| anonim_4396 a întrebat:

Deci, am ajuns sa ma masturbez si par sa am parte de ghinion in scoala, gen m-am masturbat azi si ziua urmatoare cum intru in clasa primesc niste vorbe urate si ajung sa fiu umilit, lovit, agresat din astea si fara motiv si simt un fel de "fluturi in stomac" parca sperma din mine e rea si atrage astea, patiti si voi asta? Mi se pare ca nu eu sunt singurul si acasa mi se intampla mai mult certuri din cauza la asta, nu batai, si inainte nu pateam din astea cand mergeam la scoala

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Daca e sa iti raspund din perspectiva mea, ai ajuns sa te masturbezi pentru ca actionezi in contra credintei (tot ce este dupa credinta este bun, tot ce este in contra credintei este rau). https://www.bibliaortodoxa.ro/......autare.php
Concupiscenta ti-a transformat constiinta dreapta intr-una eronata. AI inceput sa te lasi dus de imoralitate si ti-ai pierdut sfiintenia. Ca sa scapi de aceasta pata mostenita de la Adam trebuie sa faci metanoia sau penitenta interioara iar acestea se traduc prin lupta cu aceasta concupiscienta.
Sa vezi dupa aceea ce bine o sa te simti, ca un lac, nu o sa mai ai tulburari. Cand ai tulburari oamenii isi dau seama ca esti desfranat iar genotipul tau este de un prizonier si sclav (pacatul aduce dezonoare). Stiinta i-a dat si nume acestui temperament.

| AdiAditzu1998 a răspuns (pentru Seba2013):

Adica sa renunt definitiv la masturbare si dupa o sa revina totul la normal nu?

| Seba2013 a răspuns (pentru AdiAditzu1998):

Da ma, daca mortifici masturbarea sau te indepartezi de acest obicei se vor retrage norii si vei avea seninatate sufleteasca. Nu are rost sa te preocupi de ceva ce este facut pentru un scop acut. Sa stii ca mare este anxietatea in ziua de azi. Altii se arunca in materialism iar altul cauta virtutea de "stapanire".
Societatea te impinge in furtuni, zgomote, casatorie, sex, placeri, etc. Insa Sf. Părinți nu o iau la stanga asa cum vor materialistii ci o iau la dreapta spre nori, intuneric si munti. Noi care traim in mijlocul lor, trebuie sa facem sinteza intre aceste doua lumi. Trebui sa traim printre ei dar sa nu uitam "dreapta" Sfinţilor. Tot timpul trebuie sa fie iubirea de Dumnezeu mai mare decat de lume.
Vezi imaginea asta: https://ro.wikipedia.org/......Willendorf
Ce rost are sa te inchini la cineva care tanspira, pute, sufera de foame, sete, frig, oboseala, somn, boli, etc. Cauta si tu ceva mai inalt nu mizeria.
Deci furtuna va trece, dar trebuie sa ai virtutea cardinala de "Tarie". Atunci va disparea si vei avea seninatate sufleteasca. In filmul "Stăpânul inelelor" 1-a parte spune ca lumea asta s-a umplut de durere (imoralitate). In toate colturile suntem asaltati, nu putem sa fim pasivi, bunastarea noastra emotionala se gaseste in ascutitul sabiei.
Nepriceputul vede desfranarea ca ceva delicios, insa cade in groapa. Fereste-te sa nu devii afemeiat, asa nu cazi in lantul focurilor pasiunilor. Sa fii un om care se lasa in voia pasiunilor in lumea asta se considera slabiciune. Realitatea o sa te invete daca vrei sa experimentezi.

| AdiAditzu1998 a răspuns (pentru Seba2013):

Am rezistat 20 de zile fara sa ma masturbez, si mi se pare ca numai am tulburari si nu ma pot stresa pur si simplu nu pot sa ma stresez, daca ma gandesc la lucruri care ma supara nu ma pot stresa, ii bun asa?

| Seba2013 a răspuns (pentru AdiAditzu1998):

Da, esti un om puternic, ai enkrateia si o inima curata.
https://www.crestini.info/puritate/

| AdiAditzu1998 a răspuns (pentru Seba2013):

