| anonim_4396 a întrebat:

De ce multi spun ca frumusetea e relativa, atunci cand esti intr-o relatie cu cineva si amandoi sunteti in floarea varstei? de parca ai planuri de viitor cu primul, al doilea sau al treilea prieten sau prietena. conteaza frumusetea, ca nu se urateste in doi ani de relatie.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e obisnuita lumea, frumusetea se duce cu anii si mai repede se duce la cei care consuma tutun si alcool si cele care se macheaza zilnic. Ala e dezavantajul dar fiecare se multumeste pana la urma cu ce are sau ce gaseste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se spune ca frumusetea este relativa dar explicatia expresiei nu e cea data de tine. Se refera la altceva, si anume : "frumusetea este relativa" deoarece ea poate exista in ochii unora pe cand in ochii altora sa nu existe. De exemplu. Mie imi place un baiat, il gasesc frumos, atragator dar prietenei mele nu ii place. Pentru ea acel baiat e un tip nasol. Deci cam de asta se spune ca frumusetea e relativa. Adica exista sau nu exista, depinde de la individ la individ

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu daca spun ca imi place de cineva, e frumoasa persoana aceea, degeaba vin altii sa-mi spuna ca e relativa frumusetea cand MIE imi place. e ca si cum ai veni sa-mi spui ca tie nu-ti place asa ca nici mie nu ar trebui sa-mi placa.

greece12
| greece12 a răspuns:

Frumusetea chiar este relativa,altceva iti place tie si altceva,mie,nu?
In plus,daca e s-o iau pe ideea ta,in fiecare relatie inceputa,macar unul din cei doi are vise pentru doua sute de vieti,nici prin minte nu-i trece ca relatia ar putea dura doar o luna sau un an.
Dar, cum spuneam, frumusetea e relativa, ajunge sa-ti placa tie, nimanui altcuiva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Exact asta ti-am explicat si eu. Asta este motivul pentru care oamenii spun : "frumusetea este relativa" Tie iti place o persoana si spui "ce frumoasa este!" vine un altul care zice "nu e mai frumoasa, ce ti se pare asa frumoasa?" Deci de aici pleaca notiunea ca frumusetea este relativa, adica la asta se refera expresia. Ceea ce unuia ii pare frumos, altuia ii poate parea urat.

| RAY a răspuns:

Explicatia sta in faptul ca mascam adevarul prin vrajeli,exemplu banii nu aduc fericirea,desigur nici lipsa lor,e vezi cine duce lipsa va spune ca nu-i adevarat, negarea adevarului sta in comportamentul uman, frumusetea conteaza foarte mult dar de ce sa recunoastem asta mai bine ne mintim e mai moral cica asta, apropo uratenia trece cu trecerea aniilor? frumustea e relativa poate da poate nu, dar personal cred ca de una super frumoasa le va placea la multi barbati sau de un barbat hot la multe femei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unii pentru ca sunt ofticosi iar altii pentru ca experienta lor de viata le permite sa inteleaga lucruri pe care tu inca nu le intelegi.

Aspectul conteaza intotdeauna, doar masura in care conteaza difera de la individ la individ. Si o ciocolata va fi stricata peste cativa ani dar asta nu opreste pe nimeni sa o savureze cat inca este buna. Daca ne gandim ca la un moment dat ciocolata se va strica, incetam sa mai mancam ciocolata?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Din perspectiva ta crezi ca nu inteleg lucrurile in viata si incerci sa fii totodata obiectiv vorbind in numele altora; nici nu stiu cu ce incerci sa ma contrazici pe mine, dar e clar ca ai inteles doar juma' de intrebare. Deci mi se rupe de parerea ta despre mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Esti prea defensiva, nu incerc sa te contrazic cu nimic, nu am facut decat sa ofer o opinie. E si normal sa ti se rupa de parerea mea despre tine asa cum ni se rupe tuturor pe aici de parerile celorlalti, curios e faptul ca ai simtit nevoia sa subliniezi chestia asta. Ca fapt divers STIU ca intelegi foarte bine lucrurile in viata, problema ta e cu totul alta (din perspectiva mea, bineinteles. perspectiva care stim amandoi ca nu te intereseaza, asa ca nu are rost sa discutam despre ea).

Ok, poate am inteles doar jumatate de intrebare, i se poate intampla oricui. Totusi, lamureste-ma si pe mine unde crezi tu ca ma insel sau care parte a intrebarii crezi tu ca nu am inteles-o.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu-s defensiva ca nu esti unul din oamenii care imi poate spune ceva pe masura si totodata sa aiba dreptate.
Aia era jumatatea gresit inteleasa.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Frumusetea nu-i chiar atat de relativa precum pare. In ochii celui/celei care te va iubi, vei fi frumoasa intotdeauna. Si la 80 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Bine bine, dar tu n-ai voie sa fii serioasa pe site