| SERIALS a întrebat:

De ce sunt asa de importante atingerile in viata noastra?
Am vazut filmul Five Feet Apart, asa de emotional, am ramas impresionat.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Pentru că e o formă de afecțiune.Cum spune şi filmul "Nu am înțeles importanța atingerii până când n-am mai putut-o avea". Avem nevoie de atingeri ca orice altă formă de afecțiune umană. Strângerea unei mâini poate,de asemenea să spună şi un "Sunt aici, îmi pasă de tine şi nu te las". Oamenii perfect sănătoşi nu pun atât de mare valoare pe atingeri, pentru că le au la tot pasul şi la un moment dat devine obişnuință.Dar noi, restul le simțim în fiecare zi tot mai acut.E destul de greu să nu ai vreo formă de afecțiune, oricare ar fi ea.
P.S. Excepțional filmul,
m-am regăsit mult în el.

2 răspunsuri:
| MademoiselleCosmina a răspuns:

Pentru ca ne fac sa ne simtim mai bine, apreciati, iubiti. Toti av em nevoie de afectiune.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O atingere se poate produce când distanța dintre cei doi este mai mică decât întinderea unei mâini. Acesta este spațiul intim, personal, familial.
Sunt atingeri și atingeri. Ele transmit sentimente, sunt un mod de comunicare mai vechi decât cel prin cuvinte.