| Geezgirl a întrebat:

Deci, am si eu o problema amoroasa. Sunt indragostita de profesorul/instructorul meu de dans. Eu am 17 ani, iar el are 23. Ne-am cunoscut acum 4 luni la cursul de dans. El lucreaza in liceul unde eu invat, insa nu este un profesor oficial. E mai mult un profesor pentru activitati extrascolare. E un barbat aratos recunosc, insa foarte distant. Se vede ca este inteligent, dar si foarte sever, cel putin in privinta mea. In scoala este considerat " Zeul controlului". Fiecare eleva are o oarecare atractie fata de acesta, dar nimeni nu reuseste sa ajunga la el. Acum ceva timp, am plecat din tara pentru a participa la un concurs de dans. Ce nu v-am spus e ca eu sunt partenera lui si un fel de ajutor. In tabara aceea, am regasit un alt om. Am aflat ca este sensibil si bland. Are o inima mare si iubeste copiii. Dupa trei luni am stiut ca m-am indragostit de el. Nu numai de aspectul lui, ci si de comportamentul lui. Nu era usor sa il vad zilnic si sa stiu ca relatia noastra este imposibila. Intr-o zi am actionat gresit asa ca l-am sarutat. Mi-a raspuns la sarut, apoi mi-a zis sa nu mai fac asta niciodata. Incepand de atunci ma evita, ceea ce pentru mine era dureros. O alta greseala imatura a mea a fost sa ma duc acasa la el. L-am sarutat, iar sarutul a devenit din ce in ce mai pasional, luand nuante erotice. El a oprit totul inainte sa se intample ceva. Mi-a spus ca sunt prea mica pentru asta si ca nu ar vrea sa imi ia inocenta inca de pe acum.
Eu nu stiu ce sa mai fac! E distant si nici nu imi mai vorbeste. Nici la cursurile de dans nu ma mai priveste in ochi. Se uita in jos, ceea ce pe mine ma deranjeaza.
Ce sa fac?

P.S: Stiu ca imi veti sugera sa ies cu persoanele de varsta mea, dar vreau sa spun ca am incercat. Baietii din ziua de azi nu imi pot fi decat amici. Pentru o relatie e nevoie de mai mult de atat! Domn profesor ma intelege si ma cunoaste mai bine decat oricine. Este dulce si stiu ca pot apela la el din diferite motive. Atunci cand parintii mei s-au despartit, el m-a luat in brate si m-a sarutat pe frunte zicandu-mi ca totul este bine.
Il iubesc si ma doare distanta asta.

Multumesc ca ati citit tot!

Răspuns Câştigător
| Smileygirl23 a răspuns:

Daca e sa o iei dupa varsta, 6 ani nu e diferenta asa de mare intre doi parteneri. Problema este ca el probabil se simte vinovat de atractia pe care o simte fata de tine si pe care nu o prea poate controla. Parerea mea este ca ar trebui sa lasi lucrurile sa decurga de la sine, fara sa le fortezi. Incearca sa il eviti si tu, sa iti continui activitatile fara sa te gandesti la el prea mult si petrece cat mai putin timp in preajma lui. Timpul va decide pentru voi, dar pana atunci mergi mai departe cu viata ta. Stiu ca pare greu, chiar imposibil de realizat, dar crede-ma, dragoste cu forta nu se poate.

26 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se vede ca omul este cu capul pe umeri.Si nu vrea probleme.Bravo lui.Tu esti minora.Problema nu este la el ci la tine.Nu vei reusi nimic.Vezi-ti de ale tale.

| Geezgirl explică (pentru darrio2007):

Posibil, insa eu tind sa cred ca si el este atras in mod involuntar fata de mine, altfel nu imi dadea atentie mai mult decat colegilor mei.
Incerc sa imi vad de ale mele, dar el este prima mea dragoste. Imi este atat de greu sa il uit.

| darrio2007 a răspuns (pentru Geezgirl):

Mi-e teama ca asta este doar parerea ta.De ce nu stati de vorba, ii spui ce ai pe suflet si poate iti va spune si el adevaratul motiv de ce nu vrea, sau nu poate sa fie cu tine.Parerea mea.

| Geezgirl explică (pentru darrio2007):

Am stat de vorba si eu i-am zis tot ce simt, in timp ce el ma privea atent si imi mangaia obrazul. Nu vorbeste! Pur si simplu, nu vorbeste! Jur ca nu mai suport.

