| anonim_4396 a întrebat:

De ce (unii) bărbații copilăroși, atât la aspect cât și la atitudine, nu atrag atât de mult (sau deloc) sexual femeile așa cum o fac bărbații sobri, cu trăsături masculine?
Când spun atitudine copilărească, nu mă refer la acea atitudine de prepuber imatur, ci la jovialitate, candoare, o fire jucăușă. happy

Răspuns Câştigător
| Together a răspuns:

Esti sigura de asta? Eu am vazut mai multi tipi joviali care atrag femeile decat sombri. Ajuta sa fii comunicativ, in experienta mea.

14 răspunsuri:
| Cheo0S a răspuns:

Bãnuiesc ca trebuie sa fie un contrast pe acolo.
Tu cum esti sobra sau joviala? laughing

Eu vad lucrurile chiar pe invers majoritatea fetelor sunt atrase de barbati cu trasaturi feminine si veseli, nu seriosi... Mai ales cele din generatia noua sub 21 de ani, jumatate arata ele ca niste baieti si baietii se feminizeaza. Jumatate din adolescenti cel putin sunt bisexuali laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Cheo0S):

O sa iti raspund tie, nu ei, pentru ca daca zic ei, se supara ca scriu mai mult (desi observatia ei este foarte buna si a pus o intrebare inteligenta), desi ea facea la fel in multe intrebari, deci :

Fetele sunt atrase de masculini pentru ca astia emit trasaturi evolutioniste bune, adica forta, bazare, hotarare, descurcareala si asa mai departe.
Ptr ca noi nu am evoluat pe legile atractiei, si se vede f rapid in societate, ca femeile nu-s atrase de tocilarii neatractivi cam total fizic, desi ei sunt alfa acum, ei ofera cea mai mare siguranta, stabilitate si tot. Au bani, au joburi f bune si cautate, sunt mai cuminti.

Ca in trecutul indepartat barbatii puternici aparau familia si resursele si teritoriul, altfel veneau altii si te faceau praf.
De acolo vine.
De acolo vine ca multe femei (nu toate) vor bad guy.

Eu am fost din asta mai feminin, si chiar mi s-a zis de catre femei, ca femeile nu vor femei.
Si pe prietenul meu alfa cu figura agresiva si f masculin, il placeau majoritatea, desi n-are studii superioare, nu are sal mare, nu are masina.
Si celalalt prieten programator beton la bani, job, casa lui, masina lui si tot, cucu, nu l-au placut niciodata femeile, ca nu atrage fizic mai deloc.
Si au si zis de ce nu-l plac, ca pe multe le stiam si eu.

Cam asta este.

| Hammurabi a răspuns:

Iar le combini și le amesteci.
Ce legătură are atitudinea cu trăsăturile?
Adică, un bărbat cu trăsături masculine, e obligatoriu să fie sobru / serios? iar unul cu aspect mai copilăresc, trebuie să fie mai jucăuș / jovial?
Dar dacă le combini invers?
Un bărbat cu trăsături masculine jovial și jucăuș și unul cu aspect copilăresc dar serios și sobru?
Sau e tot o întrebare cu scenariu? laughing

| Emma30555 a răspuns:

Pe mine poate sa ma atraga mai mult firea amuzanta, jucausa decat un tip sobru si tacut, imi place un barbat comunicativ dar care stie ce sa spuna sa mi faca placere sa il ascult. Daca e prea copilaros nu-mi place dar daca e la modul acceptabil imi place. Am observat la unele prietene ca le plac tipii cum spui tu mai sobrii, dar mie mi se par doar aroganti si pana afli daca ii duce capul sau sunt buni de ceva dureaza prea mult, mai ales ca ei sunt mai tacuti si asteapta sa fie bagati in seama. Probabil ca asta le atrage, ca par seriosi

| Violleta2022 a răspuns:

Tocmai pentru ca imaginea lor nu inspira seriozitate si maturitate.
Cine isi doreste sa iasa pe strada cu un copil, sau sa arate de parca ar fi sora mai mare, ori mama cu un baitel?

In ce priveste atutudinea copilareasca a baiatului, aceea este din cauza imaturitatii si asta deja este deja arhicunoscut, ca baietii se dezvolta mai incet decat fetele, cam cu 2-3 ani.
De aceea fetele se uita in general dupa baieticu maturitate intelectuala, care sunt cu 2-3 ani mai mari, ca sa fie bagate in seamna si tratate cu seriozitate.

| Kiran a răspuns:

