| kristen_7438 a întrebat:

De vreo cateva saptamani ma tot cert cu prietenul din nimic(mentionez ca avem o relatie lunga, pana acum ne intelegeam perfect), imi vine sa-l critic mereu, sa-i fac morala, iar tot ce face el sunt lucruri obisnuite. Stiu sigur ca problema e la mine. dar nu stiu cum as putea s-o rezolv. A mai patit vruna dintre voi ceva de genu?

4 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Eşti nervoasă, încearcă să comunici cu el şi să vezi care e problema de fapt. Roagă-l să fie înţelegător cu tine o perioadă. Şi comunicaţi, asta e cel mai important. Cauţi motive de ceartă, încearcă să te uiţi tu la tine şi să vezi care e problema.Baftă!

| CevaNormal a răspuns:

Buna @kristen, sunt baiat, sa stii ca nu numai tu esti acea persoana care este predispusa la certuri din nimicuri, si eu patesc la fel in relatia mea. Sa stii ca nu exista o relatie fara certuri cat de mici nu ar fi ele. Certurile pot fi de natura constructiva sau invers distructiva, si anume prin aceste certuri se pun punct la unele lucruri. Numai de voi depinde daca aceste certuri vor fi pozitive sau negative, incearca sa-l intelegi tu mai bine daca el nu te intelege, si niciodata sa nu renunti la dragoste, ca dragostea nu o poti gasi peste tot. Antreneaza-ti rabdarea, noi toti spunem ca viata ne pune la incercari, uite ca anume aceste certuri sunt si incercarile astea, la care viata ne pune la incercari. Rabdare, pasiune, incredere in ziua de maine, si evident cat mai mult optimism si totul o sa fie bine la voi. O seara buna, baftawinking

| BlueEyes a răspuns:

Atunci cand ajungi sa iubesti prea mult, ai si asteptari prea mari de la persoana respectiva si de aceea tie ti se pare ca el greseste din orice! Incearca sa nu mai pui tot la suflet, gandeste-te ca el nu isi da seama ca greseste, treci peste si lasa de la tine. Daca face ceva care chiar te deranjeaza pur si simplu vorbeste cu el si explica-i ce te deranjeaza si propune-i sa faca ceva in legatura cu asta.Intr-o relatie nu are cum sa nu existe diverse certuri, dar daca il iubesti cu adevarat incearca sa vezi partea buna a lucrurilor, nu te mai supara si tu din orice, sigur nici lui nu ii convine asa.Doar nu vrei sa il indepartezi de tine cu criticile tale, nu? Si mie mi se mai intampla sa fiu prea mofturoasa si sa nu imi convina nimic, mai ales cand sunt pe "stop" nimic nu imi convine si m-as certa cu el din orice, dar el s-a obisnuit si chiar rade pe seama asta!
De ce sa stati certati cand puteti sa va bucurati de momentele petrecute impreuna?

| noName_8681 a răspuns:

Incearca sa vb cu el, sa ii spui exact cum ai scris aici. comunicarea e cea mai buna solutie.