| MyNameisEduard a întrebat:

De la ce vârsta mai încetează să mai colcăie hormonii de adolescent? Poate vi se pare anormal dar nu vreau sa mă mai masturbez, dar corpul meu vrea.Nu mă încurcă în treburile zilnice dar prefer sa nu o fac și am citit undeva că pierzi vitamine cand ejaculezi și abia dacă mă mai simt atras de vreo fată(asta chiar nu-mi place).De obicei spun ca nu o mai fac și îmi pun un cronometru dar se întâmplă să vreau sa o fac dintr-o dată și nu se opresc aceste gânduri până nu o fac, și după start again și tot asa.Cei care sunt deja adulți si nu mai simt așa tare nevoia de a o face să nu dea cu hate că nu e bine si altele pentru ca am mai văzut cazuri.Am uitat să mentionez că am 17 ani.
Dau fundă celui mai bun răspuns si fără comentarii de hate!

Răspuns Câştigător
| Kiran a răspuns:

Hmm, personal ti-as recomanda daca iti doresti ca pe viitor sa te dedici unei singure persoane, sa nu te apuci de "regulat" fete si sa te "consumi" in propriul tau gand (nu iti ordon sau ceva, doar ca am observat ca persoanele tind sa nu mai doreasca sa incerce caile de impacare cu X, stiind ca s-a culcat cu cineva inainte sa, gen e intrebarea aia din cap: "daca a pus-o pe aia. se poate duce si la altele, mna, nu merita sa il consolez, se descurca cumva")
Cand te apuca, gandeste-te la ceva rau, gen imagineaza-ti cum isi scoate cineva ochiul cu un ac sau isi rupe piciorul si trebuie sa pui mana pe osul iesit sau desigur, sa iti ocupi timpul cu ceva nesenzual.
Referitor la atras de fete. iti revii a doua zi la fel de pofticios laughing no hate. Nu simti atractie pentru ca vezi / iti imaginezi unele mult mai "bune" decat ceea ce ai putea sa vezi in real. (pe langa faptul ca unele au acel mod de a te "savura")
P.S e super okay sa nu fi facut-o inca, ai pret pe tine, gandeste-te ca iti place mult de cineva si fiind impreuna, apare si aia care ai regulat-o. si aceea iubita sa stie ca ai pus-o. clar nu o sa apara certuri laughing

| MyNameisEduard explică (pentru Kiran):

Nici eu n-as fi putut răspunde mai bine, de acum o să-mi imaginez sau o să caut ceva lucruri scârboase pentru a nu mai simți nevoia, și de obicei nu-mi ocup timpul căutând lucruri senzuale deci cred ca va fi ok de data asta.Si legat de fete, nu-s genul ăla, prefer doar una pe care sa o iubesc și sa fim împreună toată viața.

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Părerea mea e să ceri o consultație la psihiatru. Nu o spun ca să te jignesc.

| Crackman a răspuns:

? pare rau sa iti zic dar poti sa ai hormoni pana la 60 cand nu se mai scoala si atunci nu mai ai cu ce lucra desi corpul cere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La unii, niciodată, deoarece unii nu se maturizează niciodată.

| MyNameisEduard explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate dar ce să faci, nu toți suntem la fel.

| tudorvolcano a răspuns:

E vorba de instinctul de reproducere.
Odată ce ai trecut de pubertate, se activează și activat rămâne, unii și la 70 de ani au pornirea spre reproducere.
Tu ai înlocuit reproducerea cu masturbarea.

La animale, și animalele care nu se plac fac actul acesta, este ceva instinctiv.

Dar, în realitate, nu cred că masturbarea e problema reală aici. Problema ascunsă trebuie să fie pornografia.
Pornografia, spre deosebire de masturbarea seacă, aduce un aport de dopamină care poate fi comparat cu cocaina. Într-un minut, poți vedea sute, mii de femei, gratuit pe internet, ceva ce nu exista pe vremuri.
Era un experiment cu un șobolan: șobolanul a primit o femelă, și a făcut sex cu femela până a obosit. După, când a venit a doua femelă, deodată i-au revenit forțele și a început din nou să facă sex, și iar a obosit, și iar a adus altă femelă. Și tot așa cu următoarele femele.
Gândește-te ce efect de stimulare poate avea un număr nelimitat de femei, stimul auditiv + vizual + tactil. Acest stimul poate face ca cineva să facă ore în șir de masturbare, când cu o femeie în viața reală, i-ar obosi oasele după o oră sau două.

Oameni dependenți de masturbare ca atare probabil sunt doar cei care stau prin pustie, și au halucinații, astfel încât demonii le apar în chip de femeie cum apar pe ecranul LCD filmele porno, și poate sunt așa halucinați încât simt că fac actul real în sine (dacă stai singur în pustie, o poți lua razna de-a binelea, aceasta e doar cea mai puțin neplăcută parte, sunt și mai rele).

| MyNameisEduard explică (pentru tudorvolcano):

Nu am spus că am o dependența, vreau doar să nu o mai fac(motive mai sus).

| tudorvolcano a răspuns (pentru MyNameisEduard):

Încearcă să te ferești de pornografie, iar dacă nu te poți abține, fă-o singur, fără filme porno.
După o vreme, te saturi și nu o să o mai faci.

În rest, ocupă-ți timpul la maxim cu karate/MMA și teme, înafară de școală, până ajungi acasă obosit la maxim.

| AIeXxX a răspuns:

Când simți că vrei sa o faci, fă sport. Flotări, așezări. Fă un dus cu apă rece. Învață ceva. Citește cărți. Ține-ti mintea ocupată