| darrio2007 a răspuns (pentru Geezgirl):

Intr-adevar te aduce la disperare asa ceva.Ca sa nu spuna nimic.Nu stiu ce sa cred despre el.

| DeeaMarry a răspuns:

In primul rand, sa nu mai faci greseli prostesti!
Baietii seriosi apreciaza mai mult fetele care se lasa greu cucerite, nicidecum fetele care se baga in seama tot timpul.
Nu te-ai gandit ca daca te place cu adevarat o sa te caute el? Iar daca nu te cauta, pur si simplu incerci sa uiti.
E inadmisibil sa mergi acasa la un baiat cu care nici macar nu ai o relatie serioasa si sa te apuci sa il saruti. Iti dai seama ce greseala enorma ai facut?

| h3r a răspuns:

Faza cu profesorul arătos... tuturor ni se întâmplă. Dar dacă ești tu ești atât de naivă știind că e imposibilă o relație, tu te prostești să te uiți la el. E doar un moft ceea ce simți tu! E mai matur și probabil ți-a dat sfaturi bune, însă ți-a zis clar că nu merge mai mult.
Și ce mă?! Te-ai dus la el? Da ce fată ești tu?

| Geezgirl explică (pentru h3r):

Sunt naiva! Sunt atat de sigura ca nu este un moft. Pentru mine nu a contat aspectul. M-am indragostit de el atunci cand am descoperit latura lui sensibila. Stiu ca o relatie e deja prea mult, insa stiu ca si el e confuz. Mi-a spus ca simte nevoia sa ma protejeze. Incearca sa stea departe, insa cand ma vede trista ma sprijina.
M-am dus la el fiindca nu mai suportam. Nu stiam ce se intampla de ma evita.
Sunt o fata directa, dar nepriceputa cand vine vorba despre o relatie. Nu am mai avut una pana acum, fiindca nu ma implicam. De aceasta data vreau o relatie serioasa. Nu e nevoie sa accepte sa fie impreuna cu mine. Eu vreau sa aud ca simte la fel si sunt multumita.

| h3r a răspuns (pentru Geezgirl):

Nu poate simți la fel. Mai ales că nu-i pasă, nu cu răutate, dar n-are cum să te ia în serios.
Acum să-ți zic, sub nicio formă să te mai duci la el sau să accepți o altă etapă, se va ajunge la lucruri urâte, vei avea probleme...
Te-ai gândit să nu te mai duci la dansuri?

| Geezgirl explică (pentru h3r):

Am avut o perioada in care nu m-am mai dus, dar el mi-a tinut un discurs de '' Traiesteti visul. Fa ceea ce iti place".
Daca nu ii pasa de ce mereu este langa mine atunci cand am nevoie de un sprijin? Sau de ce imi raspunde la saruturile oferite?

| h3r a răspuns (pentru Geezgirl):

Nu am spus cu sensul că nu-i pasă de tine, pentru că o vorbă bună mereu a contat.
Nu vrea nimic, el este mai mult conștient decât tine că n-o să fie nimic.
Îți sugerez să te îndepărtezi de el, te cred că ții la el, îți este greu... însă chiar dacă n-ar mai fi profesor, el n-o să fie cu tine. Pentru el, tu ești mică.
Trebuie să accepți ca nu se poate, pur și simplu.

Și nu uita, vei trece peste, este doar o perioadă grea care te chinuie.

| CoquineNoire a răspuns (pentru h3r):

Vai, vai..."da ce fata esti tu?", auzi fetito, tu nu ai fost indragostita niciodata? are 17 ani, mai are un an si devine majora, cat exces de moralism si penibilitate pe capul vostru.
va credeti superioare, stane de piatra, dar daca erati in locul ei, si voi va udati in chilotei asa ca shut the f u c k up.
pentru cea cu intrebarea, din moment ce se uita in jos, ascunde ca te place, nu are cum sa nu te placa, din moment ce a fost alaturi de tine.
dar ce, nu mai exista cupluri de elev-profesor? nu ma refer la relatie elev-prof din scoala, aici este vorba de dans, si la dansuri, sunt sanse mari sa te indragostesti, pentru ca majoritatea instructorilor arata foarte bine, si intr-un fel, este si treaba lor sa se apropie de studente, sa le fie prieten sau confident, e inevitabil.
puteti sa ascundeti, daca este interzis sa aveti o relatie, desi ma indoiesc.
diferenta dintre voi oricum nu e mare deloc.
ai si motive sa fii innebunita dupa el, mai ales ca baietii de-o seama cu tine sunt imaturi si nu numai, iar el iti ofera ce tipii de varsta ta nu prea pot.
te poti inscrie la alta scoala, ca sa nu mai fie probleme de genul ca este interzisa relatia instructor-eleva, desi va puteti ascunde foarte bine si ar fi si mai incitant, insa, aveti grija.
nu lua in seama ce zic astia si urmeaza-ti inima, ca nu e o crima sa fii indragostita si sa iubesti.
bafta!

