| Villy09 a întrebat:

De ce eu si prietena mea ne certam atat de des in ultimul timp? Sa va spun niste situatii :
Azi ne-am certat fiindca i s-a mutat o ora intr-un alt corp si nu puteam sa ne vedem,iar eu m-am intristat,dar nu m-am suparat pe ea, si a a inceput sa zica ca dau vina pe ea, de la 11 e asa, cum sa dau vina pe ea? Doar nu ea a vrut sa aiba in celalalt corp. Dar ma rog, asa a spus ea.Normal ca am incercat sa ii explic,dar nu cred ca ma crede ( are obiceiul asta sa zica "aa,e vina mea,nu?" Si nu o mai scot din asta. Apoi vorbeam prin mesaje ca iar nu o sa ne vedem fiindca ea are sus,iar eu jos,si tot spunea "si ce daca ai sus?",adica intr-un fel, ne putem vedea, i-am zis ca o astept sa ne vedem in cele 2 pauze de la 12, n-a venit,apoi i-am zis ca poate ne vedem dupa scoala,iar ea a zis de ce nu. Am asteptat-o putin,si cand ajung acasa si o intreb, spune ca a iesit la fara un sfert si ca nu mai avea baterie sa imi spuna.
Cand intru pe facebook, vad ca si-a schimbat fotografia de profil care era una cu noi doi si o tineam amandoi de vreo 3 luni,ok,spune ca e pentru un pariu cu o prietena ( poza cea noua chiar e cu prietena ei pe care o cunosc ) si ca o pune pe a noastra maine. Dar mie nici nu mi-a zis ca o schimba,as fi inteles. Ok...n-am insistat pe asta. Problema e ca de foarte multe ori ne certam fiindca eu o astept de multe ori la salile unde are ora ca sa stam impreuna cate zece minute,iar ea face asta foarte rar,si normal ca ma supar si plang (da,plang des) si chiar ii zic. Daca ii spun sa ma mai astepte,se enerveaza si zice ca ma asteapta doar daca vrea ea,si daca ii spun,mai rau e,fiindca cu atat mai putin ma asteapta, dar si daca nu ii spun, o face de maxim 2 ori pe saptamana. Chiar ma irita asta,ca nu vine sa stea cu mine,desi cand nu ne certam,vorbeste foarte frumos,ma simt iubit,simt ca tine la mine,adica avem o relatie frumoasa,dar cand incepe cearta,o luam razna amandoi,ea se enerveaza foarte usor.
Acum nu ne mai certam din cauza geloziei mele,am trecut peste astea,cu baietii,ma bucur,dar as vrea sa nu ne mai certam atat pentru nimicuri. Ce e asa greu sa mai vina si ea la mine? Daca vin eu,nu ma evita,se bucura,dar ea chiar nu prea vine si mi se face foarte dor de ea,o iubesc foarte mult,iar ea la fel.
I-am propus sa facem un program,cand sa venim unul la altul,a spus ca nu o sa isi programeze relatia,am rugat-o,tot nu ( o rog multe chestii si ii cer scuze,ea nu stie sa o faca,pur si simplu trebuie sa accept si sa iert)
In trecut am uitat foarte multe lucruri care m-au deranjat,si a recunoscut si ea ca mi-a gresit,dar simt ca nu mai rezist,adica cat de greu poate fi sa mai vina si la mine?
Ne certam din banalitati : de ce vorbesti sec? de ce nu imi zici te iubesc cand suntem certati? de ce doar eu te intreb de iesit? de ce mi-ai zis si mie "..."? Lucruri de genul care pe mine ma irita,si pe ea la fel.
Am fost de multe ori in pragul despartirii dar am hotarat sa nu renuntam niciodata unul la altul fiindca ne iubim mult,si avem planuri de viitor,casa,familie,copii. In general,relatia e una foarte frumoasa,cu momente fericite,in care nu mai poate de bucurie si imi zice ca o sa ma iubeasca mereu. Dar cum sa fac sa nu ne mai certam atat? I-am explicat sa faca ceva cu intalnitul fiindca eu nu mai pot,simt ca ma inchid in mine si nu vreau sa ma indepartez de ea,a spus ca o sa faca ceva,i-am zis ca saptamana asta,ea spune ca bine, acum...o sa vad. Dar totusi, ne certam foarte des si vreau sa rezolvam toate astea. CUm putem? Nu iau in calcul despartirea.
Multumesc mult ( stiu ca e mult de citit )

10 răspunsuri:
| Sperman a răspuns:

Oh, ce dragut! Esti catelusul ei, trezeste-te odata si spune-i sa se comporte ca atare daca vrea o relatie serioasa. Asta nu e o relatie serioasa, doar tu esti cel care se implica cu adevarat. Puneti amandoi conditii pe care sa le respectati. Nu vrea, da-i jet, mai sunt fete.
Urasc leprele de genul!

| neutrino a răspuns:

Daca si cu ea faci la fel cum ai facut cu noi, scriind atat de mult si spunand atat de putine, nu este de mirare ca voi va certati asa de des. Daca tu vei continua in acest fel, nu va mai prinde primavara impreuna, pentru ca deja se pare ca nu mai sunt motive.

| Emilian65 a răspuns:

Va place sa va certati. Puneti punct relatiei si terminati odata cu certurile astea.

Răspuns utilizator avertizat
| e1xtz a răspuns:

''Iubire'' adolescentina, iar comportmanetul ei este adecvat varstei.
In schimb tu esti prea ''serios'' pentru varsta asta..mai ales ca despartirea voastra este aproape, si singurul care va mai plange esti tu.
Motiveaza-te de pe acum cu aceasta stare de fapt, si traieste-ti copilaria, nu e cazul sa te blochezi intr-o ''iubire'' de liceu. Experimenteaza si distreaza-te mai mult, nu fi dependent de o persoana la varsta asta, cum ai sa te comporti la 30 de ani?!

| Villy09 explică:

Nu cred ca nu ma iubeste,adica vad cum are grija de mine,sa mananc,cand sunt bolnav,de ce fac la scoala,de notele mele,cum vorbesc,cum arat,dupa cum ma imbratiseaza, ma priveste, nu pot sa zic ca nu ma iubeste, cred ca sta doar prost cu nervii, vreau sa stiu cum sa fac.

| roxana1969 a răspuns:

Consider din ce mi-ai zis ca ea nu prea te iubeste, e imatura, si nu stie ce vrea de la tine ...eu zic sa discutati deschis ce schimbari ati dorii unul de la celalalt si cum ati vrea sa fiti in comportament, iar daca doreste sa va stabiliti un program cand ati putea sa va vedeti.

| Ciubotaru_Alex_2001 a răspuns:

Asa sunt iubitele dar dupa mine face asta doar sa va vada toata lumea.