Hmm, e cu dus-intors ambele situatii. ar fi gresit sa se comporte acea persoana mereu serios cu tine. fara un zambet sau ceva. ca si cum ar fi un robot. si comportandu-se ca si cum nu ai conta. ai o problema si nu doresti sa o spui ca mna. o sa spui ca e o problema aiurita. el il doare in "spatele garii". de asta e mai preferabil varianta mea (din pct meu de vedere), serios cu restul, sensibil si ascultator doar cu tine.
La fizic. well, nici foarte foarte, nici prea prea, adica. intr-adevar, e bine sa arati perfect. dar parca e aiurea sa fii perfect intr-o lume deja "perfecta", nu? Parul perfect, sprancenele parca desenate din creion (am vrut sa zic o metafora. dar am nimerit un adevar cred laughing ) si e vorba aia. e frumos, va atrage noi "albinute" si mereu vei sta in stare de alerta. o sa spui ca: "ok, poate sa fie super sexy si sa nu accepte"... odata ce un om isi cunoaste "potentialul" (gandirea aproape limpede, realist in situatii, limba dulce si dragut fizic) e imposibil sa nu ravneasca la noi "oportunitati". un barbat frumos si catifelat isi cunoaste. "darul" si nu va ezita sa treaca la oportunitatile vietii. de ce s-ar rezuma un asa "zeu" la o singur "om". Asemanator e si in cazul femeilor.

| Crackman a răspuns:

Ti ai raspuns singura... Cine are timp de un copil/a?

| Cheo0S a răspuns (pentru Mosotti):

Eu ma refeream la generatia noua de adolescenti.
Chiar si astia mai mari pana in 21 de ani daca pui o fata sa leaga dintre tipul asta si Jason Momoa o sa-l aleaga clar pe primul.
https://youtu.be/SRI0G3ZJu18

Pai e clar ca femeile nu se uita neaparat la bani, iti trebuie papagal sa o duci cu vrajeala si un fizic decent(nici nu trebuie sa fi frumos) ca multi urati au relatii si au prietene mai frumoase ca ei.

Alea sunt doar pseudonime, alfa-beta rahaturi conteaza sa-ti alegi tu femei care sa-ti satisfaca tie nevoile.

| Mosotti a răspuns (pentru Cheo0S):

Pai la orice generatie nu doar la asta, ca legea atractiei nu s-a schimbat.
Comparatia trebuie sa o facem cu un jason de varsta celui din poza, nu la varste diferite, ca daca jason are 43 ani, e logic ca alea de 20 ani ar vrea unu mai tanar.
Ca daca ai pune pe ambii la 23 ani, l-ar alege pe Jason, desigur nu toate, ca unele poate nu-l plac.

Aia care au gagici nu-s urati, sunt mediu atractivi, aia urati care au prietene mai frumoase ca ei, aia au ceva de oferit in plus, ca altfel de ce ar sta una cu ala? Cand are de ales din alti 50 mai misto care se comporta la fel de misto cu ea.
Nu trebuie sa ai papagal, trebuie sa va atrageti reciproc in primul rand, si curge de la sine, nu trebuie sa faci nimic, doar sa o inviti la o plimbare sau un suc, si gata treaba, ca si ea abia asteapta sa fie prietena ta.

Sau daca aia urati au gagici misto, e ca ele n-au gasit altul mai bun, ca baietii frumos is mai putini decat fetele misto.

Si oricum si la aia cu papagal, deja de la inceput ea l-a validat, altfel il respingea de nu te vezi.
Ca daca nu, stii ce-ti face?
"A incercat si prostu ala sa ma vrajeasca cu figurile lui, ce sa-ti zic, ce penibil era".
Nu trebuie nici o vrajeala, ajunge sa te porti normal si okey, atata tot.
Daca e nevoie de vrajeala, nu te place indeajuns.
Ce, una misto are nevoie sa bage vrajeala la unu sa o placa? Asa e si la barbati.

Alfa, beta sunt doar ceva ce reprezinta anuit rang, ca la notele la scoala.
Alfa inseamna barbatul ala f aratos sau femeia aia f aratosa de ex nota 9-10, si evident si cu comportamentul si atitudinea necesara (ca nu doar la fizic poti fi de nota 9-10, trebuie si aia si aia), e doar un calificativ.
In loc de f frumos, f frumoasa, sau atitudine masculina/feminina corespunzatoare, zici alfa.

| Cheo0S a răspuns (pentru Mosotti):

Aha ajunge sa te porti normal si ok daca e deja atrasa de tine/sau e mai urâta decat tine. Dar cate pot fi, una din 100? Daca arati normal.
Si sa zicem ca nu esti asa comunicativ, nu ai o multime de prieteni si cunostinte.
Aici vorbesc de UN tip sub average.

Poate traiesti tu in alta generatie.
Stiu acum 10 ani, puteai sa fi efectiv ratat betiv si tot cordeai ceva. Acum daca nu ai bmw, nu esti politist, nu esti pompier, nu esti vreun medic de specialitate, nu esti mecanic auto sau macar sa ai un minim de social skills incat sa te faci placut, pa pa pasarica.
Sau si daca dai, dai asa din an in paste. laughing
Cunosc o gramada de baieti care sunt de treaba, au tot ce le trebuie si tot nu au iubita.
Cunosc unele casiere care umbla numai cu dinastia cu facultate. Bla bla uri
Tu ai incercat sa te dai la vreuna de 22 de ani pana acum? Exista vreo comparatie dintre o femeie de 35 de Ani si una de 20 de Ani?

