| Dicanho10 a întrebat:

De ce simt bărbaţii nevoia să înşele?

Răspuns Câştigător
| Farcas a răspuns:

De obicei barbatii inseala cand nu au acasa ce le trebuie si cauta in alta parte, la alta femeie.(ma refer atat la dragoste, iubire, intelegere, sex, tandrete, tot tot)
Daca sti cum sa ii iei si sa il ti langa tine, nu mai pleaca la altabatting eyelashes

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din toate studiile serioase facute de-a lungul secolului XX a rezultat ca femeile inseala semnificativ mai mult ca barbatii. Doar ca barbatii sunt mai putin discreti, simt nevoia sa se laude. Femeile insa disimuleaza mai bine, ascund mai bine si multe au o parerea proprie despre inselat. Imi amintesc ac era aici o domnisoara care spune: prietenul emu e plecat din tara de doua luni, eu intre timp m-am impacat cu fostul, dar nu e ca si cum l-as insela. Doar ne sarutam, ne mangaiem, iesi impreuna. Ca doar am si eu de dragoste si tandreta, dar asta nu inseamna ca imi insel partenerul". Am intalnit multe astfel de femei care au pareri personale legate de definitia infidelitatii si se considerau fidele chiar daca nu erau.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Așa le este matrița, defectă.
Pa, pa.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu cred ca ei SIMT nevoia sa insele, ci au tendinta de a avea cat mai multe partenere, sa se simta ei bine!

| Stefania a răspuns:

Pentru ca sunt barbati!:-D

| Duhovnicul a răspuns:

Asta e o intrebare de genul "de ce se trag clopotele " straight face De ce inseala barbatii? lipsa de comunicare cu partenera, nu ma iubesc femeia cu care sunt, nu sunt multumiti de viata sexuala a cuplului etc. sunt numeroase motive dar de ce ai pus-o parca mi se pare intr-un mod sexist de parca numai barbatii ar insela asta crezi tu? laughing Iti garantez ca si femeile sunt predispuse la inselat la fel ca si barbatii cam tot din aceleasi motive caci motivele in cauza nu tin cont de ce sex estiwinking

| madagascar a răspuns:

In momentul in care te casatoresti juri in fata lui Dumnezeu sa iubesti, sa respecti si sa fi fidel pentru tot restul vieti unei singure persoane se pare ca multi dintre noi uita aceste juraminte cu trecere timpului, e valabil si pentru femei si pentru barbati, si nu neaparat cand te casatoresti, ci ii juri iubitului/iubitei aceleasi lucruri dar de fapt tu nu sti ce inseamna acel juramant si cu cat timpul trece se uita si cuvintele si faci greseala.cand esti intrebat "da mi-ai jurat asta si cu asta?" tu zici "am zis si eu asa tu ai crezut?' si uite asa se ajunge la chesti de asta pentru ca vorbele si cuvantul dat in ziua de azi nu mai valoreaza nici 3 lei. oameni si-au pierdut valoarea, dati in colo de hormoni si de explicati stiintifice ca nu sunt decat scuze patetice

| lostcontrol12 a răspuns:

De plictiseala, de rutina.de orice, pana mea, nu stiu exact ca nu sunt barbat. dar asa cred.

| Roxy a răspuns:

Nu doar barbatii simt nevoia sa insele... poate pentru ca a intervenit rutina sau pentru ca vor sa vada cum e...

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

O altă chestie care nu trebuie neglijată o constituie prejudecăţile discriminatorii legate de cele două sexe.
Un bărbat care înşeală este considerat un cuceritor, în orice caz ceva cu conotaţii pozitive. Nu acelaşi lucru se poate spune despre o femeie. Poate şi femeile doresc aventuri sexuale, dar gândiţi-vă le reacţia celor din jur. O astfel de femeie ar fi considerată decăzută, pe când la bărbaţi lucrurile stau invers: ''Bravo lui! Dacă poate...''

| Roby67 a răspuns:

@dienuk, tu esti sigura ca tot ce ai introdus tu acolo este textul tau? Mai lasa copiatul asta de pe google ca nu ajuta pe nimeni. Nici macar pe tine.
@Dicanho10, tu ai fost inselata, din cauza asta pui intrebarea? Daca este asa, trimite-l pe apa sanbeti si cauta altul, ca sunt multi in ziua de azi care vor numai o partenera de viata, si fii fericita cu el.

| MoreTime a răspuns:

Oricine simte nevoia de o schimbare daca si-a pierdut dragostea fata de persoana pe care o iubea in acele momente.
Si femeile/fetele si barbatii/baietii pot insela. Daca ti se pare ca baietii o fac mai des (pentru ca vezi mai multe cazuri) e pentru ca s-au inmultit "porcii" care nu includ macar putine sentimente intr-o relatie...

| bblock69 a răspuns:

De...prosti
Si pentru ca barbatii gandesc cu "capul mic" nu cu ala"mare".winking

| pufulik a răspuns:

Din aceeasi cauza din care inseala si femeile...Eu una(sunt fatahappy am stat cu u baiat 4ani jum.il iubeam enorm dar cu toate astea l-am inselat, si nu o data... Tin sa precizez ca prin inselat nu inseamna ca m-am culkt cu altcineva, a fost singurul, doar ca mai umblam si cu altii.De ce? Nu stiu pur si simplu. Dar il iubeam fff mult. E o nebunie.Greseli prostesti care nu-si au rostul

| dragosh a răspuns:

Da` tu de ce nu simti nevoia sa intrebi :"De ce simt femeile nevoia sa insele?"

| puiuc a răspuns:

