| Florinellll a întrebat:

De ce la noi in Romania e ciudat sa faci sex de la 15 ani?
De exemplu media de varsta a pierderii virginitatii in Islanda este de 15 ani, iar tara aceea este mult mai dezvoltata decat noi. Repet, 15 ani e doar o medie, deci unii o fac de la 13-14 ani, altii de la 16-17 de exemplu. Oare e o simpla coincidenta?

26 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daaaa, ca fix de varsta de pierdere a virginitatii depinde cat de dezvoltata e o tara...

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i ciudat in Romania, este ciudat in toata lumea, deoarece la 15 ani esti inca micut si incapabil sa stii ce faci, sau sa-ti poti intemeia o familie.
In plus, lavarsta asta nu ai inca un penis, doar un cuc mic, fiind in crestere, ca si corpul tau si intelectul, inca in dezvoltare.
Sunt foarte putini care o fac mai devreme, marea majoritate mint, asa cum o fac si cu marimea cuculetului.
De aceea este un motiv serios si clar ca minorii sa fie supravegheati, ca sa nu ajunga sa faca sex si sa faca copilasi, ca parintii lor sa aiba ce creste sau sa umple orfelinatele.
La varsta asta, ai o singuar responsabilitate: sa mergi la scoala si sa inveti.
Dupa majorat, este problema ta ce vei face, dar pana atunci, invatatura este pe primul si unicul plan.
N-ti fa probleme, ca ai timp de sex pana la 70-80 de ani, dar dupa majorat, cand esti capabil sa intelegi, ce resposabilitati majore, vin odata cu sexul.

| Andreeush a răspuns:

Cu ce te afectează pe tine că altă persoană își pierde virginitatea la 13 sau la 15 ani, sau poate mai târziu?

| Plato a răspuns:

In Coreea de Sud e minim 21 de ani. Stii, tipii aia înapoiati, care produc Samsung,
Hyundai etc.
Ciudat e prea putin spus. E îngrijorător, abject, dezgustător, imoral, nici nu mai am cuvinte sa descriu cat de rau e.

Sexul e ceva votiv, de adulti, nu e o distractie, nu e o joaca. Copiii trebuie sa isi traiasca anii copilăriei, sa fie puri si inocenți, sa se joace, sa învețe. Un copil nu poate intelege complexitatea relatiei si sexului.

| Florinellll explică (pentru Plato):

E normal ca viata sexuala sa inceapa inca din adolescenta. Aa, si sa stii ca de pe la 10-11 ani nu mai esti copil, chiar deloc

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru Plato):

GRESIT! Un "copil", ca la varsta de 15 ani nu mai esti copil, poate intelege chiar foarte bine tot ce tine de sex, ce responsabilitati sunt. Dar nu, " adultii" ca nu par ca sunt, "copiii" de 15 ani gandind mai bine ca ei, prefera sa doarma in timpul liber, decat sa vorbeasca cu fata sau baiatul lor despre acest lucru, ca cand ajunge la varsta de 14-15 ani la care simti nevoia, sa stie ce sa faca pentru a nu lua boli si a nu face un copil nedorit de la acea varsta, pentru a nu ii incurca pe ei si pe parintii lor. Eu am 15 ani, nu mi-a explicat nimeni nimic, dar iti spun sincer ca stiu destule. In ziua de astazi, multi stiu mai multe ca "adultii", deoarece acum exista internet. Va recomand sa veniti cu picioarele pe pamant, sa va uitati ca nu mai suntem in anii 80 sau cand era pe atunci, in care trebuia sa faci sex dupa 18 ani sau dupa casatorie si sa va aduceti aminte ca suntem in anul 2019, avand internet si copiii se dezvolta mult mai bine, eu fiind de acord cu asta, deoarece nu mai stau la mana parintilor, sa ii comande cum vor ei, cum este acest caz. Tu in loc sa vorbesti cu copilul tau de riscuri si cum sa se protejeze si sa il lasi sa faca ce vrea ca nu se intampla nimic daca ambii vor, tu ii spui sa faca dupa 18 ani sau dupa casatorie? SUNTEM IN ANUL 2019!

| Plato a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Si tu esti tot un copil.
Da, la varsta ta crezi ca le stii pe toate, stiu cum e.
Imi pare rau daca parintii inconstienti te-au scapat de sub control.
Nu stii nimic, nu intelegi nimic. O sa realizezi cand te maturizezi.
Imi pare rau de tine, ca esti si ignorant.

Ba da, dragule, se întâmplă ceva foarte grav chiar daca ambii vor: isi distrug copilaria, isi pierd inocenta, puritatea, fac un pacat urias, un lucru mizerabil si complet imoral.

