| Andrasierra a întrebat:

Desi au trecut mai mult de 6 luni de când ne-am despărțit după o relație care era consider eu la început (5 luni ) încă mai plang când îi aud numele sau există și momente când îmi apare în gând și încep să plâng. As vrea sa pot și eu să uit tot ce a fost între noi la fel cum a făcut și el dar nu pot. Relația noastră s-a terminat într-un mod prostesc, el ignorandu-ma complet. Uneori chiar îmi pare rău că am pus poate prea multe sentimente in relația asta și sincer cred că în orice băiat îl voi căuta pe el. E greu că ziua sa fiu plina de viață, sa spun glume și asa iar seara sa nu mă pot opri din plans. As vrea sa îl uit la fel de ușor cum m-a uitat el pe mine dar nu pot. Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

In momentul in care fata sufera, mai greu poate face aia si aia, nu prea ii mai arde, de aia e problema in general in cazuri din astea. Sa zicem aa uita-l, aia aia, dar daca aveam pentru 5 minute mintea ei cu trairile pe care le are ea, am mai putea zice asa?! In general intai trece si apoi revine chefu de de toate cand urca tonusul. Am zis si eu sa aiba preocupari dar o sa aiba pe alea care le poate avea, in limita starii data de problema actuala. Eu zic pentru ca oamenii trebuie sa stie macar ce se intampla, sa stie ca trece, sa stie ca nu ramane permanent, ca pe multi asta ii sperie, au impresia ca raman asa, daca stii ca trece, putin te simti mai bine stiind ca o sa fi bine dupa un timp, suporti mai bine problema. Este mai util sa zici ca va trece in timp si altceva nu se poate, decat sa spunem "uita-l", pai asta stie si omu in cauza ca trebuie sa-l uite dar nu a putut. Sigur ca uneori ajuta si asta, incurajeaza, dar in cazurile intalnite de mine, orice ziceam, omu ala tot aia simtea si facea! Pana cand m-am prins si apoi ziceam ca trebuie sa treaca peste aia si aia este, dar va trece si va fi bine.

Răspuns Apreciat de Editori
| Mosotti a răspuns:

Trebe sa treaca de la sine, el te-a uitat ca nu a fost asa indragostit de tine, nu te-a iubit asa, deci nu te compara cu el, nu poti face ce a facut el. Problema e ca in faza asta mai putin ai putea sa te lipesti de altul, e problema cumva. Teoretic da, e bine sa cunosti pe altul si atunci scapi, dar nu stiu daca se poate in aceasta faza. Oricum va trece treptat. E normal sa nu poti sa-l uiti, e ceva ce tu nu poti controla. Unii vorbesc din afara fara sa stie ce e in sufletul tau, dar eu cam stiu, ce ti-am zis acum e exact ce simti tu in interiorul tau. Deci rabdare pana se consuma treaba, Sigur, colegul Nandnd zice bine, incearca sa te lipesti de altul daca poti, dar daca nu merge, aia este, timpul va dilua problema. Alt sfat nu exista, ori te lipesti de altul si iti place si il vei uita pe asta, ori nu poti si incet incet va trece, evident sa ai preocupari, sa nu stai sa te gandesti doar acolo.

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

E o iluzie asta. De ce il mai placi daca te-a facut sa suferi? Ce faci tu se numeste disperare, din cauza faptului ca ai crezut ca ai totul si de fapt persoana aia nu este asa cum a parut. Surpriza! Persoanele din jurul nostru nu sunt asa cum vrem sa fie! Asa ca inceteaza sa suferi pentru cineva care nici macar nu ii pasa de tine. Care e logica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea existã relatie de inceput, ori e predestinata sfarsitului(inca din prima)ori este pentru totdeauna, de cele mai multe ori sunt niste semne care le observi dinainte dar se poate sa le ignori si astfel ai ajuns aici.
Schimba mentalitatea, sunt unii oameni care trec usor peste o despartire altii care se plang zile/luni/ani intregi pentru nimic. asta e singura chestie care trebuie s-o faci. E gresit sa crezi ca a fost " un inceput" automat cum crezi asta, subconstientul tau trimite semnale ca acel ceva trebuie sa continue, punand o rezistenta( Adica nu accepti prezentul si mergi mai departe) si facandu-te sa plangi.
Tu nu ca il iubesti pe tip, vrei acea placere si stare de bine inapoi(modul cum facea sa te simti), e bine de stiut ca nu sunt "sentimente", ce nu sunt reale sunt formate doar in mintea ta cu ajutorul dopaminei/serotoninei, exact ca un drog.
De acum inainte de fiecare datã când ii auzi numele asociaza-l cu niste chestii negative despre el, care tii le-a facut asta te poate ajuta enorm. si sa vezi ca o oportunitate sa cunosti pe altii,

Accepta ca nu-l poti uita, cel putin deocamdata, fii impacata cu asta. Incearca sa faci o schimbare din interior/exterior incet o sa-l uiti

| Patronu1 a răspuns:

Dacă vrei sa vorbești cu cineva mai în detaliu, poți oricând sa îmi dai mesaj în privat, sunt aici ca să ajut oamenii, unde mai pui ca am trecut prin ceva similar. Oricum ar fi, patronu îți tine pumnii, bafta!

| Aghireirs a răspuns:

Încerca sa uiți de el și indragostestete de alt baiat.Stiu ca este greu.Dar alta varianta nu ai

| aanaaaaxqq a răspuns:

Deci...exact in situatia asta am fost si eu, si inca sunt dar mi-a mai trecut.

Fa lucruri care iti plac, gandeste te la altceva, fa orice activitate, ocupa ti timpul ca sa nu te mai gandesti la el, si nu mai avea prieteni comuni cu el ca n ai cum sa l uiti asa. Dar asa o sa uiti cu timpul, a si daca incerci sa te pui cu baieti ca sa l inlocuiesti, n o sa l uiti asa, doar ii ranesti pe ceilalti. Daca tu iti ocupi timpul si toate astea o sa uiti, dar de tot n o sa l uiti, inca o sa l mai ai la suflet, dar macar nu vei mai fi asa

| Ya99smina a răspuns:

EU cred ca ar trebui sa te concentrezi pe alta persona sau un hobby sau ceva ce trebuie sa faci si asa il vei uita mai repede.