| Kenzorel112 a întrebat:

Deci am facut dragoste cu iubita mea fara prezervativ dar nu am ejaculat in vagin. Dupa sapte zile am facut test de sarcina barza si a iesit negativ apoi pe 13 i-a venit problemele si a tinut 6 zile de culoare normala si a curs o cantitate destul de mare a zis ea chiar a 2a zi a menstruatiei chiar foarte mult ca se si patase deci nu a curs nicio picatura maronie si a tinut 6 zile. Acuma nu stiu ce sa mai credem va si intreb daca credeti ca mai poate fi insarcinata si va rog sa imi dati raspunsuri mai multe si va si intreb dupa cat tip dupa menstra sa faca testul ca sa fim siguri si ce tip de test. Eu ziceam ca tot barza. Va rog raspunsuri va multumesc mult.

20 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este nicio sarcină, folosiți prezervativul.
Pa, pa.

| LadyDy01 a răspuns:

Dupa parerea mea nu cred ca este insarcinata, mai ales daca ia si venit ciclul. Oricum puteti sa faceti inca un test peste 14 zile.Nu stiu care teste sunt sigur, stiu doar ca cel de sange e sigur 100%.

| bogdan133 a răspuns:

Sansele sa fie insarcinata sunt foarte mici.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, testul de sarcină făcut la 7 zile de la contactul sexual NU este concludent ( l-a făcut DEGEABA, este prea devreme )!

Un test de sarcină CONCLUDENT se face la cel puţin 21 de zile DUPĂ contactul sexual - deci, un test "corect" TREBUIE făcut DOAR în/după 27 mai!
Şi trebuie "confirmat" de ÎNCĂ un test făcut în 30 mai ( vezi răspunsurile mele anterioare ).

Menstruaţia avută pare să fi fost NORMALĂ, deci, NU cred că e vorba de o sarcină.

De asemenea, pentru siguranţa şi liniştea voastră, ar fi INDICAT să facă 2 teste de sarcină "corecte", aşa cum EXPLICAM în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior.

Toate cele bune.

| Kenzorel112 explică (pentru bursuc001):

Dar daca il face maine adica pe 5 a avut loc contactul si sa il faca maine adica pe data de 22 la prima urina de dimineata ar fi ok? nu mai pot sta cu acest stress.

| bursuc001 a răspuns (pentru Kenzorel112):

Este prea DEVREME!

"Gonadotropina corionica umana incepe sa fie secretata de embrion imediat dupa implantare. Initial ajunge in sangele mamei, apoi in urina si poate fi detectata de test. Pana ca embrionul sa ajunga in uter sa se implanteze trec in jur de 7-10 zile (in medie), dar pot sa treaca si 12-14 sau chiar mai mult in unele cazuri. Ovulul este eliberat si poate fi fecundat teoretic cu 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie, dar multe femei au ovulatie tarzie, cu o saptamana inainte de urmatoarea menstruatie, deci in cazul lor menstruatia vine doar la 7 zile dupa fecundatie, perioada in care embrionul poate fi inca pe drum spre uter, nici vorba de implantare, deci nici vorba de gonadotropina corionica in urina… rezulta test cu rezultat fals negativ.

Daca se suspecteaza ca un contact sexual ar putea determina aparitia unei sarcini testarea la 10-12 zile este la fel de nesigura, rezultatele fals negative fiind foarte frecvente. Spermatozoizii traiesc in medie 3 zile in interiorul femeii, unii traiesc chiar 5, deci dupa un act sexual fecundatia se poate produce si la 5 zile daca ovulatia are loc doar atunci. Dupa fecundatie pot sa treaca 12-14 zile pana la implantare, apoi 1-2 zile pana cand gonadotropina corionica ajunge in urina la un nivel suficient de mare pentru a fi detectata de testele de sarcina pentru acasa. Deci pot trece 5+14+2, adica 21 de zile dupa un contact sexual pana ca sarcina sa poata fi detectabila, testele facute mai repede putand avea rezultate fals negative.
Cand sa fac un test de sarcina?

Testul de sarcina trebuie facut dupa macar 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa macar 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat. Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina." - SURSA :
http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina

Un test "corect" TREBUIE făcut DOAR în/după 27 mai!
Şi trebuie "confirmat" de ÎNCĂ un test făcut în 30 mai ( vezi răspunsurile mele anterioare ).

RĂBDARE!

| Kenzorel112 explică (pentru bursuc001):

Aa da si uitasem sa precizez m-am uitat pe asa zisul calendar de fertilitate si am pus urmatoarele date. ultima mensta a inceput pe 16 april 2013. distanta intre menstre de 28 de zile pe 13 mai 2013 a avut menstra aceasta. uitandu-ma pe acel calendar arata ca nu era in perioada fertila. contactul a avut loc pe 5 mai. as ruga sa imi spuneti daca am facut bine. multumesc.P.s:print cu calculul de fertilitate http://www.stilfeminin.ro/......index2.php

| bursuc001 a răspuns (pentru Kenzorel112):

NU este suficientă data menstrei pe o singură lună!

