| idolufemeilor a întrebat:

De ce nu este casatoria cu o ruda apropiata legala?

Eu cred ca ar trebui sa fie. Eu as vrea.

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Intretinerea de acte sexuale între rude în linie directă sau între frați și surori, sau parinti si copii lor, se considera ca reprezinta o fapta incestuoasa, în latină incestus reprezint o asemenea fapta. În majoritatea culturilor existente pe aceasta planeta, incestul reprezintă un lucru nepermis, adica un tabu, fiindca poate sa aiba urmari si implicații neplăcute din punct de vedere biologic, genetic, social și mai ales religios.
Deoarece consangvinitatea rezultata prin incest apare doar după un număr de generații și având în vedere că acest raport de rudenie apare între persoane care au același tată, dar nu și aceeași mamă, legal este permisă căsătoria între veri primari.
În România, incestul este pedepsit de Codul Penal. Articolul 377 stipulează că „Raportul sexual consimțit, săvârșit între rude în linie directă sau între frați și surori, este pedepsit cu închisoarea de la un an la 5 ani.
Insa in cadrul diferitelor societăți umane si in functie de religia de care apartin, perceptia si atitudinea manifestata de indivizii acelor societati este mult diferita față de incest in raport cu altii. Deși unele societăți sunt tolerante, majoritatea descurajează incestul în mod activ, de la propagarea ideilor de tabuuri până la incriminarea în coduri penale.
Cu toate acestea in acest momt sunt si tari cum ar fi :
Franța, Olanda, Spania, Turcia, China, Rusia, Coasta de Fildeș, Israel, Benelux și Portugalia care NU au interdicții legale asupra incestului între adulți.
Spre deosebire de animale, in cazul oamenilor acest fenomen al incestului apare destul de des, mai ales în grupurile tradiționale închise (monarhii, organizații tribale, oligarhii, societăți aristocratice, etc.), iar în țări cum ar fi India și Pakistan incestul ca fenomen este chiar instituționalizat si legalizat prin tradiție, în sensul că uniunile consangvine se practică uneori pentru a se conserva patrimoniul unei familii.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Incest
http://www.manastirea-amd.ro/......ndamental/
Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Exista riscul sa faci copii cu handicap am inteles.

| Andrei258 a răspuns (pentru Freya1):

Nu e risc e realitateati inteles bine

| QElenaBoghiu a răspuns:

Nu este o lege, din partea mea ești liber =)

Asta scrie în biblie la capitolul 18 al cărţii Levitic sunt trecute în listă toate rudele de sânge între care este interzisă căsătoria: "Niciunul din voi să nu se apropie de ruda lui de sânge, ca să-i descopere goliciunea. Eu sunt Domnul. Să nu descoperi goliciunea tatălui tău, nici goliciunea mamei tale. Îţi este mamă: să nu-i descoperi goliciunea. Să nu descoperi goliciunea nevestei tatălui tău. Este goliciunea tatălui tău. Să nu descoperi goliciunea surorii tale, fata tatălui tău sau fata mamei tale, născută în casă sau afară din casă. Să nu descoperi goliciunea fetei fiului tău sau a fetei fetei tale. Căci este goliciunea ta. Să nu descoperi goliciunea fetei nevestei tatălui tău, născută din tatăl tău. Îţi este soră. Să nu descoperi goliciunea surorii tatălui tău. Este rudă de aproape cu tatăl tău. Să nu descoperi goliciunea surorii mamei tale. Este rudă de aproape cu mama ta. Să nu descoperi goliciunea fratelui tatălui tău. Să nu te apropii de nevasta lui. Îţi este mătuşă. Să nu descoperi goliciunea nurorii tale. Este nevasta fiului tău: să nu-i descoperi goliciunea. Să nu descoperi goliciunea nevestei fratelui tău. Este goliciunea fratelui tău. Să nu descoperi goliciunea unei femei şi a fetei ei. Să nu iei pe fata fiului ei, nici pe fata fetei ei, ca să le descoperi goliciunea. Îţi sunt rude de aproape: este o nelegiuire. Să nu iei pe sora nevestei tale, ca să-i faci în necaz, descoperindu-i goliciunea alături de nevasta ta, cât timp ea este încă în viaţă...".

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

De fapt, este o lege. Pentru ca poate avea urmari biologice.

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dacă am sta să trăim după regulii... Nu am mai știi să trăim

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Nu-i vina mea ca tu traiesti in pestera.
Oricum, interesant cum afirmi asta, desi nici nu ma indoiesc ca nu respecti reguli, ca altfel ai fi in puscarie.

| TistarKNL a răspuns:

Daca doua persoane care sunt si rude fac copii, sansele sa nasca copii bolnavi sunt imense. Poti sa te documentezi chiar tu despre consecintele consancvinizarii, asa se numete chestia asta