| nustiucesafac3091 a întrebat:

Deci, sa incepem cu inceputul. Eu am o prietena pe care o cunosc de 9 ani ( suntem Bff ) si ei ii place de un tip de la noi din clasa ( cel mai destept ) de pe cls intai ( acum suntem a opta ) dar nu face nimic in aceasta privinta si mai zice si ca o enerveaza ca ii arogant ( totusi ea il place, orice ar zice ). Ei se cunosc de cand erau mici -atunci se intelegeau foarte bine- si acum se intalnesc ca merg la olimpiade impreuna ( cel mai probabil o sa mearga la acelasi liceu unde eu nu o sa fiu ). In fine, eu si acel baiat ne intelegem foarte bine si exista o conexiune-atractie intre noi ( chiar Bff a zis ca a observat ca el ma place dar am asigurat-o ca nu ca sa nu se supere ). El imi tot trimite niste semne prin care sa semnifice asta. Cu el pot sa si evoluez, ceea ce nu prea intalnesti in zilele noastre. Nu stiu ce sa fac. Nu as vrea sa imi distrug prietenia ( apropo, eu nu am deplina incredere in Bff si am fost certate un an ) dar nici sa las sa treaca pe langa mine sansa sa fiu cu cineva cu care chiar mi -as dori. Am uitat sa mentionez ca de fiecare data cand eu vb sau rad cu acel baiat ea si cu un coleg ( care m-a placut mai demult ) ne deranjeaza. Ce sa fac? Oricum Bff nu are nicio sansa cu el, sunt sigura. Eu ma inteleg foarte bine si ca prietena cu acel baiat.

Răspuns Câştigător
| lpl a răspuns:

Eu zic ca daca ati fost certate timp de un an si ca acel baiat nu o place pe ea ci pe tine mai bine fi tu cu el daca va placeti reciproc.BFF exista in toata lumea si daca a fost asa de proasta sa nu isi ceara scuze timp de un an ma mir ca inca sunteti BFF
deci mai bine fi tu cu el...dar totusi ai 15 ani mai bine mai asteapta inca un an sau doi

2 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Tu oricum ai luat o decizie. Vrei doar confirmare din partea noastra. Eu nu m-as baga, in locul tau. Sau daca m-as baga, as face-o fiind sincera cu prietena mea. I-as spune adevarul, inainte sa fac vreo miscare cu baiatul respectiv. Asa este corect.
Iar daca ea alege sa nu iti mai fie prietena, e problema ei. Dar daca o faci pe ascuns, atunci e problema ta. Intelegi la ce ma refer? In viata trebuie sa stii mereu sa iti asumi orice. Daca il placi asa mult, spune lucrurilor pe nume, indiferent de consecinte.

| SelfieWild a răspuns:

Pai poți să :
Sa ieși cu el indiferent de ce spun ceilalți, iar prietena ta va trebuii sa înțeleagă. Cine știe poate ea va fi cu acel coleg care te plăcea.
Sau
Alegi sa renunti la el si tu si Bff redeveniti prietene, poate pentru asta ea va accepta sa fii cu el.
Dar totuși cred ca ar trebui sa o alegi pe prietena ta, dacă chiar ți-e prietena va trebuii sa accepte.