| anonim_4396 a întrebat:

De ce se consideră un gest de politețe sa ii oferi locul unei fete pe scaun și când vine vorba de alte lucruri înjură și lovește precum un bărbat?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E vorba de aceeasi fată careia i-ai cedat locul pe scaun?

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Eu întreb legat de ceea ce vad la alții

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca exista un ''regulamentul'' numit : ''Codul bunelor maniere'' in este prevazut si precizat care este comportamentul elegant si apreciat de care trebuie sa dea dovada barbatul care este bine educat si manierat. Cum este indicat si recomandat sa se comporte de fiecare data si/sau in orice ocazie sau situatie, acasa dar mai ales in societate este prezentat la punctul 12 :
12. În mijloacele de transport în comun : Dacă o doamnă este însoțită de un bărbat, acesta îi va cumpăra biletul și îi va oferi locul de lângă geam. Dacă există doar un singur loc liber, el va fi oferit doamnei, iar domnul va rămâne lângă ea în picioare. Niciodată nu o va părăsi, grăbindu-se să prindă un loc liber când se ivește ocazia.
https://ziarulunirea.ro/......za-331779/

| Sofer a răspuns:

Politețe. Da laughing

| ancaval a răspuns:

Dar nu toate fetele sunt violente. Și care sunt, sunt pentru că așa au învățat în mediul lor, în anturajul din are vin.

Ce te mai poate mira, în ziua de azi? Nimic.