| Valentina8 a întrebat:

De ce unele fete au dureri ingrozitoare inainte de menstruatie iar altele nu simt deloc dureri?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

ORIGINEA CRAMPELOR MUSCULARE PREMENSTRUALE :
De obicei/in general cu cateva zile mai inainte, dar si pe urma in timpul zilelor de sangerare menstruala, muschii uterului sunt supusi la contractii repetate care au scopul de a deforma si/sau contorsiona forma uterului pentru ca astfel, prin acest mod sa fie desprinsa mucoasa numita ENDOMETRU care acopera peretele interior al uterului. Contorsionarea, deformarea si ''stoarcerea'' muschilor uterului este provocata de o substanta asemanatoare cu hormonii care este numita PROSTAGLANDINA. Subtanta este produsa de organismul femeii numai in cele cateva zile situate inainte de menstruatie cu scopul foarte precis : cel de a declansa pornirea menstruatiei. Reiese in mod cert ca PROSTAGLANDINA este substanta care provoaca contorsionarea muschilor uterului ceea ce determina inflamarea muschilor, aparitia senzatiilor de durere, uneori extrem de intense ca urmare a contractiilor care apar in musculatura uterului. Cu cat este mai mare cantitatea de prostaglandina produsa de organismul femeii, cu atat sunt mai intense si severe si crampele menstruale. Multi experti considera ca de fapt, prin aceste contractii severe sunt torsionate vasele de sange care alimenteaza uterul si astfel se produce ruperea lor si are loc/se produce pornirea progresiva a sangerarii menstruale.
Daca vei accesa si lectura articolul urmatorul, vei intelege care este originea atat a crampelor uterine cat si a durerilor asociate.
http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/crampele-menstruale_9866
De ce sunt unele crampe menstruale atat de dureroase?
,, Crampele menstruale sunt cauzate de contractii uterine care apar ca raspuns la eliberarea de prostaglandine si a altor substante chimice. Crampele pot fi foarte dureroase atunci cand exista si cheaguri de sange sau bucati de tesut de endometru si amestecul menstrual strabate canalul cervical (din colul uterin), inflamat si foarte ingust. Diferenta dintre crampele menstruale dureroase si cele care sunt mai putin dureroase consta pur si simplu/depinde de cantitatea de prostaglandina produsa de glandele specializate ale fiecarei femei. S-a stabilit stiintific si medical ca femeile care se confrunta cu crampe menstruale violente, foarte intense si de lunga durata, au valori ridicate ale prostaglandinelor la nivelul endomentrului (mucoasei uterine), comparativ cu cele care nu experimenteaza crampe menstruale.
Crampele menstruale reprezinta stari similare cu cele intalnite la femeile insarcinate, carora li se administreaza prostaglandine, sub forma medicamentoasa, pentru a li se induce ''travaliul.'' Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Pentru că organismul acestora diferă.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pentru ca corpul functioneza diferit.
Nici cele care au nu le au in fiecare luna.
Eu am avut din adolescenta si pana acum 4-5 ani,