| Markusfrtt a întrebat:

Deci. O sa fiu sincer. Sunt intr-o relatie si sunt genu sub papuc ca sa zic as. Cr as putea face sa o fac sa fie cum era inainte, mai exact sa nu mai fiu eu ala dominat. Mentionez ca e o fire extrem de orgolioasa si incapatana

Răspuns Câştigător
| Kira5854 a răspuns:

Eu as zice sa inveti mai multe despre oameni si sa incepi o relatie noua cu cineva care crezi ca iti e mai compatibil, dar cum stiu ca vei dori sa ramai cu acea persoana, incearca o discutie libera despre respectul reciproc si despre cum tu iti doresti ca relatia sa mearga bazata pe incredere si mai nascocesti tu ceva profund, care sa o faca sa isi dea seama ca greseste, fa-o sa ii para rau(nu gen razbunarelaughing), doar sa realizeze ca face asta ) si sa fie ea mai intelegatoare cu nevoile tale, nu te lasa tu dus de nas si invata sa fii suparat, sa ii arati ca a gresit cand greseste...incearca sa vezi lucrurile cu care reuseste sa te tina ea si fa-o la fel. apoi vorbiti liber si reglati problemele. Daca nu exagerezi si stii cum sa te folosesti de asta, va fi ok.

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Dacă ține la tine poți folosi asta în atuul tău punând piciorul în prag.

| WaterDrop a răspuns:

Cum poti sa te consideri o fire extrem de orgolioasa si incapatanata si totusi sa fii sub papuc? big grin

Da`i cu ignore de cate ori te simti subjugat de catre "bestie".Iti zice ceva, zi`i sa o faca singura si pleaca. Face misto de tine in fata prietenilor, rudelor, etc, fa si tu, si tot asa. Desi sincer sa fiu se pare ca iti cam place sa ia ea toate deciziile.Sunt multe persoane carora le place acest lucru si nu este nimic rau. Daca nu vrei sa te desparti de ea, si plangi la gandul ca ai putea sa o faci sa sufere daca ii refuzi ceva, atunci clar esti una dintre acele persoane si mai bine continui asa relatia.

| vocea a răspuns:

Meriti sa fii sub papuc pentru ca nu depinzi de barbatul tau, trebuie sa devii o persoana puternica si sa iti comanzi propria viata asta e cheia, poti sau nu poti.

| Kira5854 a răspuns:

In primul rand, din aceasta intrebare fiecare a inteles ce a vcrutlaughing
PResupun ca tu esti baiat, iar prietena ta este orgolioasa si te tine sub papuc.
Aceasta consider ca este vina ta deoarece:
-nu ai stiut cum sa menti o relatie constanta;
-nu ai stiut cum sa iti alegi o partenera potrivita si compatibila;
-nu ai destula experienta in domeniul comunicarii;
-nu stii sa te impui.

| Markusfrtt explică (pentru Kira5854):

Cam asa. Un sfat in legatira cu ce as putea face?laughing

| Kira5854 a răspuns (pentru Markusfrtt):

Eu as zice sa inveti mai multe despre oameni si sa incepi o relatie noua cu cineva care crezi ca iti e mai compatibil, dar cum stiu ca vei dori sa ramai cu acea persoana, incearca o discutie libera despre respectul reciproc si despre cum tu iti doresti ca relatia sa mearga bazata pe incredere si mai nascocesti tu ceva profund, care sa o faca sa isi dea seama ca greseste, fa-o sa ii para rau(nu gen razbunarelaughing), doar sa realizeze ca face asta ) si sa fie ea mai intelegatoare cu nevoile tale, nu te lasa tu dus de nas si invata sa fii suparat, sa ii arati ca a gresit cand greseste...incearca sa vezi lucrurile cu care reuseste sa te tina ea si fa-o la fel. apoi vorbiti liber si reglati problemele. Daca nu exagerezi si stii cum sa te folosesti de asta, va fi ok.

| ShadedCanvas a răspuns:

Din nou, depinde de varsta. Odata cu trecerea anilor incepi sa te saturi de subtilitatile inutile in viata de cuplu sau societate.Te nemultumeste ceva? Exista comunicarea, cea mai optima solutie; trebuie doar sa va gasiti maturitatea necesare pentru a nu face un scandal dintr-o simpla conversatie menita sa va rezolve nemultumirile indiferent sexul partenerului.

| IncearcamaTigrisorule a răspuns:

Frate te inteleg ca na si eu am fost intr-o situatie ca asta, of. Deci sa cada masoneria si eu cu ea daca nu ma asculti. Deci uite fratele meu din alta mama, ii spui asa:,, Bai fato, sa-mi moara boii de la bicicleta daca nu se schimba nimic, ne despartim sa moara Tanta" si daca intreaba cine e Tanta spune-i si tu ca e de treaba. Sanatate la baiatu! Funda?!