| DanielAndreiescu95 a întrebat:

De ce marea majoritate a româncelor preferă bărbații de alte etnii/naționalități în detrimentul românilor?
Ca să fie clar, nu spun că este un lucru rău, ilegal, imoral sau greșit. Cunosc de altfel câțiva români care la rândul lor preferă fetele de alte etnii sau naționalități, dar marea majoritatea tind să prefere româncele, din motive preponderent culturale, cât și lingvistice.
Ceea ce vreau eu să știu este de ce numărul româncelor care preferă bărbații de alte etnii/naționalități este atât de ridicat, nu neapărat motivele pentru care există această preferință.
Menționez că și eu am avut o perioadă a vieții când am fost fascinat de fetele cu origini est-asiatice, deci pot oarecum înțelege preferința, dar nu pot înțelege de ce marea majoritate o au, spre deosebire de băieții români, care în mare parte preferă româncele.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde. Daca in ardeal sunt multi unguri, in muntenia si dobrogea sunt multi turci si greci, nascuti si crescuti de cateva generati printre noi. Am copilarit cu turci si greci, care habar nu aveau de limba parintilor sau a bunicilor, folosind doar romana.

Cat priveste preferinta femeilor pentru barbatii straini este dictata de situatia financiara disperata in care sunt marea majoritate a femeilor, ma refer doar la cele care merg la munca afara, preferand evident, sa aleaga un barbat cu situatie financiara buna si stabila, ca sa aiba un viitor asigurat, atat pentru ele cat si pentru copilasii lor.
Totusi, marea majoritate a romancelor au ales sa se marite cu romani, asa ca, generalizarea ta este irealista.
Cat privesc asiaticele, mi-am schimbat demult parerea despre ele. Lucrez de peste 20 de ani cu ele (chinezoiace, indience, tailandeze, filipineze samd) si as sfatuii orice barbat european, sa le evite, ca nu-s deloc exotice, cand incepi sa le cunosti, le vezi cat sunt de lipsite de educatie, de bun simt si lasa de dorit comportamentul lor.

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Romanii nu stiu sa le trateze bine de aia aleg altii sau partea cu banii la fel e

| RAY a răspuns:

Eu cred ca romancele prefera EURO, DOLARI, RON nu ca sunt rasiste

| Violleta2022 a răspuns:

Daca marea majoritate a romancelor ar fi preferat barbatii de alte etnii, acum eram o tara majoritara de alte origini, nu romani.
Asadar, afirmatia ta este total eronata din lipsa cunsotintelro si a informarii precare.
Faptul ca tu esti sarac si ai prieteni sau vecini saraci sau care traiesc intr-un mediu saracasios, preferand sa mearga afara la munca, fiind foarte posibil sa-si gasesca pe acolo perechea, cu bani sau de alta nationalitate, nu-ti da dreptul sa bagi toata lumea in aceeasi oala, generalizand.
ESte nromal sa-ti doresti bineel si sa scapi de saracie si apoi, limba nemaifiind o problema care te-ar restrictiona, poti sa-ti alegi orice partner vrei, indiferent de etnie, religie sau acelasi sex.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Violleta2022):

Evident că nu. România este în proporție de 85% de etnie română, iar în ceea ce privește relațiile româno-maghiare(cea mai comună) cuplurile bărbat român - femeie maghiară sunt mult mai numeroase decât celălalt caz.
Dar fi atent ă la întrebarea mea... ea se referă la preferință, nu la căsătorie, copii sau întâlniri.
Ex: A fost o vreme când aveam relații cu românce deși în mintea mea erau doar asiatice. Motivul? nu sunt asiatice prin preajmă.
La asta mă refer.
Marea majoritate a româncelor dacă ar avea de ales între români și să zicem italieni/spanioli/americani, mai mult ca sigur ar alege italienii/spaniolii/americanii.
În ceea ce-i privește pe români? probabil că ar alege româncele.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Violleta2022):

