| ralluca_8185 a întrebat:

Desi nu cred ca aveti rabdare sa cititi pana la final, poate reushiti sa faceti un efort si sa ma ajutati cu un sfat.
am avut o relatia cu unul dintre cei mai ravniti baieti din oras, care s-a terminat brusc dupa 7 luni( am aflat ca m'a inselat). in momentul ala m-am despartit de el fara sa mai accept nicio explicatie din partea lui. credeam ca cu timpul o sa'mi treaca si ca totul o sa fie normal, numai ca nu s-a intamplat asa. am inceput alte 3 relatii, dar toate au eshuat(toate cele trei relatii pe o durata de 5 luni). baietii respectivi ar fi facut absolut orice pentru mine, pentru a ma face fericita dar nu'mi puteam lua gandul de la T. dupa cele 5 luni ne'am intalnit la un meci de'al lui de handball si am pastrat legatura. am inceput sa ne vedem in weekenduri, ieseam cand cu prietenii lui, cand cu ai mei, ne sarutam, ne purtam ca si cum am fi iar impreuna, dar el era intr'un gen de "relatie" cu o tipa care avea prieten dar care era plecat din tara(facea doar sex cu ea)iar noi in cele din urma nu eram impreuna. asta a durat pana in iarna cand am incetat sa ma vad cu el timp de vreo 3 saptamana in speranta ca o sa pot vedea de viata mea.toate au fost cat de cat bune, pana cand iar ne'am reintalnit intr'o seara.in seara respectiva am stat de vorba si i'am zis ca am incetat sa ma mai lupt cu mine insumi si cu tot ce simt pentru el, ca o sa incerc sa trec peste absolut orice ne leaga, si ca am obosit sa'mi fac iluzii in privinta lui dar atunci am inceput sa plangem amandoi. am stabilit sa fim iar impreuna, numai ca de data asta a aparut in peisaj o pustoaica de 15 ani cu care era de 2 saptamani. toti prietenii lui imi spuneau ca din momentul in care noi 2 ne'am despartit, s-a schimbat complet si ca nu mai a mai avut nicio relatie serioasa de atunci si ca se foloseste de fete doar pentru sex. in speranta ca cei care imi spuneau asta aveau dreptate, am acceptat sa fiu "a 2a" in viata lui (dar toti prietenii nostri ne stiau impreuna, parintii nostri la fel )iar cu tipa respectiva avea o relatie strict pe mess si la telefon. am rezistat cu el doar 3 sau 4 saptamani, timp in care el imi spunea ca o sa renunte la ea dar sa asteapt sa treaca sarbatorile de iarna pentru ca e "mica si dulce"si nu vrea s'o faca sa sufere, dar ca pe mine ma iubeste. pentru mine acele cateva saptamana au fost ingrozitoare(eu fiind destul de posesiva si geloasa) avand tot timpul impresia ca atunci cand mie nu'mi da mesaje sigur ii da ei, etc.eu ajunsesem in saptamanile alea sa fiu "cea rea" iar ea"cea dulce" si normal ca era mai atras de ea.totul s-a terminat cand influentata de o "prietena" de'a mea i'am trimis pustoaicei respective un mesaj pe FB in care ii spuneam ca eu sunt prietena lui T de 1 an jumate si ca ma dau la o parte si ca nu'mi mai pasa de el. tipa a hotarat sa'i mai acorde o sansa, iar eu m-am combinat cu primul care mi-a iesit in cale.numai ca si de data asta am dat'o in bara( incepeam sa regret ce am facut cu "fostul" ). am incercat sa trec peste mult prea multe rahaturi pe care mi le facea acesta.(ex: nu'mi raspundea cu saptamana la telefon, nu era mai niciodata langa mine cand aveam nevoie de el, eram buna doar sa facem sex, etc). dupa 4 luni de incercari de a face sa mearga relatia (si mai ales sa incerc sa il uit pe T), m-am despartit de tipul acesta dar ca de obicei tot la T imi era gandul. Vorbind cu prietena mea cea mai buna, m'a sfatuit sa incerc iar sa vorbesc cu T sa vad daca mai exista vreo sansa pentru noi 2. am ajuns sa ne intalnim in cele din urma iar in momentul ala, desi ma asteptam la o reactie destul de urata din partea lui, tot ce facea era sa ma ia in brate, sa ma priveasca ca si cand ii era dor de mine. in seara aceea mi-a zis ca e fericit cu tipa respectiva, ca pentru mine mai are sentimente doar de amicitie si ca daca vreau, putem avea doar o astfel de relatie.
