| anonim_4396 a întrebat:

De la ce vârstă se poate considera cineva "fată bătrână"?

33 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Fata bătrână e considerată după vârsta de 50+.
Iar, termenul de "bătrână" se referă la faptul că a fost singură toată viața din diverse motive, iar la bătrânețe nu o mai dorește nimeni.

| RAY a răspuns:

Fata batrana te poti numi pe la 35 de ani incolo cand esti aproape de menopauză, dar asta difera de la om la om, moralitatea este relativa cristinika

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

De fapt...menopauza e cam după 40-45. Cunosc pe cineva trecută de 50 și nu e la menopauză.

Pentru mine moralitatea e absolută.winking

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Moralitarea e retaiva si intte religile crestine, ti am spus e un nr relativ

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna (din nou) in aceasta zi minunata de vineri big grin

Ok, o sa sar peste aburelile mele referitor la varsta, viata, ce considera lumea si cum se simte persoana respectiva, ca nu tine neaparat de varsta si alte lucruri...

Probabil undeva pe la 28 de ani? Ca dupa vin complicatiile la nastere big grin Si cum, o nastere nu se prea poate impreuna cu "batrana", asta ar trebui sa fie. Asta daca prin "batraba" ne referim la acelasi lucru big grin

Sarbatori fericite! ^_^

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Hei! Da, chiar e o zi minunată... happy
Interesantă perspectivă...dar de unde știi că exact după această vârstă apar complicațiile?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus exact, undeva dupa 30-35. Plus ca riscul de sarcina se si reduce putin pe la acea varsta.

Vrei sa incep cu statisticile medicale? big grin

Nu, nici eu laughing

Dar aici ne-am referit strict la nastere. M-am gandi ca... "termen limita".

Dar ce ce intrebi asta? thinking

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Îți lipsește partea cu "vine Crăciunul"....dezamăgitor,deja ai probleme cu memoria.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Pai stai asa ca inca nu am terminat discutia big grin

Vrei sa iti urez si tie? ^_^

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Nu, nu vreau. laughing Era o simplă curiozitate.

Cum sună asta... "riscul de sarcină". Parcă ar fi covid. big grin

Bogdane, îți urez și ție sărbători cu bine alături de cei dragi, multă iubire și fericire și multe reduceri la pieptul de rață, la pachet un un metabolism rapid, să nu se pună...deși am o părere mai diferită vis-à-vis de Crăciun și de cum este el sărbătorit.winking

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt sigur ca ai o parere diferita, asa si trebuie. Toti avem.

Craciunul pentru mine... nu... este chiar cum mi-as dori sa fie sad

Da, reduceri din alea... de expira laughing

Multumesc! ^_^

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Când o să pun o întrebare.
Poate trece pandemia până atunci.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

O sa asteptwinking

| Catrice a răspuns:

18-19 mai nou.
Le știi și tu pe alea de n-au avut iubit pana la vârsta asta și deja e prea târziu ca nu le mai vrea nimeni virginehee hee

| Nemessys a răspuns (pentru Catrice):

Sau alea care au 25-30 si,, e prea tarziu" pentru familie, copii, maritat.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Da, îți dai seama ce tragedie? laughing

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Catrice):

Cum adica nu le vrea nimeni virgine? ba din potriva, efectiv toti baietii sau ma rog in jur de 95% din baieti fix asta vor. Cine nu vrea o fata virgina e cuck.

https://www.urbandictionary.com/define.php?term=cuck

| Catrice a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Zi-le lor asta, nu mie.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Cred că toți cei ce își doresc ceva serios visează la o fată virgină... dacă nu chiar în toate cazurile.

| Frank51 a răspuns:

30-35.

| SilentRain a răspuns:

30 +

| Sofer a răspuns:

De la 30 ani.

| Emma30555 a răspuns:

Din câte știu fata bătrână e pentru fetele care nu au niciodată prieten, de măritat poți sa nu te măriți niciodată dar sa fii cu cineva și chiar sa ai copii

| RKBlue a răspuns:

50.
Mama mea m-a avut la 35.Pe fratele meu la 39.
A avut complicatii la nastere? Da.
Erau din vina organismului ei? A varstei? Nu.
Sa fim seriosi.Sunte femei care se casatoresc la 40 si ceva de ani sau care au copii la 40 si ceva de ani.Sunt batrane?
Ca varsta raportata fata de nasterea copilului, poate.
Dar, depinde de atatea lucruri...
Perceptia supra varstei si asupra lucrurilor legate de aceasta a variat mereu de la o cultura la alta si de la o perioada la alta.
Daca peste 100 de ani se ajunge ca oamenii sa traiasca 120 de ani si sa aiba copii pe la 50, atunci alea cu copii la 20 vor fi ca adolescentele insarcinate acum...

| Irinel15123532 a răspuns:

Nimeni nu poate raspunde in locul altcuiva la aceasta intrebare.
Dupa societatea bolnava in care traim, la 30 de ani trebuie sa ai familie, copii, casa, masina, bani, si o pozitie sociala inalta.
Lucrurile in realitate nu stau asa cum vor sa ni le prezinte Mass-media.
Oamenii au diferite prioritati in viata, cariera sau familie, dezvolarea propriei persoane sau daruirea vietii tale altora.
Un om de 50 de ani poate fi mai tanar ca unul de 25 de ani, nu de putine ori am vazut adulti de 50 de ani cu 2 slujbe, alergand toata ziua in toate directiile, si oameni de 25-27 de ani stand doar in casa, uitandu-se la televizor toata ziua, fara slujba si ne fiind in scoli, de parca rolurile ar fi fost inversate intre oamenii de 50 de ani si cei de 25.

Dar daca prin fraza ''fata batrana'' te referi strict la institutia casatoriei, varsta la fel, nu este una fixa. Nu trebuie sa te grabesti, asteapta momentul si persoana potrivita, Domnul Iisus Hristos sa te calauzeasca.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Mulțumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La 29 de ani si 9 luni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o chestie relativă, sunt copii, adolescenți care se simt bătrâni și de altfel sunt bătrâni care se simt copii, când la nivel spiritual dispare aceasta stare atunci te poți simți bătrân.

| Adrian5575 a răspuns:

Fata batrana te poti considera atunci cand o sa trebuiasca sa mergi in baston. Sunt femei care la 60 de ani se vopsesc mov, albastru, verde. De ele ce mai zici? Se considera ele femei batrane?

| IonutSiAtat92 a răspuns:

De la 60 in sus

| Onisim10 a răspuns:

"Fată Bătrână"?
Cred că se poate considera de la vârsta in care incep ridurile, perii albi, și mișcarea mai lentă, și bineînțeles, vârsta!

| OFQuestions a răspuns:

| BecSpart a răspuns:

90-100