| saresipiper a întrebat:

De ce tipele frumoase si aranjate dar superficiale sunt bine vazute, respectate, pe cand tipele mai putin frumoase, dar care pun accentul pe carte, sunt date la o parte, ocolite sau inselate cu cele din prima categorie?
Daca esti mai uratica, ai vreo sansa sa gasesti un baiat frumos si loial?

38 răspunsuri:
| oany a răspuns:

Buna.Nu este chiar asa.Sa stii ca barbatii adevarati nu vor langa ei papusi fara creier.E ca in fotbal. daca alearga dupa minge este pentru ca vor sa inscrie si atat.Barbatii adevarati vor femei adevarate, puternice, normal ca. daca se nimereste sa fie si frumoase este perfect.Si eu cred ca fiecare femeie este frumoasa in felul ei..si mai cred ca fiecare sac isi are peticul! Ai incredere!

| Holiday a răspuns:

"Daca esti mai uratica, ai vreo sansa sa gasesti un baiat frumos si loial?"

Din pacate, ai...

| saresipiper explică (pentru Holiday):

Deci si tu ingrosi randul majoritatii care considera ca daca esti urat fizic, meriti ce e mai rau in viata. Iti multumesc! Sincer, oamenii ca tine ma ambitioneaza sa imi ating telul si sa devin o frumoasa.

| Holiday a răspuns (pentru saresipiper):

"Deci si tu ingrosi randul majoritatii care considera ca daca esti urat fizic, meriti ce e mai rau in viata."

Nu e vorba de "ce e mai rau". Dar e demonstrat statistic ca oamenii considerati in general frumosi au sanse mai mari de reusita. Bineinteles vorbim de acelasi nivel in rest. Si e logic pana la urma. De exemplu ai angaja, ca secretara sa zicem, o femeie frumoasa, sau pe Muma Padurii?! In situatia in care pregatirea lor profesionala e similara, sau apropiata.

"Sincer, oamenii ca tine ma ambitioneaza sa imi ating telul si sa devin o frumoasa."

Asta e bine. Si mai inseamna ca imi dai dreptate.
Cand o sa devii frumoasa, sa ma cauti sa-mi multumesti pentru motivatia pe care ti-am dat-o.winking

| saresipiper explică (pentru Holiday):

Cred ca nici cat mine de frumos nu estilaughing da, ti-am dat dreptate. Stai sa vezi cat de frumoasa ma facwinking

| ChrisRo a răspuns (pentru saresipiper):

Si uratii au voie sa isi doreasca frumoase, sexoase, apetisante?

| saresipiper explică (pentru ChrisRo):

Au voie si isi doresc, logic! Ochii vad, inima cere

| ChrisRo a răspuns (pentru saresipiper):

Deci toti vrem persoane atragatoare, iar uratenia este un blestem, corect?

| saresipiper explică (pentru ChrisRo):

O binecuvântare nu e, oricum!

| sofisis a răspuns:

In adolescenta nu prea sunt sanse. Oamenii pana intr-o varsta sunt destul de superficiali in mare masura si nu vad dincolo de aparente. Abia dupa o varsta incolo, cand incep sa se gandeasca la chestii mai asezate, incep sa dea importanta altor aspecte in afara de fizic

| alina2k18 a răspuns:

Ce treaba are cartea cu faptul ca fetele uratele vor si baieti frumosi si loiali? laughing
Adica o fata uratica, eventual si obeza viseaza la un baiat frumusel si loial? Pana si alea frumoase si bune rau de tot sunt inselate laughing darmite una nasoala si naspeta laughing
winking
Aranjeaza-te si tu, ai mai multa grija de tine si poate te lipesti de vreunu frumusel daca urateii nu iti plac laughing

| saresipiper explică (pentru alina2k18):

La faza cu obezitatea clar nu ma incadrez! Total pe langa afirmația asta. Ma bucur totusi ca macar nu minti si recunosti ca fizicul joaca un rol important in gasirea partenerului (ideal).

| saresipiper explică (pentru alina2k18):

Si sunt mai mult decat convinsa ca urateii nu iti plac nici tie...

