| NonZarek a întrebat:

De ce ne îndrăgostim și ne atasam de persoane care nu au sentiment reciproc? La băieți de ex, se îndrăgostesc de fete pe care nu le pot avea sau care nu ii iubesc înapoi. De ce, de ce se întâmplă asta și de ce nu putem accepta din prima când am văzut și ne da semnale clare ca nu e sentiment reciproc?

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Motivele sunt mai multe.
Mai intai,din cauza ca nu acceptam infrangerea,nu am invatat inca sa pierdem.
Apoi,ca fiecare om,avem o parere foarte buna despre noi (nemarturisita la stirile Protv) dar este adevarul nostru intim,in sinea noastra suntem "cineva".Cu totii. Putini sunt cei realisti,modesti, care stiu exact sau macar pe aproape cam cate parale fac si de ce.
Iar cand ne indragostim,indiferent de reactia persoanei de care ne-am indragostit,e foarte greu sa punem frana.
Din incapatanare, din orgoliu personal, daca vrei, dar de fapt e un sistem hormonal imposibil de oprit.Da, sistem hormonal.Chimic, atrasi de femela alfa, impotrivirea devine imposibila. Oricate alte femele(sau masculi) avem in jur, hormonii nostri se rascoala si interactioneaza doar in prezenta acelei persoane care ne atrage...chimic,hormonal!
E nevoie de timp, rabdare si o teribila stapanire de sine, e nevoie de putere de acceptare si intelegere.Nu se termina totul de la un refuz, doar sa gasim maturitatea sa-l acceptam!

| RAY a răspuns:

Sincer nici eu nu știu, am prins drag fata de o fata cu care doar glumeam,de caracterul ei, dar ea joaca teatru, mereu am dat de genul, în fine mam resemnat, nu ca consider ca băieți serioși exista, nu ma înțelege greșit, totul e un joc

| Mosotti a răspuns:

Pai ce legatura are ca cineva are sentiment pentru tine sau n-are, cu faptul ca-ti place tie de acel om? N-are nici o legatura.

Si iti place tare, nu depinde de tine ca accepti sau nu ca nu are sentiment reciproc, nu avem controlul la asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca... vrem tot ce nu putem s-avem deoarece ni se pare intangibil, special acel lucru; ni se pare interesant acel potential partener si pe desasupra vrem sa ne hranim si ego-ul pentru ca da: de multe ori dorim pe cineva pentru a ne demonstra noua insine sau altora ca putem avea acea persoana, ca nu e ea atat de greu de cucerit pe cat pare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand crezi ca acel ceva e lucrul bun pentru tine, nu e de fapt chiar cel mai bun.Stiu asta se cam intampla des in zilele noastre si se aplica la mai tot.Asa si cu indragosteala, daca tie iti place o tipa si ea nu, e clar ca nu va potriviti cel mai probabil si nu e ceva pentru tine.