Degeaba inviti la o plimbare si un suc daca aia nu vrea sa iese cu tine din start. Ea alege cu cine sa iasa. Tu doar iti incerci norocul.

| Cheo0S a răspuns (pentru Mosotti):

Frate sunt o gramada de "politieste" de exemplu care se uita la tine daca te dai la ele de parca le jignesti laughing
Au o fata dinaia de "ce drac te uiti la mine ba fraiere? Nu te uiti la tine ca lucrezi la betoane sau esti casier in ***" si sunt si din astea de liceu de ii Vai pasarica Lor de au aceeasi atitudine ba stiu si urate, grase care au pretentii la un barbat mai mult decat au la ele.

| Mosotti a răspuns (pentru Cheo0S):

Nu e vb de nici o generatie, ca in general a fost la fel, si acum 60 de ani fetele si baietii se uitau la fete si baieti aratosi, si acum.
Ca se mai luau si asa sec fara atractie, se luau ca nu gaseau toti din aia mai aratosi, asta mai ales femeile nu gaseau, si vroiau si ele familie si copii totusi, dar nu inseamna ca-i placeau.
Bine, ca dupa aia poate ajungeau sa le placa cum se poarta, e altceva, dar real se purtau cam urat ei, asa ca...nu il mai placea deloc.

Tipu sub medie a pus-o, va avea ori tipe naspete ori mai misto dar care stau pe interes cu el. Si asa a fost mereu.
Eu stiu cum era si acum 30 de ani ca aveam 14 ani, la fel era.
Aia, alea mai misto erau luati pe bune, ailaltii sub medie de prosti erau luati.
Si ziceai "vaaai uite ala naspa are pe una mai misto", pai degeaba, sau asa cum am zis, statea si fara sa aiba ala nu stiu ce, ca nu gasea pe altul sa formeze o familie si copil, ca pe alea le dorea f mult.

Si da, aia sub medie pa pa femei daca nu are aia si aia si ailalta.
Dar si daca as avea, n-as vrea una sa stea cu mine pentru alea.

Aia de treaba si au tot ce le trebuie n-au iubita ori ca au tulb de comportament desi arata atractiv, ori ca arata sub medie, nu stiu ce sa zic.

Eu nu m-am dat la nici una, au fost cam 5 femei care m-au placut pana acum dar nu mi-au placut mie.
Ca ideea e nu sa te dai, sa simti de dinainte ca aia te place putin, ca daca te place, simti imediat si te duci la sigur.
Tu cand vezi una misto nu iti fug ochii? Si aia se prinde ca o placi, asa e si invers.

Normal ca nu accepta sa iasa daca nu te place, dar tu poti sa incerci.
Comparatie intre una de 20 si una de 35 este ca ambele vor barbati cat de cat atractivi, iar daca dau de unu din asta, ala nu trebuie sa aiba mai mult decat ele, adica un job mediu cu sal mediu, vor face totul impreuna, casa, masina, etc.

Asta e adevarul.

Se supara ca te uiti, pentru ca s-au saturat sa le vada barbatii ca pe o gaura si atat, si altceva nu au in capul ala, pe undeva e corect, ca aia nu stiu sa discute altceva cu ele, dar daca se uita unu misto la ele nu se supara.
Pai am vb eu cu verisoara mea, s-a luat si de un rrom dintr-un merzan ca se tot uita.

E normal sa aiba pretentia sa il placa pe acela, ca si eu am aceiasi pretentie, sa-mi placa femeia pe care as lua-o.

| LonelyGuy07 a răspuns:

Pai spune-ne tu ca esti doar fata, de ce, ia sa te vedem, oare care sunt motivele, ai curaj sa le enumeri sau faci pe victima, saracuta de tine ce dilema are ea

| LonelyLoner92 a răspuns:

Exact așa arăt eu.

Am 29 de ani, scund de statură și arăt a copil la față și corp.

Niciodată nu am avut o iubită după terminarea liceului din 2012 încoace din cauza aspectului fizic de puștan de liceu...

Asta este viața și trebuie să o acceptăm...

Plus faptul că nu am nici permis de conducere.

Iar financiar nu stau deloc bine de asemenea.

Din septembrie 2020 încoace lucrez într-o fabrică pe un salariu de doar 1570 RON plus 400 RON bonuri de masă.

Orașul meu mic din provincie nu are atâtea posibilități așa că decât nimic zic mersi că am măcar un loc de muncă, așa necum.

Revenind la subiect...

Dezavantajul meu este că am față de copil și efectiv chiar mi s-a spus că arăt ca un copil de liceu...

Viața este uneori tare nedreaptă însă trebuie să ne obișnuim așa și să găsim alte activități pentru a putea trăi în continuare.