| cristiulm211231 a întrebat:

Deschiderea anormala a orificiului extern uretral masculin ce boala ascunde?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deschiderea uretrei in orice alta parte a penisului in afara de cea situata in varful extrem al glandului se numeste hipospadias. Prin definitie afectiunea denumita hipospadias inseamna situarea anormala a orificiului uretral pe fata de desubt/anterioara a penisului, deschiderea putand fi situat/sa se gaseasca chiar la baza glandului (in santul balanopreputial), la mijlocul penisului, la baza acestuia sau chiar în regiunea perineala (langa anus). Se poate corecta doar prin interventie chirurgicala. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Din cate litere?

| Kingsley a răspuns:

Limba romana te rog.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Kingsley):

Din cate stiu in dictionarul explicativ al limbii romane apar cuvinte din limba romana. Conform DEX boala in cauza este denumita : HIPOSPADÍAS s.n. (Med.) Malformație (congenitală) caracterizată prin situarea meatului dedesubtul penisului. [Pron. -di-as. / < fr. hypospadias].
sursa: DN (1986)

| Kingsley a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am zis asa, pentru ca a folosit niste termeni, de care nu am auzit, si eram curios la ce se refera mai exact.

| minrest a răspuns (pentru Kingsley):

Ia mai citeste odata, te rog. Singurul termen pe care poate nu il cunosti e ''uretral'', chiar si ala il puteai identifica dupa radacina ''uretra''