| anonim_4396 a întrebat:

De unde este vorba "Daca nu faci copii nu ai la ce trai"? De ce omul care nu isi doreste sa faca copii este tachinat de alte persoane, in special de mame? Poate acel om este foarte romantic si doreste sa petreaca timp cat mai mult cu sotia/iubita lui sau poate vrea sa exploreze lumea asta cat mai mult.DE CE FIECARE OM TREBUIE SA TRAIASCA DUPA ACELASI SCENARIU DE VIATA?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai intrebari idioate pui, de unde le scoti? Crezi ca stim noi ce inseamnă? Vorbe spuse de unii si de altii, gura lumii latră.

| Furnicuta000 a răspuns:

Bunica mea spune ca un copil te leaga si de maini si de picioare. Si chiar asa e. Cand faci un copil tu o sa fii mereu pe locul 2. Vei avea o persoana pentru care sa iti faci griji toata viata. In primii ani de viata trebuie sa i te dedici 100%, adica tot timpul si toti banii tai, abia daca mai poti dormi. E o responsabilitate foarte mare. Multi oameni fac copii doar pentru ca ii preseaza societatea sau din motivul ala stupid "sa aiba cine sa imi aduca un pahar cu apa la batranete" dar apoi isi varsa toata viata nervii si frustrarile pe copii si ii invinuiesc ca din cauza lor nu au putut sa faca nu stiu ce. Deci cine face un copil trebuie sa il faca in momentul in care toate lucrurile sunt asezate in viata lui si cand chiar isi doreste un copil si e sigur ca il va putea iubi, ca ii va dedica timp, ca nu il va abuza emotional (cum fac foarte multi parinti), ca nu il va chinui, ca ii nu ii va scoate ochii ca l-a adus pe lume. Deci oameni buni, copilul nu a cerut sa fie adus pe lume, odata ce l-ai adus in lumea asta (care apropo, poate fi a naibii de cruda) iti iei raspunderea sa il ajuti cu orice e nevoie.
Pt alte cazuri exista prezervativ.
Si bineinteles ca exista multi oameni care se simt foarte bine fara copii desi au o varsta inaintata, dar in general oamenii se simt singuri. Eu una o sa am copii dar consider ca pe la 30 ani e momentul potrivit (mai am vreo 7 pana atunci). Nu vreau sa ma grabesc pentru ca nu are rost.
Daca tu te simti bine asa nu trebuie sa iti pese de ce spun ceilalti, dar niciodata sa nu spui niciodata, poate te vei razgandi.

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

"Cand faci un copil tu o sa fii mereu pe locul 2"
E adevarat, mai ales bunca~ta nu o sa te mai alinte pe la toate neamurile si la toti vecinii.~DEZAVANTAJ

"Vei avea o persoana pentru care sa iti faci griji toata viata."
Pai ce sa~mi bat eu capul cu el? Daca simte el durere, suparare, tristete simti si tu.~DEZAVANTAJ

"In primii ani de viata trebuie sa i te dedici 100%, abia daca mai poti dormi."
O sa intri in depresie.~DEZAVANTAJ

"sa aiba cine sa imi aduca un pahar cu apa la batranete"
Nu te baza pe asta.~Poate fi un avantaj

"odata ce l-ai adus in lumea asta (care apropo, poate fi a naibii de cruda) iti iei raspunderea sa il ajuti cu orice e nevoie."
O sa iti pui mainile in cap.~DEZAVANTAJ

"Pt alte cazuri exista prezervativ."
Exista si sterilet care este mai bun.~AVANTAJ

"Nu vreau sa ma grabesc pentru ca nu are rost."
Te sfatuiesc sa nu.Cauta,mai intai, pe google "motive sa nu faci copii" si documenteaza~te mai intai.Nu e chiar asa de usor.

SANATATE!

| Michaeel a răspuns:

Poti sa petreci timp cu iubita/soția sau sa explorezi lumea chiar daca ai copii.Prin copii tu practic iti lasi urmași si iti construiești o familie. Poti sa zici acum ca nu vrei copii dar in general dupa o anumita vârsta(in special la femei) vei dori sa iti întemeiezi o familie.Sa ai copii este cel mai frumos lucru din lume in ciuda faptului ca mai sunt si momente mai rele.

| Blackrose18 a răspuns:

Cand alegi sa faci un copil trebuie sa accepti ca persoana ta nu va mai exista vei fi mereu axat pe copil, si eu urasc ideea asta de a avea copii desi unii spun ca trebuie sa lași urmași sau mai stiu eu ce prostii cu ce te incalzeste pe tine faptul ca ramane un copil in urma ta? E un chin sa ai copii si nu te mai gandi la ce spune lumea traieste-ti viata

| AEWPenta a răspuns:

Fiindca noi romanii suntem o natie de conservatori si daca unii aud ca vai domne nu vrei copii esti egoist sau nu stiu cum.
Insa cea mai buna solutie este sa nu asculti de gura lumii si sa te doara fix in *** de parerea altora iar in cazul in care intreaba de ce nu vor sa le spui ca sa se mire prosti.

| Duduchi a răspuns:

Ar fi totuși recomandat sa ai copii, zic unii, pentru că dacă poți să faci copii și nu faci, e păcat în fața lui Dumnezeu. Eu de exemplu, am 14 ani și nici nu vreau să mă gândesc cum e sa ai copii. De aceea mă protejez aproape întotdeauna când o fac cu iubita mea. Poate mai tarziu îmi voi schimba părerea.

| anonim_4396 explică (pentru Duduchi):

Copiii sunt un dar de la Dumnezeu, dar nu este pacat.

| Duduchi a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu, așa este