| anonim_4396 a întrebat:

De ce toata lumea ma uraste? De ce nu pot sa ma bucur de viata? sad Inainte vorbeam cu oamenii, ieseam pe afara, aveam prieteni si ma simteam bine, dar acum ma simt foarte rau, nu am chef de nimic, ma urasc si imi doresc sa mor. De abia astept momentul sa mor. Nu stiu, cateodata parca simt o dorinta sa traiesc cat mai mult si cateodata simt sa mor cat mai repede. Vreau sa ma bucur de viata dar nu pot... si daca ma inteleg cu cineva ceva timp dupa o perioada simt cum ma priveste ca orice om gen cum vede cat sunt de ciudat si ratat, nu mai suport starea asta. M-am saturat, vreau sa fiu sanatos.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Traim intr o lume unde ura,prostia sunt promovate,ne uram intre noi,ne-am ucide intre noi asa fara motiv, oameni devin tot mai prosti din pacate, stii cati prosti au murit ca cautau pokemoni ca prosti pe autostrazi, nu e chiar ura e o forma de plictiseala, frustrare, complexe

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca oamenii te urasc, cred ca tu te urasti si-ti induci aceste stari rele.
Oamenii chiar nu au motive sa te urasca, pentru ca nu le-ai facut nimic rau.
Faptul ca nu ai chef sa iesi afara sis a vorbesi cu oamenii nu-i pentru ca cineva te-ar urai, ci pentru ca te complaci in camera ta, vegetand.
Sanatatea ta depinde de vointa ta!
Iesi afara si fa sport!
Iesi afara si alearga cu bicicleta, cu rolele, inoata, fa orice iti place, dar nu-ti mai plange de mila si nu mai acuza oamenii, pentru nemultumirile personale.

| Hammurabi a răspuns:

Trăiește pentru tine.
Nu pentru "toată lumea".

| aXy99 a răspuns:

Eu nu te urasc.

Deci nu toata lumea te uraste.

Te sfatuiesc sa vezi un psiholog.

| Emma30555 a răspuns:

Sfatul meu e sa nu ți mai pese de ce crede lumea. Ieși din casa, socializează, fa ți o ocupație. Doar un om ocupat poate sa fie echilibrat. Dacă te plictisești nu e bine. Citește cărți, fa sport, mergi la niște cursuri, și vorbește dacă ai cu cine sa vorbești, încearcă sa socializezi, nu pierzi nimic., și dacă cineva nu te place nu e problema, nimeni nu e plăcut de toată lumea, ciudățenii cu toții avem. Încearcă sa mergi la un psiholog, la un preot sa discuți si poate primești și alte sfaturi

Răspuns utilizator avertizat
| Public22 a răspuns:

Uite, doar ca am citit problema ta parca și eu încep sa te urăsc. Glumesc, frate. Cred ca te plângi cam mult, în viata trebuie sa fii puternic. Presupun ca ai părinți care te iubesc, ai un acoperiș de-asupra capului, ai mâini, ai picioare, nu ești bolnav. Ații au probleme mult mai mari, nu au casa, sunt invalizi, nu au părinți și tot găsesc o speranța pentru a trai. Trebuie sa vezi viata ta cu alți ochi. Nu te urăște nimeni și chiar dacă ar fi asa, mergi mai departe, sunt sigur ca sunt persoane în viata ta care te și iubesc. Petrece mai mult timp cu acele persoane, Fă-ti prieteni noi și fii cu ei cum ai vrea sa fie și celelalte persoane din jurul tău cu tine. Sper ca te-am ajutat, capul sus!

| Lizuca1234 a răspuns:

Dar de ce ai impresia ca toata lumea te uraste? Trebuie sa existe un motiv. Care este comportamentul tau fata de "toata lumea"?

| Anca32 a răspuns:

Ideea este ca totul pornește de la tine tu îți induci singur aceasta stare de aceea ți se pare ca se uita lumea ciudat la tine dar e doar în mintea ta. Ca remediu la aceasta stare ai 2 opțiuni 1. un psiholog care sa te ajute pentru ca tu ai instabilitate emoțională sau 2. încearcă sa te înconjori de oameni optimiști de la care sa preiei alta stare

| GrigoreEdyAlex a răspuns:

Taieti venele cu compasu si fa o laba