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca frumusețea nu ți garantează norocul în dragoste. Contează carisma și la băieți dar și la fete. În plus nu prea e corect cum pui tu problema e ca și cum un tip urâțel dar care citește mult ar zice ca vrea frumoase și loiale. Tu ce ai gândi? Ți s ar părea aiurea și ar suna superficial. Dacă tu judeci băieții ca se uita după fete frumoase tu de ce te uiți după băieți frumoși? Oricum fiecare poate sa aibă frumusețea lui, în felul lui, când te îndrăgostești nu contează doar ambalajul, mai sunt și alte trăsături...

| saresipiper explică (pentru Emma30555):

Nu judec baietii deloc, de fapt judec categoria aceea de oameni care nu te ajuta sa progresezi, fiindca iti spun non stop ca sufletul conteaza, degeaba te chinui sa ii faci sa te asculte, degeaba le explici, si cand te lovesti de realitate si vezi ca baiatul pe care il iubesti fuge de tine ca de ciuma fiindca esti urata, iti dai seama ca toti te-au mintit si ca lucrul care iti lipsea era de fapt ceea ce stiai deja, respectiv aspectul placut.
Cati baieti urati nu au iubite super frumoase? La ei nu e ca la noi. Daca au bani pot "cumpara" o companie frumoasa fara a avea vreun merit deosebit, dar o fata urata din start n-are nici o sansa la dragoste alaturi de un baiat chipes, nedreptatea este evidenta, nu ma poti contrazice

| ChrisRo a răspuns (pentru saresipiper):

"Cati baieti urati nu au iubite super frumoase? La ei nu e ca la noi. Daca au bani pot "cumpara" o companie frumoasa fara a avea vreun merit deosebit, dar o fata urata din start n-are nici o sansa la dragoste alaturi de un baiat chipes, nedreptatea este evidenta, nu ma poti contrazice"

Pai da, ca unele dintre voi mai iubiti si banii, si masinile, si vacantele in tari exotice...

| saresipiper explică (pentru ChrisRo):

Diferenta e ca eu am alta mentalitate, aceea de echipa, nu o sa astept sa imi ofere iubi mura in gura, totul pe tava doar pentru ca eu 'sunt frumoasa', cum fac altele

| Emma30555 a răspuns (pentru saresipiper):

Pai sa stii ca daca vorbesti de bani, e fix la fel, si o fata care nu arata bine daca are bani poate fii cu un baiat chipes care e pe interes, daca pui problema asa. Eu nu te inteleg, fetele in general sunt dragute daca se machiaza se aranjeaza, se imbraca modern

| saresipiper explică (pentru Emma30555):

Da dar stii cum se spune, femeia e frumoasa cand te trezesti dimineata langa ea, nemachiata. Nu sunt adepta machiajului, prefer naturaletea desi folosesc rimel, etc dar nu ma machiez intensiv, urasc

| Emma30555 a răspuns (pentru saresipiper):

Pai tu spui ca natural nu ești prea mulțumită. Vrei sa fii frumoasa dar nu vrei sa te machiezi căci preferi naturalețea. Pai dacă natural nu ești prea mulțumită atunci mai faci câte ceva de genul. Eu nu zic de machiaj excesiv ci de pus în evidenta trăsăturile, orice fata e mai frumoasa dacă se machiază puțin, tu îți dorești să arăți mai bine sa fii mai atractiva deci invata sa ți pui în evidenta calitățile și sa acoperi defectele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fata ce pune accent pe carte, nicidecum n-ar pune o astfel de intrebare stupidă si superficială.

| saresipiper explică (pentru anonim_4396):

Cine ii poate interzice asta in democratie?! Se vede ca nu ai fost niciodata in pielea unei astfel de persoane, altminteri ai fi inteles cum e sa fii marginalizat din cauza aspectului exterior!

| anonim_4396 a răspuns (pentru saresipiper):

Tare-s curios ce citesti, de nu se prinde nimic.
Cine ti-a interzis, draga mea? Am spus ca o fata culta nu ar face asta, nu ca nu are voie.
Eu cred ca exteriorul e cea mai mica problemă a ta, avand in vedere ce scrii.