Nu toti nu face greseala sa ii clasifici pe toti in aceas oala, eu de exemplu nu am inselat si nu voi insela niciodata nu ca nu am avut ocazia am avut o gramada da am evitat sa stii ca eu cel putin m-am simtit foarte bine daca nu am inselat si chiar mi-a crescut inima ca nu am picat prada inselaciuni

| dienuk a răspuns:

Bărbaţii sunt dispuşi să rişte totul, de la carieră la familie, doar pentru o partidă de sex

Nivelul de testosteron este unul dintre motivele pentru care bărbaţii îşi trădează partenerele

Încă din cele mai vechi timpuri, bărbaţii au fost tentaţi să îşi înşele partenerele. Bărbaţii sunt dispuşi să rişte totul, de la carieră la familie, doar pentru o partidă de sex. Studiile au arătat că explicaţia acestui fenomen constă în chimie, evoluţie şi testosteron. Mai mult, psihologii americani au identificat şi anumite tipologii ale bărbaţilor care calcă strâmb. În primul rând, mulţi dintre cei care înşeală sunt bărbaţi aflaţi în căutarea senzaţiilor tari.

Aceşti bărbaţi caută noi experienţe intense, mai mult decât alte persoane, şi tocmai de aceea au tendinţa de a avea mai multe partenere sexuale. Din punct de vedere ştiinţific, oamenii în căutare de senzaţii tari au nivele mici de monoamină care să le regularizeze nivelul de dopamină din creier. Bineînţeles, aceşti bărbaţi au şi plusuri, ei fiind foarte energici şi dedicaţi carierei. Problema cu aceşti bărbaţi este aceea că nicodată nu au suficientă adrenalină în organsim. Ei se plictisesc foarte repede, iar cea mai la îndemână soluţie este schimbarea partenerului sexual. Mai mult, atunci când un bărbat îşi pune în gând să înşele, el trece peste orice obstacol care îi stă în cale şi asumă orice risc.
O altă explicaţie pentru faptul că bărbaţii au tendinţa să calce strâmb este faptul că din punct de vedere genetic ei sunt programaţi să se reproducă şi să lase cât mai mulţi urmaşi, susţin cercetătorii. Faptul că un bărbat se consideră superior în faţa unei femei îl face să se simtă plin de putere. Astfel, în subconştientul lui apare ideea că dacă tot este puternic, de ce să nu se folosească de atuurile lui. Tocmai de aceea bărbaţii tind să aibă mai multe partenere sexuale. De multe ori, bărbaţii aleg să-şi înşele soţiile şi din simplul motiv că pot şi au ocazia să facă acest lucru. Psihologii americani au mai tras concluzia că atunci când înşală, un bărbat se gândeşte că este invincibil, că nu poate fi prins şi că nimic rău nu i se poate întâmpla. Uneori, doar până când află soţia. O altă cauză pentru care bărbaţii vor să înşele este aceea că nivelul de testosteron din organsim este foarte mare. Nivelul de testosteron din organism influenţează foarte mult caracterul uni bărbat. Un nivel ridicat de testosteron creşte dorinţa de a întreţine relaţii sexuale, creşte agresivitatea şi competitivitatea şi îl face pe bărbat să iubească riscul. Aceşti bărbaţi simt nevoia să câştige orice competiţie la care participă, indiferent de cât de nesemnificativ este jocul. Mai mult aceşti bărbaţi se „hrănesc" din succes. Câştigarea unui joc face ca nivelul de testosteron să crească, pe când insuccesul face ca nivelul de testosteron să scadă. În comparaţie, la femei, deşi nivelul de testosteron creşte în timpul unei competiţii, rezultatul final nu influenţează cantitatea de testosteron din organsim.

Când înşală, un bărbat crede că nu i se poate întâmpla nimic şi nu poate fi prins.

| nastita a răspuns:

Soarecele se satura de aceiasi gaura si...isi face alta mai proaspata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recent a mai fost postata o intrebare similara.
Intrebarea corecta trebuia sa sune asa: De ce Simt femeile si barbatii nevoia sa insele?
Pentru ca asa e normal sa simti, suntem oameni cu sentimente, iar cand relatia dintre doua persoane se raceste putin, simtim nevoia sa inselam, si cred ca mai devreme sau mai tarziu fiecare dintre noi am simtit sau vom simti asta. Totusi, daca simtim nevoia sa inselam asta nu inseamna ca inselam cu adevarat.
Nu generalizati nici comportamentul barbatilor nici al femeilor, faceti o mare greseala.

| szivarvany a răspuns:

Vezi tu multe femei spun ca barbatul inseala atunci cand femeia lui de acasa fie iubita sau nevasta nu i ofera tot ce are nevoie, eu una nu sunt de acord adica dupa ce el isi face placerile cu alta tot eu sunt de vina.Eu cred ca asa sunt facuti, cunosc barbati care au tot si totusi cauta altceva, singurul barbat care se poate abtine este cel care are o frica imensa de a pierde persoana iubita si atunci prefera sa isi tina in frau dorinta asta de a incerca ceva nou.

| Alexxandru08 a răspuns:

Aici este marea greseala:ca unele fete catalogheaza toti baietii ca fiind la fel. ei bine exista si acea mica parte dintre baieti care isi respecta cuvantul si nu ar insela persoana iubita niciodata.eu unul nu am inselat si nu am sa insel niciodata persoana iubita.Au fost cazuri cand puteam dar pot spune ca m-am simtit mandru ca nu am picat in capcana.repet nu toti sunt la fel

| tooxicbrunette a răspuns:

Intotdeauna barbatii vor ceva nou.cu cat experimenteaza ceva nou. cu atat de mult se simt ca, sunt mai fericiti si mai impliniti.