| Anonima3345 a întrebat:

De ce mă dor sfârcurile când le apăs şi nu le apăs tare de abia dacă le ating ce se întâmplă? Dau funda: )

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Dezvoltarea sanilor este primul semn al pubertatii, moment in care corpul oricarei fete trece printr-o multitudine de transformari hormonale. Glandele mamare si tesutul adipos incep sa creasca, iar sfarcurile se inflameaza si se maresc. Din cauza acestor modificari aparute in organism, sanii devin mai sensibili, iar sfarcurile pot deveni dureroase. Inaintea inceperii menstruatiei, durerile se pot accentua. De asemenea in cazul in care ciclul menstrual ajunge in zilele apropiate producerii ovulatiei adica, inainte in timpul sau dupa ovulatie, unele femei experimenteaza dureri ale sanilor si ale sfarcurilor. In cazuri foarte rare in cazul strangerii sfarcurilor intre degete, poate apare si o scurgere de lichid. Aceste manifestari dureroase se datoreaza maririi in volum a sanilor si intinderea pielii care genereaza o senzatie de durere. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Trebuie să îți vina menstruatia in curand.

| AntiAgramati a răspuns:

Pai luna cauzeaza fluxul si refluxul. Opinia mea e sa accesezi site-ul www.maree.com sa vezi daca are vreo legatura cu intarirea sfarcurilor. De asemenea as dori sa intreb daca ai numarul normal de sfarcuri. Mersi. Funda.