Sa fii marginalizat e rau, indiferent de cauza. Baiul e ca tu nu realizezi ca nu asta sta la baza minusurilor tale in ce priveste integrarea. Am certitudinea ca nu te-a respins niciun grup de prieteni pe motivul asta.
O fată cetită ar incerca sa vadă in profunzimea ajutorului pe care il primeste, in schimb tu esti ignoranta si refuzi sa fii ajutata.

Soluția nu este sa te accepti asa cum esti, asta suna foarte nepotrivit, ci sa accepti faptul ca EȘTI frumoasă, pentru ca intr-adevar esti.

Pentru binele tau, daca petreci timp citind, alege ceva de calitate, nu maculatură.
Cat timp esti complexata de exterior, cat timp te supui normelor societatii, cat timp pui intrebari asa stupide, nu ai cum sa-mi spui ca dai mult pe cărți sau educatie.
Esti superficiala si ignoranta, asta te va trage in jos rau de tot.

| saresipiper explică (pentru anonim_4396):

Asa superficiala si ignoranta si cine stie cum ma mai consideri tu, imi dau seama ca ai ceva impotriva mea! Mereu imi raspunzi la fel, criticile tale nu sunt constructive, mereu au care o jignire, o aluzie ca as avea alta problema (cu capul) si nu una estetica. Foarte bine, nimeni nu e perfect, eu din ce am vazut asta mi-a lipsit, aspectul fizic impecabil si voi depune eforturi in acest sens sa imi auto-depasesc trasaturile nu atat de comerciale, ok? Si asta nu ma face nici curva, nici obtuza, nici ignoranta si nici inapoiata! Numai bine

| anonim_4396 a răspuns (pentru saresipiper):

Problema ta, dar o sa vezi ca nu ajungi nicaieri cu asta. E clar ca-mi pierd timpul daca-ti mai dau sfaturi. Bafta.

| saresipiper explică (pentru anonim_4396):

Pierde-ti timpul cu alta superficiala, chiar te rog! Poate ea nu e asa ignorantalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele aranjate au incredere in ele, emana asta, si barbatii sunt atrasi de asta, poti sa fii urata impartita, daca ai incredere in tine, agati ce tip vrei.

| ChrisRo a răspuns:

Esti tare. Te intrebi de ce uratele sunt date la o parte, insa tu iti doresti un frumos.

| saresipiper explică (pentru ChrisRo):

Tu iti doresti un om urat langa tine?
Vad ca ti se pare normal ca daca nu te nasti perfect dpdv fizic, sa fii aruncat la groapa de gunoi. Foarte tare!

| ChrisRo a răspuns (pentru saresipiper):

[quote]Vad ca ti se pare normal ca daca nu te nasti perfect dpdv fizic, sa fii aruncat la groapa de gunoi. Foarte tare.[/quote]
Vezi ca ai o eroare grosolana de logica aici. De fapt nu eu ii arunc pe urati la gunoi, ci tu, prin felul tau de a gandi. Pai daca tu iti doresti un frumusel si vine un uratel la tine, ca poate ii place de tine, si tu il refuzi, asta nu inseamna cu tu esti de fapt cea care arunca cu oameni la groapa de gunoi? Uratelul vrea o frumoasa, uratica vrea un frumos - toata lumea isi doreste frumusete. Asta e adevarul. Vezi ca ti-am lasat un private message.

| saresipiper explică (pentru ChrisRo):

