| RosaliaOriginala a întrebat:

De ce părinților le este rușine să vorbească despre sex cu copiii lor? In școli nu exista educație sexuală, de unde naiba să învețe un copil despre sex? Văd mereu întrebări din astea ciudate, de ex: "i-am băgat degetul in vagin e posibil sa fie însărcinată?" Chiar atât de idioți sunt unii?

7 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Pentru ca sunt marcați de sechelele comunismului

| Freya1 a răspuns:

Generația mai veche de părinții considera ca să vorbească cu copii despre lucurile astea e rușinos, si poate chiar sa le stârnească curiozitatea, iar atunci încearcă sa evite subiectul.
Nu e ok sa procedezi asa, ai putea ca părinte atunci când copilul are o vârstă sa ii explici anumite chestii din mare, dar asta după N timp în care l-ai pregătit psihic sa poată vorbi orce cu tine.Ca dacă te trezesti tu samurai intr-o zi și vi la copil mort de beat când ala deja se c..aca pe el de frica ta și începi sa ii spui cum sa facă sex, normal ca nu va baga nimic la cap și se va simții și extrem de aiurea.
Eu am pățit sa fiu certata de către o mătușa ca verișoara mea ce avea deja 12 ani a văzul la mine un absorbant și ma întrebat despre el și cum se pune (știa în mare despre astea de pe internet etc, dar nu amanuntit) iar după explicația mea plus câteva vorbe legate de menstruație având în vedere ca urma și ea sa aibă am fost certata.Verisoara mea a vorbit acasă cu mama ei despre asta și a venit ea la mine sa îmi reproșeze ca ii învăț copila prostii și ca ar trebui sa îmi vad de treaba.

| lpavel a răspuns:

De ce? Tie ti-au explicat parintii? Asa ceva nu vorbesti cu copilul tau... Asa invata toti, fiecare de unde poate!

| RosaliaOriginala explică (pentru lpavel):

Sper ca esti sarcastic

| Floridori a răspuns:

Mai, nu stiu exact ce trece prin mintea fiecaruia, dar la modul general, sexul este un subiect tabu.De ce? Aici exista multe explicatii, dar unul dintre motive ar fi religia.

Personal, nu am subiecte care sa fie considerate tabu si pot vorbi deschis orice.Asta voi face si cu copilul meu atunci cand va avea intrebari, dar si fara sa intrebe, voi aborda subiecte esentiale.Nu numai ca ii voi raspunde si ii voi explica (pe intelesul lui, desigur), dar il voi si invata ca niciun subiect nu ar trebui sa fie considerat rusinos, iar comunicarea ar trebui sa fie intotdeauna deschisa, indiferent de subiect.

| LordCristobal a răspuns:

Pai probabil merg pe considerentul ca lucrurile astea trebuie sa le copiii pe parcursul vietii si mai considera ca nu sunt neapărat lucruri importante de discutat. Ceea ce e total gresit.
Trebuie discutat in familie despre sex deoarece e o activitate care iti aduce placere dar iti poate aduce si mari neplaceri daca nu stii cu ce se mananca(boli cu transmitere sexuala sau sarcini nedorite).
Si da trebuie educatie sexuala si in scoli(de la 12 ani) si parintii trebuie sa discute si cu copiii despre sex.

| 120bulevard a răspuns:

Multi parinti isi asuma ca odraslele lor sunt cuminti si nu ar face asa ceva, si ii lasa sa invete singuri despre treburile astea cand ajung la o varsta anume. Si despre educatia sexuala in scoli nu stiu ce sa zic, majoritatea sunt contra si sunt de parere ca, copii lor sunt prea mici pentru a descoperii asemenea lucruri, eu sunt de parere ca treburile astea ar trebui sa fie discutate in prealabil la ora de biologie, sau biologie optional macar pentru o educatie sexuala de baza, sa stii si tu ce inseamna BTS si metodele contraceptive, ai putea sa comprimi un asemenea material intr-o ora, sau mai putin chiar, dar de obicei in majoritatea scolilor nu se face asa ceva si se pune pret pe materia predata mot-a-mot.