| Andandut a întrebat:

De multe zile tot m-am gandit sa va scriu, dar am mai asteptat in speranta ca se va indrepta ceva in relatia mea.
Prietenul meu e total schimbat, nu mai e deloc ca inainte, nu ma mai respecta, imi vorbeste in sictir, ma face numai pe mine vinovata de orice atunci cand ne certam, el crede ca nu greseste cu nimic. Dar Doamne, mai ales cand ne certam ce atitudine are si mai devine si violent uneori( gen ca ma impinge, ma ia de gat si imi arata pumnul). Si el tot considera ca nu greseste, spune ca nu are de ce sa isi ceara iertare pentru ca eu il provoc. Si intr-adevar, l-am provocat, dar l-am provocat doar sa comunice cu mine si sa nu adormim seara cu problemele nerezolvate si nediscutate. Doar in acest sens l-am provocat. Dar refuza sa comunice, imi spune sa-l las in pace cu astea.
Chiar si cand nu suntem certati, el tot ciudat se comporta. E dragastos dar cu o limita, nu mai e foarte iubitor, rabdator cum era inainte. S-o fi saturat de mine, dar de ce nu-mi spune verde in fata? De ce refuza sa comunice? Cand suntem in relatii bune il intreb toate astea, il intreb daca s-a saturat, plictisit etc, dar el spune mereu ca nu are nimic. Deci e o schimbare de la cer la pamant. Inainte, asta fiind la inceputul relatiei, ii placea sa comunice, sa vorbeasca, ma iubea, ma sorbea din priviri. Dar acum... parca nu mai vede nimic interesant la mine.
Niciodata nu l-am ignorat si nu am stat departe de el. Ma gandesc ca i-am oferit prea multa atentie si iubire si de acum crede ca totul i se cuvine. Parca ma priveste de sus. Ma calca in picioare pur si simplu, ma simt ca o carpa. O sa va intrebati de ce nu ma despart de el si cum pot iubi o persoana asa, nu? Pai nu stiu, pur si simplu il iubesc, dar nu stiu cat o sa mai tina sentimentele mele pentru el. Deja au inceput sa scada, ma indeparteaza cu atitudinea lui. Imi pare rau pentru aceasta relatie care a inceput atat de frumos. Ar fi o solutie sa nu-i mai dau asa multa atentie o perioada, ca sa vada cum e fara mine? Dar nu stiu daca si-ar da seama si nu cred ca i-ar pasa ca nu-i mai dau atentie, pentru ca nu cred ca ma mai iubeste. La cum se poarta asta tind sa cred.Pana si viata noastra sexuala vad ca are de suferit, nu mai facem dragoste asa ca inainte, nu mai simt dorinta asa puternica din partea lui. Iar pe altcineva sunt sigura ca nu are, pentru ca stam zi de zi impreuna.
Va rog sa-mi dati un sfat.Ce sa fac sa nu mai fiu asa sensibila? Ca ma afecteaza tot, ma gandesc mereu la cat de frumos se purta la inceput si acum...am ajuns o carpa in ochii lui. Va multumesc si imi cer scuze daca am fost incoerenta, dar nu ma simt bine deloc. Aa, si daca conteaza, avem o relatie de doi ani de zile; eu am 19 ani iar el 23.

12 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Tu singura ai spus adevarul crud, acela ca esti o carpa in ochii lui. Se pare ca nu poti face deosebirea dintre "iubire" si putina prostie. Scuza-mi raspunsul dar nu am sa inteleg niciodata de ce unele fete doresc, ca si tine, sa aiba stapan in loc de prieten.

| Oana92 a răspuns:

Am incetat sa mai citesc cand am ajuns la faza cu ma "ia de gat"! Femeie, asta poate fi considerata tentativa de omor si se pedepseste! Nu mai sta langa el daca nu vrei sa fi inca un numar pe masa de la medicina legala...

Nu va inteleg, voi vreti sa suferiti, va place asta, vreti sa fiti batute? NU EXISTA MOTIVE INTEMEIATE PENTRU CA UN BARBAT SA LOVEASCA O FEMEIE! Ala nu e barbat, e un animal fara ratiune care stie doar sa loveasca, nu merita nimic bun si TREBUIE pedepsit! Nici prietenul meu nu e cel mai sfant barbat si noi ne mai certam, dar pana la violenta, nu as accepta sa ridice mana la mine nici macar in joaca! Eu una NU suport si nu accept violenta de niciun fel! Tu de ce ai face-o?

| Rebecca009 a răspuns (pentru Oana92):

Poate tipa are un fetish. Ii place sa fie batuta. laughing

Lasand gluma la o parte, cred ca motivul pentru care sta cu el e disperarea si dependenta. Probabil gagica nu arata prea bine si e constienta ca altul nu s-ar uita la ea. Asa ca-l accepta asa cum e.

| Oana92 a răspuns (pentru Rebecca009):

Eu sunt departe de a fi fotomodel dar nu as accepta asta nici daca as ramane singura...

| Andandut explică (pentru Rebecca009):