Nu ti-am mai zis, iti zic acum deci inca pot rezista, odata am mai rezistat 16 zile fara masturbare, si cand m-am dus la scoala nu aveam tulbutari, nu aveam niciun ghinion dar cand vorbeam ma auzeam mai incet parca aveam urechile infundate si nu nu le aveam, doar cand am intrat in oras la scoala mi se tot intampla asta, si nu imi venea nimic in minte sa zic parca eram prost, parca creierul meu era blocat nu stiu, cum explici asta ca e o nenorocire ce mi s-a intamplat si numai vreau sa trec prin asa ceva imi doresc sa fiu normal ca toti, si cand ajungeam in sat mintea mi se 'debloca' si ma auzeam tare cand vorbeam, ai vreo explicatie pentru asta? Si cum as putea sa ma 'vindec' daca in viitor o sa mi se mai intample asta?

| Seba2013 a răspuns (pentru AdiAditzu1998):

Ca sa nu ne conduca calul negru si rebel trebuie sa fim buni conducatori. Il aducem pe calea cea buna cu disciplina, domesticire si credinta.
https://paleologu.com/ro/curs/calul-negru-retorica-si-manipulare

| AdiAditzu1998 a răspuns (pentru Seba2013):

Nu prea m-a ajutat asta, dar cred ca am inteles ceva din ea si cred ca problema mea e sub control, mersi pentru ajutor.

| Seba2013 a răspuns (pentru AdiAditzu1998):

Ai mostenit un inel iar calaretii negrii (viciile capitale) vor sa te omoare. Trebuie sa fugi pentru ca vin dupa tine pentru acel inel.

| AdiAditzu1998 a răspuns (pentru Seba2013):

Si cum sa 'fug'?

| Seba2013 a răspuns (pentru AdiAditzu1998):

Prin curatie, renuntare, post, infranare si dedicare lui Dumnezeu.

| AdiAditzu1998 a răspuns (pentru Seba2013):

Tocmai azi am dat-o si imi pare asa de rau si am rezistat o luna off ce rau imi pare iar imi vin tulburarile iar trebuie sa iau totul de la inceput sad

| Seba2013 a răspuns (pentru AdiAditzu1998):

Trebuie sa pui pe plan central virtutile; castitatea, virginitatea, continenta, infranarea, etc.
Cultura iti va schimba valorile spirituale si va pune pe plan central materialismul.
Trebuie sa memorezi gnoza crestina si sa faci asa cum scrie acolo, pentru ca mintea poate sa o ia razna (cultura schimba valorile). Greutatea trebuie sa cada pe virtuti nu pe materie. Daca vrei sa nu mai desfranezi trebuie sa fii curat, iar aceasta curatenie se apara cu virtutea de dominare. Deci nu este de ajuns sa fii curat ci trebuie sa faci din aceasta virtute obiectul cental din viata ta. Iar materia sa o vezi cu ochi care te poate descentra de la o viata virtuoasa.

| AdiAditzu1998 a răspuns (pentru Seba2013):

Inseamna ca toti se masturbeaza ajung sa fie desfranati nu? Si nu inteleg de ce numai in scoala sunt desfranat in halul asta, in scoala circula energii negative sau ce?

| Seba2013 a răspuns (pentru AdiAditzu1998):

Daca o fac pentru placere si elimina descedenta este normal sa devina o patima (nu facem coit ca finalitate ci ca mediu, altfel vom trai pentru placere, ajungem desfranati). Chiar si descendenta este de mana a 2-a, nu se compara cu spiritualul; virginitatea, castitatea, continenta, etc.
Ne putem contamina prin neuronii oglinda. Daca ne preocupam toata ziua cu aceste semnificatii si nu stim sa facem ceva bun cu mana noastra, este normal sa devenim anxiosi, angosi, inchietati, tulburati.
Anima mundi lucreaza in noi in inconstientul colectiv. Trebuie sa facem purificarea sau curatenie, altfel in noi va locui imaginile altuia. Ne puten contagia foarte usor in cultura asta. Insa asta este o problema colectiva.
Curentele astea materialiste cand vorbesc de sexualitate vorbesc de purificare sau satisfacere. Insa purificarea trebuie sa fie de la radacina, hedonismul nu ne purifica ci ratiunea prin infranare. Daca nu vrem sa devenim concupiscenti trebuie sa avem grija cu sexualitatea.
Aceasta concupiscenta este in urmarirea noastra. Vrea sa ne domine, arda si sa ne tina sclavi ziua si noaptea. Daca vrem sa fim liberi trebuie sa dominam peste senzualitate, avaritate, invidie, frica, furie, doar atunci ajungem liberi cand dominam peste pacat (iubirea de placeri, bani, etc.). Desfranatii sau dependentii iubesc foarte mult placerea, insa ei nu sunt liberi ci sclavi.