Sexul nu e o distractie, iar in lipsa iubirii absolute inseamna depravare.

| Florinellll explică (pentru Plato):

Coae, copilaria este cam doar pana la 10-11 ani. E normal sa faci sex in adolscenta.
Acum daca tu esti un crestin trist care sta singur intr-un colt si plange si tine post fiindca face pacate non-stop n-am ce sa-ti fac.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu ai nimic mai bun de facut la 15 ani decat sa iti pierzi virginitatea? Scoala nu mai conteaza? Actele sexuale in afara casatoriei sunt condamnate de Dumnezeu ca fiind pacate.
https://www.youtube.com/watch?v=m71f1kRm5hU&t=2360s
Hristos te iubeste.

| Florinellll explică (pentru Irinel15123532):

Dumnezeul tau mi-l bea cu lapte in fiecare zi! Oo stai! De fapt Dumnezeu nu exista si ma doare in cot de ideile vostre de cre(s)tini idioti saraci la minte

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru Irinel15123532):

laughing Nu zic nimic, deoarece crezi in el si e treaba ta ce crezi.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mulți dacă nu ar sta cu părinții, s-ar dezvirgina mult mai repede =)

| MademoiselleCosmina a răspuns:

E treaba lor ce fac, nu stiu de ce trebuie sa stea altii sa-i judece.

Răspuns utilizator avertizat
| Gaby212 a răspuns:

Islanda e dezvoltata datorita generatiei adulte, nu a pustanilor cu puta scoasa laughing In al doilea rand, poate ei au auzit si de prezervative.La noi inca mai cred ca raman gravide de la dus, poate nasc o sirena laughing

| Florinellll explică (pentru Gaby212):

Frate, acolo sunt persoane si de 40 de ani, si de 70 de ani, si de 90 de ani care tot la 15 ani si-au pierdut virginitatea. Easy

| f2ff2fl12f a răspuns:

Treaba este simpla. Multi au ramas la stagiul de a respecta regula care era inainte, acum multi ani, de a iti pierde virginitatea dupa 18 ani sau dupa casatorie. Nu e nicio problema daca faci la 13-14-15. Eu sunt total de acord, insa cu prezervativ, ca nu cred ca iti doresti un copil la varsta aia. Lasa-i pe astia, raman in ideea lor. Tu fa ce vrei, nu te lua dupa altii.
Inca ceva, oamenii care au murit pe patul de spital, au spus ca regreta ca s-au luat dupa ideile altora si nu dupa ideile lot, sa vada ei singuri ce si cum. Fa frate sex, nu se intampla nimic daca faci cu protectie. Sunt multi care inca se cred pe vremea aia.

| Fata1234 a răspuns:

Ca afla babele și te bârfesc laughing Glm
Nuj toată lumea e demodata e pe chestia sa faci după căsătorie sau 18 ani... Pt mm una dacă ai vrea sa faci i ex poți la orice vârstă la fete după ce le vine menstruația(recomand, practic atunci corpul e pregătit ) și la băieți nu prea contează. Dacă ai încredere în accea persona poți sa o faci și la 13 ani...

| Plato a răspuns (pentru Fata1234):

La 13 ani ai incredere in oricine iti da o acadea.
Si nu, nu poti, ca e ilegal chiar daca e de comun acord. La 13 ani nu ai dreptul sa iti dai acordul, nu e decizia ta.

| Florinellll explică (pentru Plato):

Ce ilegal visezi tu? Unde scrie? In ce articol? Cu ce se pedepsete? Cu amenda sau inchisoare pe viata?

| Plato a răspuns (pentru Florinellll):

Cu inchisoarea se pedepseste. Scrie in Codul Penal.

Probabil ca si tu esti tot un copil dezorientat. De ce nu lasam copiii de 11 ani sa voteze, daca nu mai sunt copii?
Of, ce inconstienti sunteti si ce brutal vă va trezi realitatea...
Imi pare rau si de tine.

"Iata capodopera neștiinței voastre!" - Victor Hugo

| Florinellll explică (pentru Plato):

Ba! Eu vreau sa vad cum se numeste articolul, paragraful, nu sa-mi spui tu asa.
Nu lasam copiii de 11 ani fiindca e culmea sa lasi destinul tarii in mana unor pustani. De fapt mie mi se pare ca nici la 18 ani nu ar trebui sa ai voie sa votezi, dar in fine.
Sexul e o experienta a vietii. E ca datul pe tobogan, ca aruncatul in piscina de la inaltime, etc. O faci ca asa vrei si fiindca iti place

| Plato a răspuns (pentru Florinellll):

CAPITOLUL VIII

Infracţiuni contra libertăţii şi integrităţii sexuale

Art. 220

Actul sexual cu un minor

(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

| Florinellll explică (pentru Plato):

Asta e valabila decat daca un adult face sex cu un minor(care se numeste pedofilie).
In schimb, daca 2 minori fac sex nu se pedepseste in niciun fel laughing)

| Plato a răspuns (pentru Florinellll):

Continua sa-ti spui asta.