| daly a întrebat:

Deci...chiar vreau sa ma lamuresc la maxim si de aceea pun atatea intrebari...si sper ca voi ma veti ajuta cu raspunsurile,,, nah cum va spuneam p 29 iulie mi s-a terminat menstruatia,,, iar p 31 am facut neprotejat dar a avut grija iubitul,,, am luat anticonceptionale Microgynon din data d 4 august dar in prospect scria k trebuia incepute din prima zi de menstruatie,, dar eu nu am luat din prima zi pentru ca mi 'a terminat deja menstruatie si am luat din acea zi, dar totusi iubitul a avut el grija chiar daca am luat acele anticonceptionale; si as vrea sa stiu daca exista sanse sa raman insarcinata? sau daca anticonceptionale la prima tura cand le iei iti intarzie menstruatia? pentru ca p 26 trebuia sa'mi vina si nu a venit si ma gandesc k poate intarzie de la ele! va rog sa ma ajutati cu raspunsurilehappy mersi mult

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu iei anticonceptionale din prima zi de menstruatie, ele nu au nici un efect contraceptiv. Poti fi insarcinata, fiindca anticonceptionalele nu te-au protejat deloc. Ba mai rau, luate complet aiurea, ti-au dat o mare si serioasa dereglare de care nu vei scapa foarte usor. Du-te repede la ginecolog, ai facut o prostie imensa, pe care s-ar putea sa o regreti chiar toata viata. Daca esti insarcinata, vei avea un copil cu probleme, ca ai luat contraceptive pe sarcina. Daca nu esti insarcinata, Dumnezeu stie cate luni iti va lua sa iti reglezi menstruatia. In plus, cand vei vrea cu adevarat sa ai un copil, ai sanse mari sa nu mai poti din cauza nebuniei pe care ai facut-o.
Sa-ti explic: exista un ciclu hormonal. In fiecare zi se secreta alta cantitate de estrogen, respectiv progesteron. Acestea duc la maturarea ovulului, la ovulatie si apoi, la sarcina sau, daca nu a intervenit fecundatia, la aparitia menstruatiei. Anticonceptionalele mimeaza aceste doze hormonale, sunt gandite in asa fel incat sa pacaleasca organismul ca s-au secretat hormonii si ovulul nu se mai matureaza. Tu ai luat doza de prima zi intr-o zi oarecare. Ovulul incepuse deja sa se matureze si a continuat, fiindca doza de ziua 1 nu l-a mai pacalit. Ovulatia a avut loc si daca ai facut sex, ai ramas insarcinata. Anticonceptionalele erau in urma, pacaleala n-a functionat. Daca copilasul urma sa fie baiat, l-ai bombardat cu hormoni feminini si Dumnezeu stie ce i s-a intamplat.
Daca ai avut noroc si dozele astea de hormoni aiurea ti-au dereglat sistemul grav, ovulatia nu s-a produs. Dar organismul este bulversat si va dura mult pana va reincepe sa secrete hormoni normal. Fiindca e un echilibru fragil si tu l-ai rupt.
Repede la ginecolog. MAINE!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

De ce ai facut asta? Pentru a lua anticonceptionale trebuie sa mergi la medic sa ti le recomande. Si se iau in prima zi a sangerarii. In caz contrar nu au efect. Ai fi stiut asta daca ai fi fost la medic. Du-te fie la un cabinet de planing familial fie la ginecolog. Cat mai repede! Pentru ca ai facut o greseala cand le-ai luat de capul tau si nici macar in prima zi a sangerarii. Vezi daca iti recomanda sa intrerupi tratamentul sau altceva. Cine nu a mai avut rabdare cand ai ajuns sa iei anticonceptionale dupa ce ti-a trecut menstruatia? Tu sau prietenul tau? Mergi la medic cat mai repede!

| Adyna_2391 a răspuns:

Buna! Si eu am luat anticonceptionale si mi-a venit regulat dar medicul m-a avertizat ca este posibil ca in prima luna sa imi intarzie sau poate o sa am cateva scurgeri inainte de termenul normal al menstruatiei...si cat despre faptul ca nu ati facut protejat...nu cred ca trebuie sa te impacientezi si eu cu prietenul o fac la fel de 6 luni de zile si nu am patit nimic...doar ca are el grija...deci nu cred ca trebuie sa iti faci griji

| zuzumic a răspuns:

U ai facut neproteja dinainte sa iei patile si da exista riscul sa ramai... dar daca iubitul tau a avut grija poate din cauza lor iti intarzie... in fine ca sa nu stai cu inima in dinti dai o fuga la farmacie si cere un test de sarcina... nu e mai mult de 150 de mii... si afli rapid... faptul ca iei anticonceptiobale nu influenteaza rezultatul testutlui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare... daca am luat de 8 luni ac si am facut-o cu prietenu meu exact a 2 zi... daca le intrerup acum pot sa raman?