| anonim_4396 a întrebat:

De ce ma doare mereu când fac dragoste?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce te doare? Sufletul?

| corbulalbrosu a răspuns:

Este destul de des intalnita situatia ca femeile sa simta durere sau disconfort la nivelul labiilor, al vaginului sau in toata zona pelviana, atat la inceputul penetrarii vaginului dar si pe urma in timpul actului sexual sau chiar si dupa inca un anumit timp. Cea mai des intalnita situatie o reprezinta durerea care se manifesta la începtul actului sexual. fiind perceputa/simtita la intrarea in vagin. Senzatia neplacuta sau chiar dureroasa poate fi urmarea unei slabe/insuficiente lubrifieri a mucoasei vaginale care poate sa aiba mai multe cauze de regula de natura fiziologica.
Daca durerea este localizata in interiorul vaginului in acel caz pot sa existe mai multe cauze. Durerea poate fi provocata de o infectie vaginala care afecteaza si inflameaza mucoasa vaginala care in timpul penetrarii prin frecarea cu penisul accentueaza simptomele dureroase ale infectiei prin usturime, intepaturi sau senzatia unei arsuri. Iar daca durerile se manifesta pe intreaga durata a actului sexual si persista si dupa terminarea penetrarii si le simti ca fiind situate/localizare in profunzimea vaginului si se manifesta sub forma unor dureri de scurta durata insa foarte violente, ascutite, care radiaza si in zona pelvina din imediata apropiere poate sa fie provocata de afectiuni mai grave situate la nivelul uterului, ovarelor sau al endometrului. Atat vizita cat si consultatia ginecologica in cazul tau este mai mult decat necesara, este obligatorie. Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Se intampla deseori la inceput. Totul trebuie facut incet si in timp. Inainte de actul sexual trebuie avut un preludiu mai lung(cu toate ca asta ar trebui sa faca parte din actul sexual, adica totul se rezuma la dragoste). Totul ar trebui sa inceapa incet in masura in care nu simti durere, dupa o sa simti nevoia si placerea sa faci totul altfel, intr-un alt ritm. Dar toate in timp, cum am zis, trebuie luat usor.

| Emilian65 a răspuns:

Pentru ca nu esti pregatita pentru a face sex.

| Andreeush a răspuns:

Posibil să ai o infecție.
Ar trebui să mergi la un ginecolog.

| Hammurabi a răspuns:

Pentru că dragostea înseamnă suferință. Aşa cică. laughing

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

De fapt cuvantul vine din Proto-Slavic
*dorgostь, from *dorgъ +‎ *-ostь.

| Sindbad a răspuns:

Pot fi multe cauze, un ginecolog daca te vede, te poate lamuri mai bine in 5 minute decat intreaga comunitate TPU intr-un an.

| nimenisinimik a răspuns:

Cred ca te bate, aia nu e dragoste.