De fapt era mai mult o obsesie a mea pentru limba și cultura japoneză. Am vorbit de-alungul timpului cu multe japoneze și chinezoaice. Restul: coreenece, tailandeze, indonezience, filipineze nu m-au atras niciodată.
Nu prea ai cum să te aștepți ca europenii să nu aibă o atracție față de asiatice, având în vedere că dacă e să o iei din perspectiva rasei, bărbat alb + femeie asiatică este cea mai comună relație, chiar peste femeie albă + bărbat negru.
Dar mă rog, hai să nu mergem atât de departe.
Înțeleg situația româncelor din afara țării. Și eu dacă m-aș duce în Suedia probabil aș avea mai mari șanse să sfârșesc cu o suedeză în primul rând din cauza demografiei țării și poate la fel pentru un viitor mai bun.
Eu mă refer strict la cazul româncelor din România.
Iar eu am spus clar preferă. Majoritatea româncelor sunt cu români din cauza demografiei. 85% sunt români în România, e imposibil să fie mai multe cu străini.
Dar spuneam că în general dacă ar avea de ales, fetele sau femeile din România ar alege străinii ca și potențiali parteneri de viață. Cel puțin asta am observat eu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Depinde. Daca in ardeal sunt multi unguri, in muntenia si dobrogea sunt multi turci si greci, nascuti si crescuti de cateva generati printre noi. Am copilarit cu turci si greci, care habar nu aveau de limba parintilor sau a bunicilor, folosind doar romana.

Cat priveste preferinta femeilor pentru barbatii straini este dictata de situatia financiara disperata in care sunt marea majoritate a femeilor, ma refer doar la cele care merg la munca afara, preferand evident, sa aleaga un barbat cu situatie financiara buna si stabila, ca sa aiba un viitor asigurat, atat pentru ele cat si pentru copilasii lor.
Totusi, marea majoritate a romancelor au ales sa se marite cu romani, asa ca, generalizarea ta este irealista.
Cat privesc asiaticele, mi-am schimbat demult parerea despre ele. Lucrez de peste 20 de ani cu ele (chinezoiace, indience, tailandeze, filipineze samd) si as sfatuii orice barbat european, sa le evite, ca nu-s deloc exotice, cand incepi sa le cunosti, le vezi cat sunt de lipsite de educatie, de bun simt si lasa de dorit comportamentul lor.

| corbulalbrosu a răspuns:

De ce marea majoritate a româncelor preferă bărbații de alte etnii/naționalități în detrimentul românilor?
Afirmatie. gresita. Presupunere. eronata. Convingre. falsa. big grin Sanatate!

| Plato a răspuns:

Pentru ca e ceva exotic, diferit.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Plato):

Adevărat. Și totuși, de ce majoritatea? Aș înțelege dacă ar fi multe datorită acestui motiv, dar mai bine de jumătate au o preferință față de bărbații de alte etnii/culturi.

| Emma30555 a răspuns:

Nu cred ca majoritatea, este mult spus ca jumate prefera alte naționalități

| Theo94 a răspuns:

Si eu ca roman as prefera de alta nationalitate, dar cel mai probabil o sa fiu cu o romanca, daca as pleca vreo data din tara si as ramane acolo sigur as alege altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca au ceva in cap. Majoritatea barbatilor Romani tind sa creada ca se uita doar dupã bani.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru anonim_4396):

Și totuși, de ce majoritatea?
Aș înțelege să fie multe, dar majoritatea sunt așa. Adică majoritatea preferă alte naționalități.

| GirlOnline81 a răspuns:

Generalizări, alte generalizări, plus și mai multe generalizari. Ma întreb, concluziile tale se bazează oare pe câte femei care prefera străini/alte etnii cunosti? Zeci (de mii), sper.

| ElisaAna a răspuns:

Nici eu nu cred ca majoritatea, e mult spus.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru ElisaAna):

Vrei să spui că majoritatea preferă românii? mă cam îndoiesc... sincer.

| 7martie2019okurrrr a răspuns:

Pentru ca negrii au pla mai mare. duhhh