| h3r a răspuns (pentru CoquineNoire):

Fetiță oi fi tu draga mea, nu se crede nimeni superior, dacă tu o bați la cap cu ceva ce n-o să meargă, e strict problema ta.
Nu ai făcut nimic mai bun că mi-ai comentat mie.

Baftă ție, altă dată răspunde sau treci mai departe.

| CoquineNoire a răspuns (pentru h3r):

Stii tu ca n-o sa mearga? tipic voua, moralistele lui peste, care habar nu au ce inseamna sa-ti urmezi inima.
ai intrat pe profilul meu sa vezi ce varsta am?
de cand sunt pe siteul asta, si sunt mai veche decat tine ( nu ca asta ar conta, dar in cazul de fata merita sa mentionez), am fost impotriva copiilor minori, care habar nu aveau sa scrie, le statea gandul numai la sex, si doreau o relatie, nestiind ce implica asta, asa ca nu-mi spune tu mie fetita, claros?
cea care a pus intrebarea este un alt caz, care nu merita sa i se spuna sa stea deoparte ca nu stie sa scrie sau ca ii miroase a nuca verde, are 17 ani, si are si alta atitudine fata de situatia in care este implicata, nu arata ca este o usuratica, este doar indragostita de un instructor de dans (o activitate extrascolara, nu este profesor propriu-zis de nu stiu ce materie scolareasca).
ti-am comentat tie si voi mai comenta in continuare cand am eu chef la adresa penibililor care cred ca stiu ei mai bine ce sa faca o majora cu privire la o eventuala relatie.
asa ca back off si nu mai manca rahat.

| h3r a răspuns (pentru CoquineNoire):

Cacătul cred că e la gura ta mai degrabă, păi cum comentezi tu fără să citești?
Am impresia că majoritatea sunteți de pe altă planetă.
Și da, nu avem ce vorbi cu persoane care habar n-au ce scot pe gură și se aruncă în față precum bou când vede un steguleț roșu.

| CoquineNoire a răspuns (pentru h3r):

Esti trepanata.
nu ai inteles nimic din ce am zis, si nici ce a povestit fata asta.
nu stii nici macar ce inseamna cand un tip se comporta asa, nu, nu ce ai zis tu, iar sfatul tau catre ea este sa stea deoparte ca cica nu-i pasa de ea.
stii de ce un barbat evita privirea uneia sau ma rog, de ce o evita dupa ce o saruta, stiind ca nu are voie sa o faca? pentru ca se simte vinovat, dar tocmai acest tip de barbat merita o sansa, pentru ca nu a profitat de ea, putea sa se culce cu ea, dar nu a facut-o, e de admirat!
ii zice ca este mica, dar sa vedem ce mai zice cand va implini 18 ani, asta ar putea fi o placa aruncata drept motiv de ce nu ar fi cu ea.
orice tip care pare dur si arata ca este ferm principiilor sale, are o latura sensibila si se indragosteste.
ar fi pacat ca cea care a pus intrebarea sa stea deoparte, nu zic acum sa insiste, ca nu prea este atractiv sa se tina una dupa unul, sa arate ca este disperata, doar sa nu renunte la el, si o vad o fata inteligenta cu constiinta, are ea mintile pierdute, dar este si realista.
cum ziceam, e pacat sa renunte, si nu merita sa ii zici tu sau altii ca tine ca cel care nu a profitat de ea si a fost alaturi de ea, nu se gandeste sa aiba o relatie cu ea, pentru ca nu este asa.
el incearca sa ascunda sentimentele, sa ii evite privirea, pentru ca daca s-ar uita la ea, ar vrea-o si mai mult.

| h3r a răspuns (pentru CoquineNoire):