am incercat sa ma conformez situatiei, am stat vreo 3 ore de vorba(tot timpul cand vroiam sa plec imi zicea sa mai stau) si ma asteptam sa nu mai vorbeasca cu mine alta data(ca doar asa faci cand vine o fost prietena la tine sa iti zica ca ii pare rau pentru tot ce s-a intamplat iar u ii zici sa fim amici ), dar ajungand acasa primesc mesaj de la el in care ma invita a2a zi la o cafea. am fost la cafea, am stat toata ziua impreuna, a venit la mine acasa, iar seara ne'am gandit sa mergem la mama lui in orashul lui natal( el s-a mutat in orashul meu doar pentru echipa de handball). ajunsi la el acasa( era prima data cand ii vedeam parintii), am fost prezentata drept "amica "lui. faza e ca nu m'a dus niciodata la el acasa cat am fost impreuna in cele 7 luni dar ma duce acum, cand teoretic suntem doar amici, iar pe tipa asta de 15 ani nu a dus'o, desi el merge la ea si sta cate 3 zile. atat mama lui(care m'a placut mult) cat si toate persoanele care ne'au vazut impreuna ne spuneau ca suntem superbi impreuna si ca se bucura ca ne'am impacat iar noi dadeam explicatii ca nu suntem decat amici. cert e ca de atunci vorbeste cu mine non-stop. de paste s-a dus la tipa respectiva acasa, a facut tot pastele cu ea iar luni seara, ajungand in orashul lui natal m'a sunat pe mine sa'mi zica sa ma duc la el ca ii e dor de mine(nu e vorba de sex sau chestii de genul asta) si sa ma prezinte si tatalui sau, dar nu m-am dus. dupa n'am mai vorbit deloc vreo 2 zile, dar in cea de'a 3a zi ne'am intalnit si a inceput pentru prima data sa'mi zica cum relatia cu tipa asta de vreo 2 saptamana( dupa calculele mele de cand a inceput iar sa vb cu mine) scartaie, ca se cearta non-stop cu ea, iar eu i'am marturisit ca inca il iubesc si ca il voi iubi mereu si ca sunt dispusa sa fac orice pentru el. la alte 2 zile m'a sunat sa'mi zica ca si'a rupt mana (la 3 dimineata) si daca vin la el la spital sa'l vad, dar ca si cu 2 saptamana in urma iar am stat toata ziua impreuna(a venit la mine acasa), dupa iar ne'am dus la mama lui si ne'am sarutat(dar replica lui a fost ca nu e bine ceea ce facem). seara am inceput sa plang cand mi-a zis ca trebuie sa se duca la tipa respectiva (in bucuresti) si am inceput sa vorbim si mi-a zis ca sentimentele fata de ea s'au micsorat, ca nu mai simte nevoia sa se impace cu ea cand se cearta, ca e constient ca se poarta foarte naspa cu el( avand 15 ani e mult prea imatura si face numai tampenii), dar ca mama ei l-a rugat sa se impace cu ea... mi-a mai zis de asemenea ca in urma cu 2 zile vroia sa se impace cu mine dar ca l-a sunat tipa asta plangand si ca la urmatoarea cearta se va desp de ea. o alta problema e si ca mama ei este in permanenta implicata in problemele lor si mereu il suna sa ii zica cum fata ei sufera. se poarta femeia asta de parca vrea s'o marite pe fata ei si l-a gasit pe T candidatul perfect. sambata seara l-a inviata la ea acasa(desi fata ei era plecata si venea abia duminica) ca sa vorbeasca cu el si sa vada cum rezolva problemele dintre cei 2.

