| adi28384773 a întrebat:

De ce toți copiii baieți si fete se masturbeaza? La ce ajuta?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu au sansa de a face sex si se autosatisfac cu mana

| corbulalbrosu a răspuns:

Autosatisfacerea sexuala prin masturbare este practicata de foarte multa lume indiferent de sex si/sau de varsta, pur si simplu pentru a scapa de stresul hormonal care se acumuleaza in organism. Daca ne ghida si orientam dupa rezultatele care sunt obtinute prin cercetari stiintifice, experimente medicale, studii psihologice si psihoterapeutice si le consideram ca fiind adevarate si corecte, atunci reiese ca masturbarea sau altfel spus autosatisfacerea sexuala reprezinta o activitate normala fara urmari negative, ba din contra chiar benefica pentru echilibrarea activitatii hormonale din organism. Insasi procesul de pregatire a orgasmului determina organismul sa produca si sa elibereze mai multi hormoni cum ar fi : serotonina, endorfina, dopamina si oxitocina, adica hormoni cunoscuti ca fiind ai dragostei, fericirii si a bunei dispozitii. Prin producerea acestor hormoni scade nivelul hormonului cortizon, cel care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate sau de stres care pot sa apara zilnic.
Astfel ca se poate aprecia/considera ca masturbarea reprezinta o activitate prin care indivizii de ambele sexe, urmaresc si de fapt reusesc sa-si elibereze organismul de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada pubertala dar mai ales la varsta adolescentei. Insa tot pe baza studiilor a reiesit ca foarte multa lume aflata la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine paceri si satisfactii : uneori in lipsa unui partener sau in cazul in care sexul este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea moderata de fapt produce efecte benefice asupra organismului, deci nu provoaca efecte adverse asa cum sustin anumite persoane neinstruite. Chiar din contra, masturbarea este considerata ca fiind benefica deoarece descarca/detensioneaza organismul de stresul hormonal aparut la varsta adolescentei in cazul ambelor sexe". Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Pentru a avea cât mai multe orgasme, fără pericolul BTS, sau riscurile și încurcăturile unei "relații".

| Sofer a răspuns:

Fetele nu fac laba. Se masturbează. E pentru autosatisfacere.

| Werrich a răspuns:

Le ofera placere si inlocuieste sexul.

| alexalx1234 a răspuns:

Le oferă plăcere, dar e de scurtă durată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La eliberarea tensiunii sexuale.

| Anonima163333 a răspuns:

Le ofera placere

| Jokers666 a răspuns:

Pai le ofera placere o satisfactie sexuala