| Dirt3343 a întrebat:

De la un timp aud din ce in ce mai rau cu o ureche, urechea dreapta.
Problema o am cam de 3 saptamani cred.
Si se observa o diferenta imensa cand imi pun castile in urechi si le dau la un volum ridicat.Cu urechea stanga aud perfect iar cu cea dreapta parca nu aud deloc cand dau volumul mare.
Si am observat ca aud din ce in ce mai prost cu ea.
As vrea sa stiu daca a mai patit cineva si daca este ceva serios? Sa stiu daca este nevoie neaparata sa merg la doctor. pentru ca nu prea am timp luna asta si luna viitoare. de asta vreau sa stiu daca e ceva serios.
A da... si cand ma curat in urechi folosesc betisoare..stiu ca nu sunt indicate... poate fi de la ele? Sa se fi format un dop?

Si inca ceva. Ascult muzica cam jumatate din zi. numai in casti dar nu la volum ridicat. rar cand imi place o melodie foarte mult o tin foarte tare dar pe o durata de maxim 5-6 minute.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

In primul rand ca atunci cand ai astfel de probleme este total contraindicat sa mai folosesti castile. In al doilea rand, mergi urgent la medic.

| pietrean a răspuns:

Poate fi si un dop de ceara,dar poate sa fie afectat si timpanul,din cauza volumului prea mare,dat in casti. Timpanul, odata afectat, nu-l mai poti "repara". TINITUSUL(cu acufene), este iar o boala, care te poate afecta psihic si fizic.
Un consultla un medic ORL-ist ar fi indicat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da posibil de la betisoare sa fin impins mizerie inauntru si sase formeze un dop.Eu am facut spalaturi(la ORL-ist bineinteles) si a iesit afara o mizerie cat gamalia de la batul de chibrit.Deci,mergi la ORL-ist pentru un control.