| CAsToReL a întrebat:

De ce se zice "iti dau papucii?" de unde vine expresia?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca la pantofi se mai spune papuci in alte zone ale Romaniei, probabil iti dau papucii...adica incalta-te si pleaca happy, pleaca din viata mea si de ce nu si din casa mea happy
Probabil de aici vine (asta mi-a venit in minte)

3 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu stiu de unde vine expresia dar este de inteles ca o persoana paraseste o alta persoanahappy

daniela
| daniela a răspuns:

Papucii sunt obiecte "intime" ce se folosec in casa, obiect personal deci daca dai cuiva paucii practic il dai afara din casa, il alungi din viata ta, ii trantesti poate chiar usa in nas.

| BabyWL a răspuns:

Ii dai papuci. si pleacahee hee Nu stiu exact de unde vine aceasta expresie, dar important e ca se intelege ce trebuie sa se inteleaga.big grin