Sunt NECESARE datele CM pe cel puţin ultimele 6 luni, dar, preferabil pe 12 luni...

Cel mai CORECT explicată este metoda calendarului de la linkul :
http://www.mamicamea.ro/......ptie.html.

Vezi răspunsul pe care ţi l-am dat în 11 Mai 2013 :
http://www.tpu.ro/......dar-nu-am/

O seară frumoasă.

| Azµre a răspuns:

Învățați să vă protejați data viitoare, nu e vorba de nici o sarcină.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Atata timp cat nu ai ejaculat in ea, ei i-a venit si menstra, nu are cum sa fie insarcinata.
Data viitoare, folositi prezervativul!
Totusi...nu cred c-ati vrea sa va treziti cu o sarcina nedorita!
O dupa-amiaza excelenta!

| Alicezzz a răspuns:

Nu cred ca este insarcinata, dar incerca testul clear blue, sure check sau cara, le poate face in orice moment al zilei, eu as zice sa incerce un sure check asta asa pentru linistea voastra, iar pe viitor mai multa grija!winking

| Pearl01 a răspuns:

Ideea e ca mai sunt femei care au menstruatie si sunt insarcinate, asta din cauza unor probleme, pentru ca nu e normal. Daca zici ca i-a venit mentruatia si ati facut si testul si e negativ eu zic ca e ok. De obicei dupa 1-2 saptamani de la contact sexual neprotejat poti afla daca esti sau nu insarcinata. Unele teste mai da si erori. Dar dc nu va protejati? Uite prin ce treceti acum din cauza ca nu uitilizati metode contraceptive. Daca nu e ok cu prezervativ, spune-i sa mearga la ginecolog si sa-i prescrie anticonceptionale si atunci o faceti in voie. Eu nu cred ca e insarcinata, insa mai poate sa-ti faca un test la vreo 1 sapt dupa menstruatie ca sa fiti siguri. Si nu uitati, datiile viitoare protejati-va, va scutiti si de bts dar si de o sarcina nedorita. Si aaa, chiar daca nu ejaculezi in vagin, exista un lichid preseminal pe care baiatul il ejaculeaza in scurt timp dupa ce patrunde in vagin, care contine si el spermatozoizi, nu in cantitate mare insa sunt.

| maryus83 a răspuns:

Nu pare a fi insarcinata, dar insista fara nici un mijloc de protectie si poate vei reusi pana la urma sa faci un borac

| Kenzorel112 explică:

Ce ziceti testul de sarcina EVRIKA este bun? 10 lei am dat pe el si am zis ca e mai scump e mai bun deci. off cat stau stresat si cat sufar in itneriorul meu de la acea greseala

| NOname a răspuns (pentru Kenzorel112):

Mai aşteptaţi o săptămână înainte să faceţi cel de-al doilea test. Şi staţi liniştiţi, şansele ca prietena ta, Kenzorel112, să fie gravidă sunt ca şi egale cu zero.
Dar, cum ţi-am mai spus, folosiţi prezervativul pe viitor (vezi câţi bani şi cât stres te costă nefolosirea prezervativului?). Succes.

| Crissu3005 a răspuns (pentru Kenzorel112):

Dragul meu nu ai de ce sa te panichezi...cu siguranta nu este insarcinata odata ce i-a venit ciclul, este posibil sa ii fi curs mai mult din foarte multe cauze.Cu siguranta nu este insarcinata odata ce spui ca nu ai ejaculat in vagin...eu spun sa nu te mai panichezi ca nu ai motive si pentru siguranta ta data viitoare foloseste prezervativul sau daca nu vrei si faci prostia mare roag-o sa ia pastila de a doua zi.Momentan nu ai motive de ingrijorare.Dar ca sa te mai calmezi la cel putin 2 sapt de la actul sexual, dimineata mai poate face un test de sarcina

| Kenzorel112 explică (pentru Crissu3005):

A facut si azi dimienata la rpima ruina testul evrika si a iesit negativ doar o singura liniuta si nici una pe langa ea roz sau nu stiu cum doar o singura liniuta si atat

| Louysse a răspuns:

Din moment ce ati facut si test si i.a venit si ciclu clar nu e insarcinata...e imposibil

| frumusyka334 a răspuns:

In primul rand testul de sarcina ca sa iasa se face la 14 zile dupa actul sexual dimineata prima data cand mergi la wc
in al 2 rand ei i-a venit ciclul si regulat si totul ine nu e nici cea mai mica sansa sa fi gravida
in al 3 rand u nu ai ejeculat in ea deci nu are cum sa fie gravida stati linistiti amandoi sansele ca ea sa fie insarcinate nu exista... nu va mai faceti griji dar pe viitor protejativa ca e cel mai binewinking stati fara frica nu e insarcinata n-are cum

| TomoeSan247 a răspuns:

Dude. Nu prea conteaza ce zice testul de sarcina. Daca a avut ciclu, stai calm.