PsihoSex
| PsihoSex a întrebat:

De foarte multe ori se pun intrebari aici despre masturbare. am gasit acest material si am considerat ca poate lamuri multe aspecte, asa ca urmariti-l!
https://adevarul.ro/......index.html

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In privinta cancerului de prostata: rezultatele sunt contradictorii si neconcludente.

In privinta scaderii/cresterii testosteronului: nu exista date de incredere pe tema asta, asa ca nimeni nu stie asta. Nu exista dovezi ca masturbarea ar influenta nivelul de testosteron pe termen ceva mai lung.

In privinta dopaminei: placa veche si obosita. Cercetarile moderne se centreaza pe DeltaFosB si din moment ce adictia de pornografie nu poate fi studiata pe animale iar DeltaFosB poate fi studiata doar postmortem (prin autopsie), nu exista date de incredere. DSM-5, ICD-10 si ICD-11 nu recunosc adictia de masturbare/pornografie.

In privinta zincului: este un mit scornit de escrocul medical David Horrobin.

In privinta lichidului cefalorahidian: o fi pe legale (asertiunea lui pare ca tine de delir). Este probabil delir pentru ca nu am mai intalnit-o la un om intreg la minte si nu din cauza ca as fi citit prea putin pe tema asta.

Dr. Sam Robbins e un vanzator de ulei de sarpe. Pe scurt: http://ro.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Opinii_marginale

Asemenea opinii nu intrunesc standardul de calitate pentru a putea fi citate pe Wikipedia. Pacat de diploma pe care zici c-ai avea-o.

| doctorandus a răspuns:

"level 1
CastleTrasher
1 point ·
1 day ago

This dude is fake as fack

I would even go so far as ti describe him as a danger to society with his false advice.

Many of his claims are not supported by anybody in the scientific community."

http://www.reddit.com/......azy_story/

| doctorandus a răspuns:

Nu inteleg de unde au scos-o jurnalistii de la Adevarul ca respectivul ar fi medic. Nu se stie de la ce universitate ar fi primit titlul MD, deci sunt foarte sceptic ca ar fi medic.

A, da, din ce sustine "el insusi" ar avea un doctorat in farmacologie medicala si moleculara de la Universitatea din California, pe numele Sammy A. Robbins. Deci nici macar n-a pretins ca ar fi medic.

Pe Google, Google Scholar si Google Books nu apare vreo astfel de teza de doctorat. Si nici pe http://escholarship.org/......tp?/search

Disertatia i-a mancat-o catelul.

| doctorandus a răspuns:

De asemenea, nu exista pe http://catalog.library.ucla.edu/......ebv/search

Desi puriu' ala zicea ca are PhD de la UCLA si se lauda pe internet ca ar fi membru al facultatii, pe subiectul endocrinologie, la UCLA.

Concluzia: material de cacao, scornit de un escroc patentat, care si-a facut diploma de doctorat cu ajutorul programului Photoshop. Astea sunt filme din partea unei firme care vinde steroizi la suprapret.