| anonim_4396 a întrebat:

De ce spun unele fete pe aici cand pun o intrebare despre sani sau menstruatie sau altceva specifica sa raspunda doar fetele? Am citit raspunsul uneia de pe aici si habar n-avea de menstruatie si altele.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Foarte multe dintre fete au impresia ca fiind vorba despre aspecte care tin de natura strict feminina simplul fapt ca sunt femei este suficient si evident ca doar ele pot sa aiba habar de respectivele aspecte sau fenomene. Uita ca si baietii participa la lectiile de anatomie sau de faptul ca medicina este studiata si de baieti in aceeasi masura ca si orice fata iar in multe tari accesul fetelor la studii universitare este aproape in totalitate interzis. In marea lor majoritate, fetele nu au nici cea mai vaga idee in privinta organelor interne de reproducere nemai punand la socoteala ca probabil peste 90% habar nu au de modul in care se desfasoara mecanismul reproducerii. Din acest motiv ar fi imperios necesar sa fie introdusa ca materie obligatorie incepand din scoala gimnaziala materia denumita cultura si educatie sexuala. In mod sigur nu s-ar mai produce atat de multe fapte reprobabile si ar scadea enorm numarul imens de avorturi inregistrat in mod incredibil in acest secol in care informatia corecta este la indemana oricui este interesata, fiind la...un clic distanta. sad

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Considera ca sexul feminin cunoaste mai bine aceste probleme. Intr-un fel au dreptate dar numai femeile trecute de 25-30 de ani ajung sa isi cunoasca destul de bine organismul. Nu pustoaicele carora le e frica sa nu ramana insarcinate cu para de la dus.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru darrio2007):

Indraznesti sa punem pariu ca 85% dintre femeile din mediul urban si 97% din mediul rural nu cunosc mecanismul reproducerii umane?

| darrio2007 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu.

| Stell99 a răspuns:

Lasale in pace.
Asa sunt femelele.

| anonim_4396 explică (pentru Stell99):

De parca noi nu stim ce au ele pe acolo laughing
Cum sa nu te documentezi despre ceva ce iubesti atat de mult?