| FilosofulDepresiv2022 a întrebat:

De ce rudele si cunoscutii imi tot vorbesc de momentul cand o sa ma insor? Eu sunt 99% convins ca nu se va intampla si nu mi se pare mare chestie, dar de ce trebuie sa-mi vorbeasca despre asta asa des?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Gandire invechita si fara rost, nu-ti bate capul. Pe vremea lor se faceau copii de la 14 ani, bine au ajuns...mentalitatea asta o sa dispara cu cat dispare si vechea guarda a generatiilor trecute. Vremurile s-au schimbat, acum primeaza cariera, sa te dezvolti ca om, sa te distrezi, dupa sa-ti faci o familie, sunt niste etape de parcurs, daca nu le parcurgi la momentul potrivit vor naste frustrari si simt ca deciziile le-ai facut pentru ca ''asa ti s-a spus'', o sa ajungi la 40 de ani cu regrete ca te-ai luat dupa altii si nu ti-ai trait viata schimband pampersi de la 20 de ani, trista viata pot avea unii care gandesc asa si ii prostesc pe altii ca asa e bine.

| Tatsel a răspuns (pentru Drimmero):

Dar nici, cand tu iesi la pensie, copilul sa fie tanar si cand face el 20 de ani tu mori.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa te vada singur toata ziua si zice ca ti se duce tineretea - ei avand alte obiceiuri

| LonelyLoner92 a răspuns:

Eu am 29 de ani și sunt virgin.

Eu unul nu am primit niciodată sfaturi despre fete de la părinți și din acest motiv am ajuns în această situație tristă și rușinoasă.

Dacă rudele mele m-ar întreba despre o eventuală căsătorie, în locul tău eram foarte mândru.

Este GAME OVER pentru mine, dar tu trebuie să fii mândru de asemenea părinți ca ai tăi...

| Werrich a răspuns:

Era un banc:
"Cand eram mic si mergeam la nunta, toate babele ma luau de obraz si ziceau … lasa ca si tu urmezi …
Acum m-am facut mare si la fiecare inmormantare le iau pe babe de obraz si le zic … lasa ca tu urmezi!"

| Apokales a răspuns:

Ca sa le intelegi mai bine asteptarile.

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru Apokales):

Ok, dar de ce aceste asteptari sunt peste tot? Eu efectiv nici nu pot sa particip la o intalnire cu rudele fara sa ma intrebe cineva, chiar si in gluma, "Tot nu te-ai insurat?".

| Apokales a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

In cazul tau nu stiu, dar stiu in cazul meu. Vor sa aiba un atribut in plus, sa aiba un nepot in plus, sa ma vada realizat la casa mea. Altfel spus, imi vor binele, n-o vad s-o faca din rautate.
Tu crezi ca ti-o zic doar ca sa iti provoace frustrare, sa te irite in vreun fel sau cum?

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru Apokales):

Nu, dar mi-e groaza de faptul ca ei imi vorbesc atat de mult despre chestii de genul ACUM cand am 18 ani, si de faptul ca o sa fie rau de tot cand o sa vada ca pe la 30 tot singur o sa fiu! Ma tot gandesc la toate certurile care o sa fie intre noi, asta e faza!

| Apokales a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Aaa... nu ai zis ca ai 18. Pare mai mult o gluma sa vorbesti despre casatorie la 18 ani in zilele noastre. Tie cum ti se pare? Iti vorbesc serios, dezvolta subiectul sau o spun o data si deviaza catre altceva?

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru Apokales):

De serios ei vorbesc serios, dar, din fericire nu dezvolta subiectul! Poate doar parintii mei ocazional!

| Apokales a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Este mult de discutat pe tema casatoriei, recunosc ca unele aspecte ma cam depasesc. Insa eu stiu un lucru pentru mine, cat timp nu m-am realizat eu si nu pot sa ofer un viitor stabil potentialei mele sotii sau copilului meu, atunci nu se va intampla nici casatoria si nici nu va fi vreun copil din partea mea.
Tu ai putea sa oferi un viitor copilului tau in momentul de fata? Lucrezi, ai o casa? Ai putea sa iti intretii singur familia?

| Invictusman a răspuns:

Ești prea tânăr sa te căsătorești, nu ești din clanul macanache când purta proteza, spune-le ca ai timp și sa nu te mai întrebe același lucru de n ori ca devin plictisitori, sa lase abureala pentru ei, dacă ai s-au căsătorit atunci e treaba lor, tu o vei face când vei simți, plus ca nu prea ai succes la agățat, ești timid si vrei sa îți traiesti viata, copilăria nu sa o iei asa serios de la o vârstă precoce.
La 25 de ani da, asta e altceva dar pana atunci aștepți fata potrivita, nu orice parașuta dezorientata care nu știe ce vrea de la viata, trebuie sa termini studiile apoi sa treci la acest pas maret și important din viata.
Când îți spune : " tot nu te-ai însurat", tu dă-le rekt, le spui, scuze, vino cu alta replica noua, eu sunt mai open mind ca tine o fac când simt acest lucru, nu când îmi impune mama și tata ca în cazul tău sau normele societății.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca asa impune societatea, ca "ar trebui" un barbat si o femeie sa fie ambii la casa lor, altfel sunt vazuti ciudat de societate.

Nu te mai gandi la asta, tu fa-ti viata asa cum vrei, doar sa fii fericit fara regrete.
Eu cand aud chestii de genu' le zic: " Dar ce, imi faceti voi mie viata?"

Numai bine!

| Tatsel a răspuns:

In primul rand nu ar trebui sa iti pese ce spun ei daca te deranjaza, oricum vei pleca cand termini studiile si vei sta fara ei.
Iti spun un secret: sarcasmul. Cand intreaba, le spui (la caterinca): eu vreau, dar nu gasesc SAU :daca as putea sa ma combin cu varamea/vecina aia bogata.
Ai doar 18, pana la 38 mai este mult.
Succesc.