Am spus mai sus că el e mult mai conștient de situație, tocmai de aceea putea s-o prostească atunci când a fost la ea, de aceea i-am zis că a fost o greșeală, dacă urma mai mult, dacă o prostea și acum plângea din regret?
Dacă stai să te gândești, câțiva ați spus ceva gen...nu e profesor titular, deci poate avea ceva cu ea. Nu poate, și dacă ești un simplu șofer de microbuz la liceu te dă afară.
Nu comentăm vârsta ei și nici a lui, că deocamdată au altă problemă. El cu siguranță are alte obligații, este profesor, cel mai probabil are și pe cineva, ea nu știe nimic despre el, ce-o să se facă? Dacă evită privirea pentru că nu-și dorește nimic serios cu ea?
Hai s-o luăm și pe a ta, poate ar dori o aventură, nu zic că n-o arăta ea bine, merge și la dansuri și i-a furat și un sărut, deci normal că ar dori-o.
Și chiar și așa, nu riscă să-și piardă reputația, locul de muncă, totul pentru o elevă.
Tot respectul că a refuzat mai mult din partea ei, însă asta nu înseamnă că o face din nu știu care motive. Îi vrea și binele, dar îl vrea și pe a lui.
Și chiar dacă se simte atras de ea, între ei n-o să fie nimic serios.
Poate din noul an școlar nici n-o să mai vină la liceul ei, cine știe? Atunci ce o să se facă? Trebuie să se gândească la urmări, consecințe.
Nu i-am spus absolut nimic cu răutate, doar că treaba nu prea miroase a bine.

Răspuns utilizator avertizat
| stark47 a răspuns:

Cred ca din cauza ca ai tai s-au despartit esti acum atrasa de cineva care nu ca ti ar putea fi doar iubit ci sa ia si locul tatalui tau. poate din cauza asta esti atrasa de persoane mature.nu e un lucru gresit insa omul acela si-ar putea pierde locul de munca din cauza sarutului.+ relatia aia sigur nu o sa mearga el profesor tu elev.incearca sa te abtii, e spre binele tau.

| Geezgirl explică (pentru stark47):

Stiu ca i-as putea face mult rau, insa cand sunt cu el nu mai am capul pe umeri. Imi pierd mintile si tot ce vreau este sa il am langa mine. Vreau doar sa stiu ce simte si el atunci cand ma are inpreajma!

| stark47 a răspuns (pentru Geezgirl):

E normal sa te placa si sa vrea sa faca sex cu tine.insa nu se poate.nu mereu se poate.asa ca poate ca e prima ta experienta, insa invata din asta ca nu poate povestile au un final fericit si nu toate se desfasoara asa cum vrei tu.incearca sa eviti contactul cu el.iar daca tot ai incearca sa fie unul strict profesional, bine?

| TizZu15 a răspuns:

Nu va merge relatie.Profesorul isi poate pierde locul de munca si nu cred ca vrea acest lucru.

| 9988 a răspuns:

Auzi totusi ii o diferenta mare intre voi 6 ani! Poate vei reprosa ca in dragoste nu conteaza varsta dar lasa'i binelui si vezit'i de scoala ca la 18 ani o sa dai bacu! invata la bac ca nu din baiatu asta o sa dai! bafta!

| ICHBalexnunu a răspuns:

Mai asteapta una an

| BellaBlack a răspuns:

Parerea mea este ca intre voi doi exista o atractie foarte puternica si ca are sentimente pentru tine dar in acelasi timp este si foarte constiincios si stie ca aceasta relatie nu poate aduce nimic bun, momentan.

| Popescu_Adrian_1973_ZXtQ a răspuns:

Draga mea,

povestea ta pare rupta dintr-un film! Faptul ca te-ai dus la el acasa...nu prea e de bine! suna a disperare! Nu spun sa renunti la el, dar din cate observ te place si el, numai ca e suficient de matur si nu arata.Mai ales ca beneficiezi de un "tratament special" sa zic asa din partea lui si asta da de inteles ca are sentimente pentru tine.Inocenta ta, il atrage mult.Si nu in sensul ala la care te gandesti tu, ci faptul ca varsta isi spune cuvantul.Eu as profita din plin, chiar m-as distanta putin sa vad cum reactioneaza, sa vad daca face vreun pas.Clar se simte atras de tine. Observ ca topicul a fost deschis in 2013 probabil problema in momentul de fata nu mai este valabila, dar totusi simteam nevoia sa iti scriu.Lupta pentru el, te atrage totul la el pentru ca este matur si indiferent.Chiar si indiferenta lui te atrage.Bat la pariu ca abia astepti cursul de dans.Asa-i?