| elleneS a întrebat:

Deci sunt foarte confuza.Trebuie sa aleg intre a fi cu un baiat pe care il iubesc sau a merge la facultate la Cluj (medicina). Daca vreau sa raman cu el trebuie sa merg la Timisoara la facultate, daca imi doresc cariera trebuie sa merg la Cluj... nu stiu ce sa fac.Imi doresc sa fac specializare neurochirurgie,Clujul e cel mai bun,dar nu stiu sa aleg cariera sau dragostea? Imi doresc sa ajung un medic de succes,dar sa fiu si fericita.Ce ati alege? In Timisoara as avea toti prietenii,rudele, tot...Dar vreau sa ajung un medic de succes!

Răspuns Câştigător
| DeeaMarry a răspuns:

Ciudat, sunt in aceeasi situatie.
Eu am ales cariera, desi mi-a luat mult timp sa iau hotararea asta. Cred ca asta va fi o incercare destul de grea pentru un cuplu, dar si daca o trecem, consider ca suntem pregatiti sa ne petrecem restul zilelor impreuna.
Doar ca eu nu am pe nimeni in orasul lui. Tu spui ca acolo iti sunt prietenii si rudele. Daca ai o relatie de ceva timp cu el si crezi ca el ar putea fi alesul, du-te la Timisoara! E centru universitar, nu e ca si cum ai merge in Arad sau in mai stiu eu ce orasel. Cu multa munca, vei putea realiza tot ce iti doresti si in Timisoara! Plus ca vei avea un sprijin la nevoie. E greu sa te trezesti singur intr-un alt oras.

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca ti-as spune ca deja ai ales, din momentul in care puneai aceasta intrebare?
Stii ce viitor vrei sa ai, asta este calea ta poate inca din vremea cand te jucai cu papusile, hai la Cluj, te pot astepta si eu cu flori in gara daca vrei.
Apropo de papusi, sunt curios, ai facut operatii pe ele?

| wildthing a răspuns:

Nu imi vine sa cred...m-au fortat sa accept forma incorecta "ma-si", desi corect este ca acolo sa fie doi "i". happy

| Mayar a răspuns:

La Cluj e cea mai buna facultate. Du-te la medicina! Oricum nu vei ramane cu tipul asta. De ce sa dai cu piciorul la viitor tau pentru catva timp cu un baiat? Daca te iubeste, iti vrea binele, daca nu, trage-i una si abia apoi du-te la Cluj!

| sofisis a răspuns:

Hai sa ne gandim asa : il alegi pe el, e fain frumos totul un an, doi, trei. Te inseala, va despartiti. Regreti ca nu te-ai dus la Cluj? Mai poti sa te duci la Cluj dupa perioada asta?
Sau invers : Alegi cariera. Timp de cativa ani nu ai timp de iubiti, nu cunosti pe nimeni si esti singura (ai ceva aventuri si atat)... il plangi? Iti pare rau ca nu mai esti cu el? Mai poti lua vre-odata legatura cu el?
Parerea mea este sa iti vezi de scoala acolo unde crezi ca ai cele mai bune oportunitati.
Intr-adevar poti invata oriunde daca vrei sa inveti. Si intr-o gura de canal. Dar daca simti ca Timisoara are foarte multe minusuri la capitolul asta fata de Cluj...mergi la Cluj.
Pe el o sa il uiti, o sa te reindragostesti de mii de ori. Facultatea o faci o data si la momentul potrivit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Da` poate n-o inseala si nu se despart...

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci e genul care ar face orice pentru ea, inclusiv sa faca o relatie la distanta sa mearga.

| LSMM a răspuns:

Dragostea e trecătoare și nu ține de foame. O carieră poți avea o viață întreagă și îți oferă ceea ce ai nevoie pentru a trăi.
Ce alegi?

| Lavii007 a răspuns:

Eu zic sa mergi la Cluj, chiar daca o sa iti fie greu. Mai tarziu nu o sa regreti.

| eu1234512345 a răspuns:

As zice sa alegi cariera. Mereu si oriunde ai fii iti poti face prieteneni/iubiti. In plus Cluj si Timisoara nu-s in capetele opuse ale tarii, deci...

| Zorec a răspuns:

Cariera e pe primul loc. Daca ai bani, mai devreme sau mai tarziu o sa ai si iubire. Alege ce iti spune inima. Succes!