| AdiAditzu1998 a răspuns (pentru Seba2013):

Si daca numai sunt desfranat nu se mai iau oamenii de mine nu?

| AdiAditzu1998 a răspuns (pentru Seba2013):

Te rog ajuta-ma zi-mi toate optiunile cu care pot sa scap de aceasta patima, ca simt ca nu am scapare rezist zile si nu prea pare sa se duca negativitatea acestui pacat

| AdiAditzu1998 a răspuns (pentru Seba2013):

Acum mi s-a schimbat personalitatea imi vreau personalitatea adevarata inapoi cum sa mi-o recapat te rog spune-mi ca doar anumiti oameni ma baga in seama si altii nu

| Seba2013 a răspuns (pentru AdiAditzu1998):

Ca sa scapi de aceasta patima trebuie sa fugi de Demonul desfranarii.
Altfel organele tale vor suferi; ca sa se activeze adrenalina, glandele suprarenale intr-o situatie reala si acuta ar cam merita, dar sa te stapaneasca aceasta patima nu este sanatos...pentru ca te consuma, arde, este de domeniul anxietatii, stresurilor, nu al necesitatilor asa cum le imbarliga ei. Castitatea este o necesitate iar pasiunea este o dorinta care iti strica linistea plus si libertatea dar nu ma mai pun sa vorbesc.
De ce cresti ca exista necesitatea de penitenta sau purificare? Pentru ca exista patimi care ne pot domina, nu totul este perfect, exista calea pierzarii.
Iar ca sa ai aceasta negativitate, este normal. In general oamenii dependenti, fobici, melancolici, sunt fara vlaga nu faci treaba cu ei, iar ca sa iti dau un exemplu:
La lucru se cere vitalitate, concentrare, etc., tu fiind alcoolic sau cine stie, oamenii te vad iar lucrul acesta te taxeaza. Sunt lucruri si lucruri. Eu cred ca daca fugi de Demonul desfranarii o sa iti mearga bine. Deci trebuie mortificata patima, atunci o sa iti recapeti sinele, pentru ca acum te stapaneste fatumul inconstient nu vointa.
Sunt multe lucruri. Trebuie sa ai grija si cu "femeia fatala", pentru ca din ele se aprinde aceasta pasiune. Sunt ca o pasare de prada pentru noi. Vor sa ne faca luxuriosi.

| doctorandus a răspuns (pentru AdiAditzu1998):

E mai clar si mai cinstit sa spuneti: "Nu ne place ce spun stiintele medicale. Nu ne place ce spune psihologia. Vrem sa dam cu flit medicilor si psihologilor." Macar atunci e clar care e pozitia voastra.

25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Gandeste pozitiv & vei vedea cum dispar umilintele de la dusmani

| ania a răspuns:

Te simți vinovat și faci conexiuni din astea pentru că îți spune conștiița că nu e bine să te masturbezi și atunci vezi ce se întâmplă ulterie ca o pedeapsă. Roagă-l pe DUmnezeu să te elibereze de sclavia asta a masturbării, El vrea să fie El mângâierea naostră.

| doctorandus a răspuns:

Parerea mea e ca e ori superstitie ori simptom de boala psihica.

| Sofer a răspuns:

Nu e rea. Poate doar e un simplu ghinion. Gândește pozitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista nicio legatura intre mastur si ghinionul de la scoala. Ca sa nu mai fii umilit, agresat iti propun sa incepi cursuri de auto-aparare atunci cand se vor redeschise salile de arte martiale.

| Justme79 a răspuns:

Cauzele pot fi multe dar cred că nu este nimic ieșit din comun așa că stai liniștit și nu te stresa cât despre partea cu anumite abuzuri sau jigniri din partea anumitor persoane sfatul meu este să vorbești cu cineva să facă ceva și să ia măsuri toate cele bune îți doreschappy