| Hellobello a întrebat:

De la cate saptamani se vede sarcina la ecograful ABDOMINAL? La 17 saptamani de la concepere s-ar fi vazut clar la ecograf abdominal? Nu mai incape indoiala? Se vedea 100% sarcina? Daca nu mi-a zis nimic inseamna ca nu sunt insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

D.p.d.v. ginecologic in cazul diagnosticarii unei sarcini prin ecografiere abdominala, primul examen ecografic este ideal de a fi efectuat intre 6 si 7 saptamani de la ultima menstruatie. Incepand din acest moment se pot evidentia toate elementele caracteristice sarcinii de inceput. Incepand cu a 10-a saptamana de sarcina, aceasta iese in evidenta, devenind perfect vizibila si 100% imposibil de a nu fi vazuta. Bineinteles ca medicul NU ti-a spus nimic privitor la o sarcina fiindca nu exista nici un motiv sa o faca. Multa sanatate!

| Hellobello explică (pentru corbulalbrosu):

S-ar fi vazut chiar daca eu nu am spus nimic de sarcina? Am fost la o ecografie abdominala simpla cu mama iar ea i-a zis doctorei ca ma ingrijoreaza intarzierile menstruale. S-ar fi vazut chiar daca nu era o ecografie speciala pentru sarcina? Si chiar daca nu i-am zis eu nimic?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Hellobello):

Bineinteles ca DA, fiindca ar fi fost primul lucru care i-ar fi sarit in ochii medicului. Ar fi fost absolut IMPOSIBIL sa NU observe o sarcina mai ales una in varsta de 4 luni.

6 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Dupa cum am zis daca ai fi fost gravida s ar fi vazut sigur la 17 saptamani indiferent de performanta ecografului. Uterul si o eventuala sarcina se vad de la 5-6 saptamani. Sigur medicul mentiona daca ar fi existat un fat in uter.

| Hellobello explică (pentru HazelEyes77):

Chiar daca eunu am mentionat nimic de sarcina? Am fost doar la un ecograf abdominal cu mama iar ea i-a zis doctorei ca ma ingrijoreaza intarzierile menstrautiei. S-ar fi vazut la o ecografie normala sarcina fara sa-i zic?

| Perfekt a răspuns:

Nevestei mele la 5 saptamani s-a vazut la ecograf. Nu te mai stresa atat. incearca mai multe teste si o sa vezi rezultatul.

| Hellobello explică:

Mentionez ca am fost la un ecograf abdominal normal. In care mi s-au vazut splina, pancreasul, rinichii, etc. oavere si uterul. Daca era ceva, uterul nu mai era normal, nu? S-ar fi vazut ca e ceva acolo?