| Andreeastefi21 a întrebat:

Deci ciclul meu este regulat, 30 +\- 1 zile. Pe data de 2 august a inceput menstruatia, pe datele de 5, 6, 7,25,27 august am intretinut cate doua acte sexuale PROTEJATE. El nu a ejaculat in interior, de asemenea am verificat prezervativele, iar intre acte el s-a spalat cu apa si sapun si a urinat. Pe data de 29 august a inceput din nou menstruatia, totul normal doar ca am citit de sangerare de instalare a sarcinii care poate fi confundata cu menstruatia, dar pe de alta parte am facut tot ce se poate sa evit o sarcina. Pot fi insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acum 33 minute | Andreeastefi21 a întrebat:
Deci ciclul meu este regulat, 30 +\- 1 zile.
In acest caz cele circa 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE a fostului ciclu menstrual care s-a terminat in data de 28 August si a avut lungimea de 27 de zile (02.08 - 28.08 = 27) au fost urmatoarele zile : 11, 12, 13, 14 + 15 (ovulatia) + 16 August si au fost toate zilele in care daca ajungea sperma in vagin, exista posibilitatea sa se formeze sarcina. Toate celelalte 21 de zile ale ciclului, au fost INFERTILE, zile in care NU se putea forma sarcina chiar daca in fiecare din acele zile, sperma ar fi fost ejaculata in vagin.
Rezulta ca actele sexuale intretinute in zilele de 5, 6, 7 August au avut loc in zilele care au facut parte din asa numita perioada de INFERTILITATE relativa a ciclului (5-10 august). La fel si zilele de 25 si 27 august au facut parte din perioada de INFERTILITATE absoluta a ciclului (18-28 August).
Fiindca toate actele sexuale au fost intretinute in zile INFERTILE, rezulta ca formarea sarcinii ar fi fost cu totul IMPOSIBILA chiar si daca nu ar fi fost folosit prezervativul si de fiecare data sexul se termina cu ejacularea spermei in vagin. Deoarece a fost folosit prezervativul de fiecare data, chiar si in situatia in care actele sexual au fost intretinute in zile infertile, reiese ca a fost cu totul imposibil ca sarcina sa apara in acele conditii. Multa sanatate! Multa sanatate!