplu, se inteleg mai bine ca si prieteni. Repet, foarte rar se intampla asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul e din cauza ca au tinut unii la altii destul de mult, insa s-au despartit din diferite motive, unii vor totul sau nimic, ori impreuna ori deloc happy asa ca nu isi mai vorbesc si din orgoliu, iar altii raman cat pot de apropiati tot de dragul vremurilor bune, tin sa evidentiez ca ma refer la relatiile serioase, nu la cele adolescentine care au tinut 6 saptamani si 4 zile in care el era afectat la creier din cauza frezei si ea era orbita de tot ce straluceste laughing.

| Cosmin1I a răspuns:

Orgoliul sau depinde de situatia in care s-au despartit.
Iar cei ce raman prieteni au avut o relatie doar de vazul lumii sau doar sa incerce.

| anonima1995 a răspuns:

Unii nu isi mai vorbesc dupa despartire din deiverse motive. Fie din cauza orgoliului, fie sunt atat de dezamagiti de fostul/fosta incat considera ca nici nu mai vor sa auda de el/ea, fie pur si simplu nu pot avea o relatie de prietenie cu persoana langa care au petrecut clipe frumoase fara sa o poata saruta sau strange in brate, fie inca se mai iubesc dar niciunul nu vrea sa incerce sa repare relatia. Altii reusesc sa ramana prieteni fie pentru ca relatia lor nu s-a sfarsit dintr-un motiv grav, fie sunt mai maturi psihic si considera ca o relatie e bine sa se termine in termeni amiabili, fie se mai iubesc si spera sa se recucereasca unul pe celalalt.

| mikey06982 a răspuns:

Stii care e motivul ca nu-si mai vorbesc? Mindria, aici mult depinde de felul in care s-au despartit.Altii raman buni prieteni pentru ca si-au dat seama ca nu mai are rost sa stea impreuna si ca doar pierd timpul, daca el/ea a vrut sa sa se desparta pai partenerul daca a iubit cu adevarat ar trebui sa fie de acord, poate el/ea nu se simtia bine cu partenerul...eu de exemplu am ramas foarte buna prietena cu fostul happy
Offf...ce face orgoliu din om happy

| Roland_Szekely_1987_VBCh a răspuns:

Stii la unii oameni cinteaza mult ore despre cefel de lucru vorbesti?

| Alicamai a răspuns:

Caracterul definteste orice!

| Avadani_Alexandra_1996 explică:

Multumesc pentru raspunsuri.:X:X:X

| Cezar_9529 a răspuns:

Totul depinde de orgoliul fiecaruia. Oamenii orgoliosi se tin dupa ideea :"Ne-am despartit, nu ma mai vrei, ce sa mai discutam?". Iar cei neorgoliosi: "Nu a mers cat am fost impreuna, poate merge ca prieteni." Asta e parerea mea. happy