intrebarea mea(dupa tot romanul ce am scris aici) este daca mai simte ceva pentru mine, daca exista vreo sansa sa se desparta de ea si sa fim iar impreuna asa cum eram acum ceva timp. am nevoie de parerea voastra. nu stiu daca sa mai astept sa vad daca se schimba ceva sau sa renunt.

7 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

C sa schimbe?
la c anume te referi?
s va schimba atunci cand va gasi p una care sa-i puna capac,sa no mai insele poate da! cu tine sunt foarte putine shanse (trebuie sa sty cum sa-l joci,nu neaparat in sensul rau al cuvantului.u il iubesti si trebuie sa sty cum sa te porti cu el ca sa simta acelasi lucru pentru tine) de vreme c a facut-o de atatea ori si chiar ai acceptat sa fi a doua!
daca crezi ca poti,mai asteapta vezi c s intampla nu-l presiona cu nimic,vb cu el calm d fiecare data, fa-l mereu sa inteleaga ca esti langa el la bine si la rau, dar da-i d inteles subtil ca te poate pierde daca mai continua asa!
sper ca ti-am fost cat de cat de folos! succes si sper sa iasa si p strada ta soarele!

| Aylee a răspuns:

E clar, cauta doar pi2de, Raluca, sincer nu stiu cum ai rezistat cu omul acesta. Eu iti zic sa incerci sa il uiti sa sa cauti pe cineva care cu adevarat te iubeste si nu este un disperat sexual. Cam trista povestea sincer.

| Girl a răspuns:

Dupa cum ai povestiiit,el e genul de baiat care ii place sa umble cu multe fete,ii plac aventurile, DAR si pentru tine simte ceva, nici el nu e sigur de ceea ce simte.Sincer sunt 2 variante:
1.Ori isi da seama ca te iubeste si CANDVA se va intoarce la tine si va ramane cu tine
2.Se va juca mereu cu tine si odata si odata te va lasa.

Asa ca ai mare grija... oricat de mult il iubesti eu zic sa te incapatanezi sa il uiti, ori vorbeste cu serios cu el si intreaba`l ce vrea de la tine:*:*:*:*

multa bafta si sper sa nu ai de suferit din aceasta relatie...te astept cu vesti bune>big grin

| porto89 a răspuns:

Buna raluca foarte trista intr-adevar povestea.ce iti pot zice eu e urmatorul lucru u te poti impaca cu el si maine dar niciodata nu o sa mai fie la fel si o sa suferi si mai mult si o sa va despartiti iar. sfatul meu pentru tine e sa uiti tot poate nu iti convine ce iti zic eu dar comparativ cu cat vei suferi daca te vei impaca e mai bine asa.esti intr-o sitautie foarte naspa in care ai numai de suferit.dar mai bine suferi mai putin decat sa-ti prelungesti agonia.te pup si mult noroc

| ChristinneVonD a răspuns:

Draga mea ralucahee hee :d Tu il cunosti cel mai bine. Tu ii observi fiecare mica schimbare toate maruntaiele care s-au schimbat la el.Acum decizia este a ta.happy Dar dupa cum ai vazut majoritatea zic ca nu te merita si parerea mea este idem. Daca atunci cand erati impreuna nu iti era atat de bine ca acum, de ce sa te intorci si sa fii ca la inceput? Mai bine ramaneti prieteni, ptc dupa cum spuneai si tu iti acorda mai multa atentie si ii este tot odata teama sa nu te piarda.Inca odata succes :* Si sa imi spui ce s-a intamplatbatting eyelashes:*

| selena_4874 a răspuns:

Am citit tot si imi pare f rau pentru tine. sfat:uita-l draga mea! daca te iubea cu adevarat ramaneati impreuna, nu umbla cu pustoaica de 15 ani. dupa parerea mea, tipul vrea doar sa se distreze si se joaca cu sentimentele tale.nu te merita! e decizia ta ce faci, stiu ca e dificil, dar gandeste-te bine!

| ralluca_8185 explică:

Ideea e ca fiind acum amici imi povesteste foarte multe si il vad si eu schimbat, maturizat. chestia e ca s-a schimbat in mod pozitiv de cand ne'am despartit noi in iarna spre deosebire de prima noastra despartire cand a inceput sa vada fetele doar ca obiecte. nu a mai inselat'o pe tipa respectiva, nu a mai fost cu nimeni altcineva. poate ma mint singura, dar vad ceva bun in el si spre deosebire de momentul in care noi ne'am impacat in iarna, acum imi acorda atentie, stie ca ma poate pierde in orice moment, ma suna, ma cauta, imi cere sa ne vedemthinking daca nu vrea nimic cu mine, de ce ma mai duce la mama lui acasa daca atunci cand am fost impreuna nu a facut'o? amici, amici dar nu cred ca faci toate astea cu un simplu amic. nu simti nevoia sa'i auzi vocea sau sa il vezi. cel putin eu asa cred