| Andreea555555555555 a întrebat:

Deci, ultima menstruatie am avut-o pe 17-23 noiembrie (bine imi venise seara tarziu pe 16 da am pus de pe 17) astazi mi-a venit din nou. Intrebarea mea e, cum calculez data ovulatiei si zilele fertile? Mi-e greu fiindca uneori imi vine ciclul la 32 zile uneori mai devreme si alteori mai tarziu, cum ar fi acum. Nu sunt la inceput, gen nu sunt primele dati de menstruatie doar ca pana acum nu am fost interesata de asa ceva laughing dar acum sunt pentru ca vreau sa ma feresc de sarcina chiar daca facem protejat.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ovulatia si perioada fertila se pot calcula numai daca ai ciclul regulat, adica se succede la exact acelasi numar de zile, in fiecare luna.
Dupa ce ai explicat aici, ai ciclul de tip neregulat si nu se poate calcula ovulatia sau perioada fertila.
In acest caz, singura solutie pentru tine este, sa ai sex intotdeauna protejat de prezervativ.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ultimul ciclu menstrual a avut lungimea de 35 de zile (17.11 - 21.12 = 35 zile) si de asemenea fiindca ai precizat ca : ""Mi-e greu fiindca uneori imi vine ciclul la 32 zile uneori mai devreme si alteori mai tarziu, cum ar fi acum."" reiese ca ciclul tau menstrual este de tipul NEREGULAT si in astfel de cazuri stabilirea zilei de OVULATIE si determinarea PERIOADEI FERTILE a fiecarui ciclul menstrual cu ajutorul aplicatiile existente pe telefoane, NU se poate realiza, fiindca informatiile si datele oferite in astfel de cazuri de catre acele aplicatii sunt ERONATE, GRESITE, cu totul INCORECTE deci inutile/nefolositoare.
In astfel de situatii se poate determina o PERIOADA FERTILA EXTINSA insa NUMAI /DOAR atunci cand sunt cunoscute datele ultimelor minim 10-12 cicluri si diferenta ca numar de zile intre cel mai scurt si cel mai lung ciclu nu depaseste 7 zile. In acest caz de SCAD 18 zile din cel mai scurt ciclu menstrual si se obtine PRIMA ZI a PERIOADEI FERTILE si din cel mai lung ciclu menstrual inregistrat se scad 13 zile si se obtine a cata zi a ciclului respectiv a reprezentat ULTIMA ZI a PERIOADEI FERTILE. Insa este un calcul care uneori s-ar putea sa prezinte surprize neplacute.
Spre exemplificare o situatie reala : Va rog sa-mi spuneti care este caracteristica ciclului meu daca menstruatiile au inceput in data de : 14 Decembrie, 9 Ianuarie, 5 Februarire, 2 Martie, 21 Aprilie, 15 Mai 10 Iunie, 6 Iulie, 31 Iulie, 27 August, 19 Septembrie, 17 Octombrie, 9 Noiembrie, 7 Decembrie, si in ce data se va produce ovulatia si cand voi fi in perioada fertila in acest ciclu? Multumesc!
14 dec - 8 Ian = 26 zile
9 Ian - 4 Febr = 27 zile
5 Febr - 1 Mart = 25 zile
2 Mart - 26 Mart = 25 zie
27 Mart - 20 Apr = 25 zile
21 Apr - 14 Mai = 24 zile
15 Mai - 9 Iun = 26 zile
10 Iun - 5 Iul = 26 zile
6 Iul -30 Iul = 25 zile
31 Iulie - 26 Aug = 27 zile
27 Aug - 18 Sept = 23 zile
19 Sept - 16 Oct = 28 zile
17 Oct - 8 Noi = 23 zile
9 Noi - 6 dec = 28 zile
Din analiza ultimelor 14 cicluri menstruale complete a rezultat ca cel mai scurt ciclu a fost de 23 de zile si cel mai lung de 28 de zile adica o abatere de +/- 5 zile si din acest motiv ciclul este de tip NEREGULAT.
OVULATIA s-a produs cel mai devreme in a 9-a zi (23 -14 = 9) si cel mai tarziu in a 14-a zi (28-14 =14)
PERIOADA FERTILA : cea mai devreme PRIMA ZI a fost in a 5-a zi a ciclului si ULTIMA ZI a fost in a 15-a.
Astfel ca in acest ciclu menstrual inceput in data de 7 Decembrie PERIOADA FERTILA se va suprapune probabil peste intervalul zilelor cuprinse incepand din 11 pana in 21 Decembrie.
La fel se poate calcula si in cazul tau dar trebuie cunoscut care a fost lungimea minima inregistrata si de asemenea daca a exista ciclu menstrual si mai lung de 35 de zile cu a fost ciclul abia terminat. Daca ai inteles e foarte bine, dar daca NU ai inteles si fiind si un calcul cu precizie incerta, in acel caz ar fi indicat sa-ti cumperi din farmacie un tester de ovulatie/fertilitate cu care se analizeaza saliva colectata de sub limba si se determina ziua ovulatiei cu o precizie de peste 97-98%. indiferent de cat de dereglat este ciclul menstrual.
Exista o gama variata de testere :
Exista mai multe astfel de testere
https://www.emag.ro/......DHY2J0BBM/
https://www.emag.ro/......DGVS97BBM/
http://www.netfarmacie.ro/......%A3ie.html
Multa sanatate!

| Roșiuță a răspuns:

Exista o aplicatie care-ti calculeaza.Se numeste,, Calendarul menstruatiei". Sper ca te-am ajutat