Macar eu recunosc, nu cum fac altii care sunt urati si spun partenerei (care e superba): sunt cel mai frumos, iubito! O, de cate exemple e plina lumea!
Eu vreau sa progresez, sa imi ofer atat moe cat si partenerului meu sansa de a avea langa el o femeie cu toate calitatile necesare, merit si eu, si el. Cred ca cine se complace in mediocritate (chiar si fizic vorbind) e un om inapoiat si care nu va lasa nimic notabil in urma lui.
Nu vad mesajul.

| ChrisRo a răspuns (pentru saresipiper):

Pai baga mare si fa-te frumoasa ca asta e tot ce conteaza in viata atunci cand nu ai nicio problema psiho-emotionala. Uite, despre cat conteaza fizicul si cum iti influenteaza viata la modul general, poti citi in pdf-ul asta de aici: https://forum.softpedia.com/topic/987771-paradigma-pleistocenului/
Nu pot sa iti dau pm ca cica sunt junior. Trimite tu, ca vreau sa iti zic ceva despre uratenia dumitale.

| saresipiper explică (pentru ChrisRo):

Nu sunt hidoasa..sa fiu sincera. Sunt medie. Dar de ce sa nu fiu mai frumoasa daca se poate? Dava e loc de mai bine. Pe ideea asta merg.

| xeum a răspuns:

Intotdeauna va fi o diferenta dintre realitate si vis. Faptul ca esti urata nu se va schimba niciodata, invata sa te accepti asa cum esti, n-are rost sa arunci cu pietre in cele frumoase. Persoanele ca tine sunt ocolite pentru ca au un mod de gandire mofluz, neavand carisma necesara pentru a se face remarcate social. Nu poti visa la ceva frumos din moment ce tu esti urat, exista insa exceptii destul de rare. Totul depinde de tine

| saresipiper explică (pentru xeum):

Realitatea te contrazice, culmea, exista fete urate care au parteneri faini, ideea e ca nu ma ajuti daca imi spui sa nu pun pret pe aspect, fiindca orice urata poate, daca are limite, sa devina frumoasa- cu operatii sau fara, ca doar de asta exista intervențiile estetice, pentru urati nu pentru perfecti. Nu ma ajuti nici cand imi spui sa raman cum sunt, sa ma accept sau sa nu arunc cu ce vrei tu in cine e frumos - unu la mana, nu am aruncat cu nimic daca doresc sa fiu si eu frumoasa...si in al doilea rand, daca vrei sa imi faci critica de folos, spune-mi ca trebuie sa fac tot ce pot sa ma autodepasesc, sa mai trec pe la dr, etc etc. Sa ma incurajezi, nu sa ma pui la pamant.

| xeum a răspuns (pentru saresipiper):

Prefer sa-ti zic adevarul chiar daca te doare, la ce folos sa te mint cu fantasmagorii? La o adica nu te-am facut eu urata, tu ai parerea asta despre tine. Ti-am taiat aripile, vai ce odios sunt. de fapt nu eu te-am deznadajduit, viziunea ta istovita te-a intristat.
Eu zic sa lasi toate prostiile astea, te accepti asa cum esti si vei cauta persoane care la randul lor sa te primeasca in viata lor, m-as bucura sa gasesti un baiat asa cum iti doresti tu, dar din pacate depinde de tine, nu de mine. Invata sa te faci placuta si apreciata din persoanele din jur, ti-am zis ai nevoie de carisma. Ideea principala pe care vreau sa ti-o induc in capusorul ala este faptul ca trebuie sa iesi in evidenta prin ceva deosebit, oamenii vor observa asta si te vor accepta in cercul lor, crede-ma.

| AlexFen a răspuns:

Din cauza lipsei de maturitate, odata ce cresti oamenii incep sa se uite la lucruri mult mai importante, stii tu, frumusetea e trecatoare si de multe ori barbatii nu vor ceva serios.

Pana si tu cauti un baiat frumos, deci ar trebui sa te intrebi singura de ce doresti asta si poate gasesti un raspuns propriu.

| saresipiper explică (pentru AlexFen):

Exact asta zic, nici o fata urata nu vrea un partener urat, si invers. Se pare ca aspectul conteaza.