Bai frustrato, de ce iti dai cu parerea pe langa subiect? Si in primul rand cine a zis ca am fost batuta? am zis eu asta? inseamna ca nu stii sa citesti. nu am fost niciodata batuta de catre nimeni.
De unde si pana unde iti dai tu cu parerea de cum arat eu? Am zis eu ca altul nu s-ar uita la mine si de aceea il accept pe actualul? Eu am zis ca il accept pentru ca il iubesc, iar iubirea nu poate sa dispara cat ai bate din palme. Stai linistita, am multi admiratori, aici nu e vorba de fizic. Ti-am raspuns atat de dur pentru ca esti tare nesimtita, uita-te cum vorbesti, uita-te cum iti dai aiurea cu parerea, tot ce ai zis e pe langa subiect, nu are legatura cu ce am intrebat eu

| Andandut explică (pentru Oana92):

Repet, nu am fost batuta, doar bruscata. Nu accept nici eu violenta de nici un fel si de asta am scris aici si am cerut sfaturi, pentru ca vreau sa iau masuri.
Iar de lovit nu m-a lovit niciodata. I-am acordat o sansa pentru ca mi-a promis ca nu ma va mai brusca, i-am acordat o sansa pentru ca il iubesc. Daca nu se va tine de cuvant, fii sigura ca, cu toata iubirea ce i-o port, m-as desparti de el! Urasc si eu violenta de orice natura...

| Oana92 a răspuns (pentru Andandut):

Nu trebuie sa ma asiguri pe mine de nimic, e alegerea ta, eu doar ti-am raspuns la intrebare.

Dar daca pentru tine faptul ca te-a luat de gat nu a fost un motiv suficient de puternic incat sa il parasesti ma indoiesc ca o vei face daca te va lovi...

| maryus83 a răspuns:

Nu poti sa faci ceva ca sa nu mai fi asa sensibila daca ti la cineva.incearca sa il lasi putin mai (nici nu stiu cum sa zic) liber, adica nu il mai intreba tot timpul cum se simte, daca te mai iubeste etc. poate asta e problema se simte sufocat. poti sa incerci sa il ignori putin si poate va veni el la tine, dar daca situatia ramane tot asa ar trebui sa te gandesti la despartire pentru ca daca chiar nu mai tine la tine nu are rost sa tragi de el si sa incerci sa il ti langa tine pentru ca nu vei putea faci asta mult timp

| 0alafaranume0 a răspuns:

Fii serioasa...esti majora ai 19 ani si inca nu stii ce trebuie sa faci? sincer daca erai una pe la 15 ani ma apucam sa explic mai mult dar la tine o sa ma reduc doar la atat : pune in balanta ce iti place cu ce nu iti place si vezi care cantareste mai greu, nu esti baba sa mori nemaritata si nici nu cred ca e singurul baiat de pe lumea asta, altii s-au despartit si dupa 30 de ani

| SummerxD a răspuns:

Incearca si nu-i mai da atentie sa vezi ce-i poate capul ala, daca iti simte lipsa inseamnca ca are doar niste probleme (pot fi in legatura cu tine problemele sau se gandeste la ceva cce nu-i da pace), si daca nu ii lipsesti inseamnca ca nu vrea sa iti zica el verde in fata, adica te provoaca sa te desparti tu de el, ca dupa aia sa iti scoate ochii ca tu ai stricat relatia, cum ai si spus ca nu isi recunoaste vina! Nu-i ma da atentie, si vezi cum reactioneaza! Bafta! De cand sunteti imp?

| Deeniisaa a răspuns:

Cu siguranta fii indiferenta si arata-i ca nu-ti pasa! COmportate ca el, dar intr-un mod finut! Intr-adevar ai fost prea buna cu el, prea blanda. Nu e usor si stiu ca doare, dar daca el observa ca nu mai esti interesata o sa se schimbe. Poate are si orgoliu.dar eu sper sa fie bine. Stiu ca e grue sa fii indiferent cu o persoana la care tii, dar incearca, pentru respectul de sine!

| Maria_Adinna_1994 a răspuns:

Eu sunt de parere ca ar trebui prima data sa nu te mai superi deloc pe el sa il sustii in tot si sa fi atenta cum se comporta. Dupa cateva zile de rasfaturi pentru el supara-te putin daca face ceva si vezi cum reactioneaza. Daca e tot violent atunci e cazul sa iei masuri.Un barbat care tipa la tine te acuza pe tine de tot in loc sa te sustina sa iti ofere afectiune si sa aiba grija de tine nu se numeste barbat. Vorbeste clar cu el si spune-i ca tu il iubesti ca ai nevoie de el de protectia lui de afectiune nu de tipete si amenintari. Daca ridica vocea la tine ridico si tu si impune-i sa te asculte.II spui ca te-ai saturat de atitudinea lui si daca nu si-o schimba iti vei vedea de viata ta chiar daca il iubesti la nebunie.Tu ai nevoie de dragoste si sustinere nu de violente.Nu are rost sa ramai langa el daca nu iti ofera absolut nimic.Te pup sper ca te-am ajutat