| Anonima3345 a întrebat:

De ceva timp cam 3 ani imi tot curge ceva alb si urat mirositor din zona intima acuma imi curge ceva maroniu si miroase urat nu ma mananca nu ma pisca ce trebuie sa fac? vreau sa stiu numai eu sa nu afle nimeni dau funda happy

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Mai mult ca sigur este vorba de o infectie vaginala. Care ar putea fi natura infectiei poate fi aflata doar prin analize medicale, o diagnosticarea prin alta metoda nici nu poate fi conceputa deoarece infectiile genitale pot avea cauze microbiene, fungice, virale sau provocate de paraziti. Orice femeie se poate confrunta de-a lungul vietii cu probleme ale zonei genitale, acestea fiind afectiuni des intalnite care lasate netratate pot duce la o serie de complicatii. Asadar, informarea, vizitele la ginecolog si discutiile deschise in legatura cu acest subiect reprezinta primii pasi in prevenirea acestor probleme de sanatate. Tratarea "dupa" ureche/auzite poate provoca complicatii foarte grave si din acest motiv devine obligatorie consultatia ginecologica de specialitate. Multa sanatate.

| Anonima3345 explică (pentru corbulalbrosu):

Mii foarte rusine sa merg vreau eu sa incerc sa ma vindec

| Anonima3345 explică (pentru corbulalbrosu):

Imi curge chestia asta cam de cand m-am masturbat

| Oana92 a răspuns (pentru Anonima3345):

Nu are legatura cu masturbarea. Mergi la medic, lasa rusinea!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonima3345):

Nu ai avut mana perfect curata si prin masturbare ti-ai introdus in vagin aproape sigur o bacterie. Dar nu trebuie sa-ti fie rusine sa te prezinti la consultatia ginecologica, deoarece infectia bacteriana poate proveni si de pe o lenjerie intima. Din descrierea ta, ar putea fi vorba de o vaginita bacteriana care este/reprezinta o schimbare in echilibrul/balanta bacteriilor care sunt prezente in mod normal in vagin, insa prin dereglare poate duce la aparitia unor simptome suparatoare. Vaginita bacteriana este cea mai frecventa cauza de simptome vaginale la femeile aflate la varsta fertila.Cel mai important simptom al vaginitei bacteriene este eliminarea unei secretii in cantitate excesiva, urat mirositoare, de culoare alb-cenusie, diferita de secretia vaginala normala si fara manifestarea unor alte simptome. Una din trei femei cu vaginita bacteriana descriu o secretie galbena. S-ar putea ca medicul de familie sa-ti prescrie un tratament, fara sa-ti consulte efectiv "pasarica". Dar trebuie sa fii obligatoriu consultata cel putin de catre medicul de familie. Multa sanatate.

| Anonima3345 explică (pentru corbulalbrosu):

Cum pot sa scap de ea? ce medicamente trebuie sa iau?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonima3345):

Nu poti folosi medicamente din moment ce nu stii precis despre ce infectie este vorba si din ce cauza a aparut. Nu te poti hazarda sa folosesti ceva asa empiric, fiindca in loc sa ajute ar putea chiar inrautati situatia.Vaginita bacteriana se trateaza cu antibiotice. Metronidazolul (Flagyl) este tratamentul de prima intentie. Insa antibioticele pot inrautati echilibrul florei vaginale si sa apara o complicatie chiar mai grava. Te sfatuiesc sa discuti neaparat cu medicul de familie.